آقای محسن رضایی، چرا FATF را نپذیرفتید؟

رییس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرانی و خارجی در جلسه با محسن رضایی گفت: من از شما به عنوان عضو ارشد مجمع تشخیص مصلحت نظام سوال می‌کنم که علت اینکه ما اف ای تی اف را که می‌تواند مراودات مالی ما را شفاف کند، نمی‌پذیریم، چیست؟ اگر FATF قانون بدی است، چرا ۱۹۵ کشور آن را پذیرفته‌اند و تنها ۷ کشور خارج از آن مانده‌اند؟

دومین میتینگ انتخاباتی با فعالان اقتصادی امروز در حالی برگزار شد که محسن رضایی مهمان بخش خصوصی بود. در این جلسه فعالان اقتصادی نسبت به شرایط اقتصادی کشور، نرخ ارز و نپذیرفته شدن اف ای تی اف گلایه کردند. رییس اتاق بازرگانی ایران از این که اقتصاد ایران در طول ۴۰ سال گذشته کوچک شده است، گلایه کرد، رییس اتاق اصناف هم از فضایی که نرخ ارز در بازار به وجود آورده گفت. در کنار آن، رییس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرانی و خارجی این سوال را از محسن رضایی کرد که من از شما به عنوان عضو ارشد مجمع تشخیص مصلحت نظام سوال می‌کنم که علت اینکه ما FATF را که می‌تواند مراودات مالی ما را شفاف کند نمی‌پذیریم، چیست؟

در همین خصوص، غلامحسین شافعی، رییس اتاق بازرگانی ایران  گفت: خوشبختانه رویکرد همه کاندیداهای این دوره ریاست جمهوری یک رویکرد اقتصادی است، آقای رضایی اگرچه در گذشته هم ما شاهد همین حرف ها بوده‌ایم، اما با کمال تاسف باید بگویم که امروز برای ما خجالت آور است که سهم اقتصاد ایران از اقتصاد جهانی نسبت به ۴۰ سال قبل نصف شده است.

وی افزود: اگرچه در مورد کارهای خودمان زیاد می‌گوییم و اعلام می‌کنیم که رشدهایی در برخی از زمینه‌ها داشته‌ایم، اما خودمان را با جهان مقایسه نمی‌کنیم که جهان چه کرده است و این وضعیت نتیجه همه وعده و وعیدهایی است که در گذشته با وجود تمام پتانسیل‌هایی که شک و تردیدی در مورد آن نیست، داده شده است.

رییس اتاق بازرگانی ایران متذکر شد: این سوال بزرگی است که با وجود این همه بحثی که در مورد پتانسیل‌های مملکت از جمله وسعت جغرافیایی، نیروی انسانی خبره، امکانات معدنی مملکت صحبت می‌شود و درست هم است، چرا وضعیت اقتصاد کشور این گونه است.

نرخ ارز آرامش مان را گرفت

سعید ممبینی، رییس اتاق اصناف ایران هم در دیدار فعالان اقتصادی بخش خصوصی با محسن رضایی، کاندیدای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، گفت: یک اصل کلی برای فعالین اقتصادی این است که با آرامش خاطر بتوانند به کسب و کار خود بپردازند و تولید ثروت کنند و ثروت را در خدمت  توسعه سرمایه گذاری و اشتغال قرار دهند اما مدت هاست که فعالین کسب و کار آرامش ندارند.

وی افزود: یکی از دغدغه های جدی فعالین اقتصادی در کشور کاهش ارزش پول ملی بود، ما به خاطر داریم که شما با نشان دادن یک هزار تومانی این هشدار را دادید و این نگرانی را مطرح کردید و امروز بسیاری از واحدهای اقتصادی ما در طول دو سه سال گذشته به دلیل کاهش ارزش پول ملی سرمایه هایشان تحلیل رفته است و نرخ ارز مداوم موجب دغدغه است، از زمانی که نرخ ارز افزایش یافته، توان رویارویی با حوزه اقتصاد برای بسیاری از کسب و کارها نگران کننده شده است.

ممبینی عنوان کرد: امروز تئوری‌های مختلفی در مورد نرخ ارز وجود دارد و برخی معتقدند که کاهش نرخ ارز ضرر می زند و برخی نظرات دیگری دارند. به هرحال آقای رضایی از آنجا که شما همواره ایده های مثبتی در رابطه با تقویت پول ملی داشته اید، برای فعالین کسب و کار امیدوارکننده است.

وی اظهار داشت: اتاق اصناف ایران طبق قانون نظام صنفی وظیفه ارائه مشاوره به دستگاه های اجرایی را داریم، همواره پیش بینی تشکل های اتاق در نوسانات قیمت و کمبود و کاهش کالا در بازار می توانست مورد استفاده بهینه قرار بگیرد اما متاسفانه در بسیاری موارد توجهی به این پیشنهادات و توصیه ها نشده است.

وی بیان داشت: امیدواریم اگر شما به عنوان رئیس جمهور انتخاب شدید نقش تشکل‌های اقتصادی و اتاق‌های اصناف و اتاق بازرگانی و تعاون را بیش از پیش در تصمیم گیری ها دخالت دهید.

چرا اف ای تی اف را نپذیرفتید؟

همچنین رییس انجمن سرمایه‌گذاری‌های مشترک ایرانی و خارجی در جلسه با محسن رضایی اظهار داشت: ما نیاز به ۴.۵ میلیون اشتغال داریم که برای تامین آن نیاز به سرمایه، ماشین‌آلات و… وجود دارد اما نیاز مهمی نیز به ثبات سیاسی و اقتصادی است.

حسین سلیمی تصریح کرد: ۱۹۵ کشور در دنیا عضو FATF هستند. من از شما به عنوان عضو ارشد مجمع تشخیص مصلحت نظام سوال می‌کنم که علت اینکه ما این قانون را که می‌تواند مراودات مالی ما را شفاف کند نمی‌پذیریم چیست؟ اگر FATF قانون بدی است چرا ۱۹۵ کشور آن را پذیرفته‌اند و تنها ۷ کشور خارج از آن مانده‌اند؟

آقای محسن رضایی، چرا FATF را نپذیرفتید؟

نسبت به سقوط پول ملی هشدار دادم

در ادامه محسن رضایی در نشست با فعالان اقتصادی اظهار داشت: امروز برای میتینگ دادن یا اینکه اتاق بازرگانی و اصناف را زینت المجالس بدانم اینجا نیامده‌ام، بلکه ما درد مشترکی به نام اقتصاد داریم و همه به دنبال توسعه اقتصادی ایران هستیم.

وی افزود: تنها کسی که در ۲۰ سال اخیر فریاد اقتصادی زده است، من هستم حتی در سال ۹۲ نسبت به سقوط پول ملی هشدار دادم و اعلام کردم که آمده‌ام که ارزش پول ملی سقوط نکند.

وی ادامه داد: اسناد تاریخی در بهمن سال ۱۳۶۰ و وقتی که برای عملیات فتح المبین آماده می‌شدیم نشان می‌دهد؛ آنجا گفتم که در جنگ پیروز می‌شویم اما مطمئن باشید پس از جنگ ما را محاصره اقتصادی می‌کنند و اعراب را بر علیه ما متحد می‌کنند.

کاندیدای ریاست جمهوری دوره سیزدهم با بیان اینکه متاسفانه دهه ۹۰، دهه فرصت‌های از دست رفته است اظهار داشت: ژاپنی‌ها نیز دو دهه گم شده در اقتصاد دارند دهه ۹۰ نیز برای ما دهه از دست رفته است. در این دهه میانگین رشد اقتصادی صفر شد، میانگین تورم ۲۴ درصد بود که بدترین آن در سه سال گذشته است، میانگین رشد سرمایه ثابت خالص منفی پنج درصد بود و در طی ۵۰ سال اخیر برای اولین بار رشد استهلاک سرمایه از رشد سرمایه‌گذاری بیشتر شد.

وی ادامه داد: آمار نشان می‌دهد که کیک اقتصادی در حال کوچک شدن است در بعد تورم تجمعی در سه سال اخیر ۱۱۰ درصد بوده در حالی که حقوق کارگران ۶۰ درصد و کارمندان ۵۰ درصد رشد داشته است.

محسن رضایی در ادامه این جلسه اظهار داشت: اتاق‌های بازرگانی و اصناف در طی چند سال گذشته رشد خوبی در حوزه علم و دانش داشته‌اند. عقلانیت خوبی در اتاق بازرگانی در حال شکل‌گیری است که امیدوار هستیم این موضوع در چند سال آینده کمک‌کننده باشد.

وی با انتقاد از دولت‌های گذشته گفت: در ابتدا باید جلوی اشتباهات را بگیریم، نباید بگذاریم که دولت‌های گذشته تکرار شوند. از شما خواهش می‌کنم اجازه ندهید دولت‌های قبل تکرار شوند، ممکن است به نقطه غیرقابل بازگشت برسیم که این موضوع در شأن مردم ایران نیست. البته در چنین وضعیتی همه ما مقصر هستیم و باید با هم جلوی اشتباهات را بگیریم اما این موضوع باید از دولت شروع شود چراکه جای اصلی که جلوی پیشرفت را می‌گیرد، دولت و دولتمردان هستند که با وجود اینکه سررشته‌ای از اقتصاد ندارند باعث آسیب به این حوزه می‌شوند.

رضایی در ادامه تصریح کرد: اصلاح و تنظیم رابطه دولت با اقتصاد یکی دیگر از مواردی است که اهمیت زیادی دارد. یک جا باید دست دولت قطع شود مانند دخالت دولت در ارزش پول ملی یا مجوزات و اجرائیات که دولت باید دخالت خود را از آن قطع کند؛ یک جایی هم باید رابطه دولت با اقتصاد تنظیم شود. دولت می‌تواند شتاب‌ دهنده خوبی باشد اما این شتاب دهنده نباید در قامت رقیب بخش خصوصی ظاهر شود؛ کار شتاب دهنده رقابت نیست. برای مثال اگ+ر بیمه مرکزی شروع به ارائه بیمه اتکایی کند یا بانک‌ها و وزارتخانه‌ها بنگاهداری کنند دیگر حالت شتاب دهنده ندارند، کار آنها شتاب دهنده است.

کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: لازم است که زمامداری اقتصادی و سیاسی را از هم جدا کرده و رابطه آنها را تنظیم کنیم. متاسفانه صنعتی‌سازی در ایران عقیم شده است. در ابتدا باید زیرساخت‌ها درست شوند و در اولویت بعدی به بهبود فضای کسب و کار پرداخته شود البته یک قانون در این مورد وجود دارد اما چقدر به این قانون عمل می‌شود؟ در ماه‌های اول من حتما این قانون را اجرایی می‌کنم علاوه بر این، در این مورد اجازه تخلف به دولتمردان داده نخواهد شد.

وی اضافه کرد: در سه ماهه آخر سال گذشته من به ۲۵ استان سفر داشتم و در همه سفرها با اتاق‌های بازرگانی جلسه گذاشتم اما نیاز بر این بود که به اتاق مرکزی هم بیایند. اگر خدا توفیق خدمت بدهد جایگاه واقعی شما را به شما بازخواهم گردانند.