آمریکا باز هم فرانسه را دور زد

وزارت امور خارجه آمریکا فروش احتمالی ناوچه‌های نیروی دریایی این کشور به دولت آتن را که توافق ماه سپتامبر میان فرانسه و یونان را به چالش می‌کشد، تایید کرده است.

ایسنا نوشت:وزارت امور خارجه آمریکا فروش احتمالی ناوچه‌های نیروی دریایی این کشور به دولت آتن را که توافق ماه سپتامبر میان فرانسه و یونان را به چالش می‌کشد، تایید کرده است.

به گزارش شبکه خبری فرانس ۲۴، آژانس همکاری امنیت دفاعی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، فروش ۶.۹ میلیارد دلاری چهار فروند ناوچه ضربتی ساخت کمپانی لاکهید مارتین آمریکا به یونان را تایید کرد و این درست ۱۰ هفته پس از آن صورت می‌گیرد که آتن یک تفاهم‌نامه را با پاریس منعقد کرد تا در معامله‌ای مشابه از فرانسه ناو خریداری کند.

این آژانس همچنین برنامه ۲.۵ میلیارد دلاری لاکهید مارتین را برای تقویت و ارتقای ناوچه کلاس “MEKO” یونان شامل افزودن و ارتقای سیستم‌های تسلیحاتی و الکترونیکی تایید کرده است.

این توافق تسلیحاتی نشان می‌دهد که فرانسه با یک تهدید جدید تجارت تسلیحاتی پس از توافق آکوس میان آمریکا، استرالیا و انگلیس روبرو شده است.

فرانسه بر سر توافق آکوس سفرایش را از آمریکا و استرالیا فراخواند و این پیمان را “خنجری از پشت” از سوی متحد خود دانست چون کانبرا توافق چندین میلیادر یورویی برای خرید زیردریایی‌های متعارف فرانسوی را به هم زده و با آمریکا وارد معامله شد.

دو هفته پس از آن ماجرا، نخست وزیر یونان تفاهم نامه‌ای را با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به منظور خرید سه یا چهار فروند ناوچه فرانسوی “بلهارا” به ارزش سه میلیارد یورو امضا کرد.

این ناوهای فرانسوی که قرار بود توسط “گروه ناوال” فرانسه ساخته شوند برای سال ۲۰۲۴ به یونان تحویل داده می‌شدند. در این توافق، دو طرف باید تا پایان سال جاری میلادی منتظر می‌ماندند تا توافق نهایی امضا می‌شد.