آخرین مهلت CAS و چالش تمام نشدنی AFC بابت اعطای میزبانی به بحرین

کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) با توجه به شکایت ایران و درخواست از CAS برای رسیدگی به دستور موقت در پرونده میزبانی بحرین، تحت فشار قرار گرفته است.

تسنیم نوشت: کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) با توجه به شکایت ایران و درخواست از CAS برای رسیدگی به دستور موقت در پرونده میزبانی بحرین، تحت فشار قرار گرفته است.

دادگاه حکمیت ورزش (CAS) در آخرین نامه ارسالی به فدراسیون فوتبال ایران، ضمن پذیرش درخواست رسیدگی به دستور موقت، به کنفدراسیون فوتبال آسیا ۱۰ روز فرصت ارسال لایحه دفاعی‌اش را داده است. این اتفاق در حالی رقم خورده که پس از مخالفت AFC با رسیدگی سریع به پرونده، تصور برخی این بود که پرونده بسته شده و ایران چاره‌ای جز بازی در بحرین ندارد.

نامه ارسالی CAS خلاف تمام تصورات را نشان می‌دهد و رسیدگی هرچه سریع‌تر به دستور موقت مورد درخواست ایران، می‌تواند شرایط را برای AFC سخت کند. کنفدراسیونی که با اعطای میزبانی گروه C رقابت‌های انتخابی جام جهانی به بحرین -کشور رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا، شیخ سلمان- خود را وارد چالشی کرد و حالا برون رفت از آن برای آنها سخت و هزینه بردار است.

داتو ویندزور جان، دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا پس از شکایت ایران به CAS در اعتراض به میزبانی بحرین، اعلام کرده بود هر رأیی صادر شود، AFC آن را می‌پذیرد؛ با این حال مخالفت AFC با رسیدگی سریع به پرونده خلاف این موضوع را نشان داد. آنچه امروز اتفاق افتاده نیز نشان می‌دهد که فشار روی کنفدراسیون فوتبال آسیا در حال افزایش است.

منظور از دستور موقت چیست و درخواست ایران در این باره چه بوده است؟ شاید این سؤالی است که برای بسیاری پیش آمده که پاسخ آن در گزارش‌های قبلی داده شده، اما بد نیست بار دیگر آن را مرور کنیم. فدراسیون فوتبال درخواست کرده بود در صورت مخالفت AFC با رسیدگی سریع به پرونده، دادگاه حکمیت ورزش دستور موقتی را در این پرونده اعلام کند تا رسیدگی به پرونده در فرصت مقتضی انجام شود. این دستور موقت، توقف بازی‌ها تا اعلام رأی نهایی است، حالا باید دید دفاعیات AFC قادر است که این دستور موقت را دچار تغییر کند یا چالش پیش‌روی آنها معلق شدن بازی‌های گروه C خواهد بود.

نکته قابل تأمل اینجاست که کنفدراسیون فوتبال آسیا طبق نامه CAS فقط ۱۰ روز برای پاسخگویی و ارسال لایحه دفاعی برای رسیدگی به دستور موقت وقت دارد. این مهلت ۱۰ روزه می‌تواند نشان از آن باشد که داوران CAS با اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا با رسیدگی سریع به پرونده مخالفت کرده، بر حساسیت زمانی موضوع  کاملاً واقف هستند. به همین دلیل دادگاه حکمیت ورزش در سوئیس، AFC را مجاب کرده تا در سریع‌ترین زمان ممکن لایحه دفاعی خود را برای رسیدگی به دستور موقت ارسال کند. اعطای میزبانی به بحرین، چالشی است که برای AFC تمام نشدنی خواهد بود و باید دید دادگاه حکمیت ورزش به زودی چه حکمی را روی درخواست فدراسیون فوتبال ایران برای دستور موقت خواهد داد.