آلمان: تداوم راه وین بستگی به لغو تحریم‌های ایران دارد/پاکستان:رویکرد یکجانبه در قبال برجام بی‌فایده است

ایرنا نوشت:وزیر امور خارجه آلمان گفت وگوهای اخیر در وین را سازنده توصیف کرد و گفت: ما باید یک روند متوالی را برای ادامه تعامل تدوین کنیم و البته همه اینها بستگی به آمریکا دارد که تا چه اندازه مایل به لغو تحریم‌های ایران است. «هایکو ماس» این اظهارات را روز دوشنبه طی نشست مطبوعاتی […]

ایرنا نوشت:وزیر امور خارجه آلمان گفت وگوهای اخیر در وین را سازنده توصیف کرد و گفت: ما باید یک روند متوالی را برای ادامه تعامل تدوین کنیم و البته همه اینها بستگی به آمریکا دارد که تا چه اندازه مایل به لغو تحریم‌های ایران است.

«هایکو ماس» این اظهارات را روز دوشنبه طی نشست مطبوعاتی مشترک با همتای پاکستانی خود در برلین عنوان کرد که همزمان به صورت زنده از شبکه‌های خبری در پاکستان نیز منتشر شد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران پیرامون مذاکرات برجامی در وین، اظهار داشت: بحث‌ها هفته گذشته صورت گرفت و فردا ادامه خواهد یافت، هر چند این گفت وگوها آسان نبود اما ماهیت آن‌ها سازنده است.

هایکو ماس بدون اشاره به قانون شکنی دولت آمریکا با خروج از برجام و اقدامات بی‌نتیجه طرف‌های اروپایی برای عمل به تعهدات خود، مدعی شد که هدف بحث‌ها این است که ایران به طور کامل به تعهدات برجامی خود پایبند باشد.

وی گفت: ما باید به دنبال فرآیندی باشیم که اجازه ندهد مسیر مذاکرات قطع شود و البته همه اینها بستگی دارد که آمریکا تا چه‌اندازه مایل است تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را لغو کند.

هایکو ماس افزود: معتقدیم این کار آسان نخواهد بود و تاکنون رویکرد سازنده‌ای را مشاهده کرده‌ایم. جلساتی که قرار است در این هفته برگزار شود تحت تاثیر تحولات فعلی است و ما تلاش داریم آنچه در وین بحث می‌شود در تهران قابل اجرا باشد.

وزیر امور خارجه پاکستان نیز برنامه جامع اقدام مشترک (توافق هسته‌ای) را گامی مثبت و رو به جلو خواند و افزود: هرگونه اقدام یکجانبه در قبال برجام بی‌فایده و هیچ نتیجه خوبی نداشته است.

«شاه محمود قریشی» روز چهارشنبه (به وقت محلی) در جریان سفر رسمی دو روزه خود به آلمان طی نشست مطبوعاتی مشترک با «هایکو ماس» همتای آلمانی در برلین، موضع اسلام‌آباد درخصوص تحولات منطقه، مسائل امنیتی از جمله توافق هسته‌ای ایران را تشریح کرد.

قریشی در پاسخ به خبرنگاران گفت: پاکستان، توافق هسته‌ای ایران را یک گام رو به جلو و مثبت می‌داند و معتقد است که هرگونه رد یکجانبه برجام بی‌فایده بوده و نتیجه خوبی نیز به همراه نداشته است.

وی تاکید کرد: پاکستان به عنوان همسایه جمهوری اسلامی ایران، خواهان پایداری صلح و ثبات است و رویارویی چیزی نیست که ما به دنبال آن باشیم.

وزیر امور خارجه پاکستان، بررسی راه‌های تعمیق روابط دوجانبه با آلمان، تحولات افغانستان، تنش زدایی با هند، گروه ویژه اقدام مالی (FATF) و اطمینان از توزیع واکسن کرونا را از دیگر محورهای رایزنی امروز خود با وزیر امور خارجه آلمان عنوان کرد.

وی با اشاره مواضع نزدیک اسلام‌آباد و برلین در بحث افغانستان، تاکید کرد: پاکستان مصمم به توسعه روابط با همه همسایگان به ویژه هند است و هیچ تمایلی به جنگ ندارد اما هرگونه گام اول برای عادی‌سازی روابط پاکستان و هند باید از جانب دهلی نو برداشته شود.