اداره ویژه در پلیس آگاهی برای پرونده‌های مفقودی/ اعلام فقدان باید بلافاصله باشد نه ۲۴ ساعت بعد

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ با تاکید بر اینکه مردم مفقودیت را در سریعترین زمان باید به پلیس اطلاع دهند، گفت: ۹۹ درصد پرونده‌های مفقودی در ۲۴ ساعت اول کشف می‌شوند.

ایلنا نوشت: رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ با تاکید بر اینکه مردم مفقودیت را در سریعترین زمان باید به پلیس اطلاع دهند، گفت: ۹۹ درصد پرونده‌های مفقودی در ۲۴ ساعت اول کشف می‌شوند.

سردار علیرضا لطفی، رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ، در پاسخ به این سوال که آیا آمار سارقان سرقت اولی بالاست، گفت: آمارها در این زمینه متفاوت است و آمار پلیس آگاهی نمی‌تواند در این زمینه ملاک عمل باشد. نوع دستگیری‌های ما، دستگیری‌های باندی و حرفه‌ای است. یعنی ما در پلیس آگاهی اساسا تمرکزمان بر باندهای حرفه‌ای است در طرحی که روزهای گذشته اجرا شد، ۶۳ درصد افرادی که دستگیر شده‌اند، دارای سابقه هستند.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ خاطرنشان کرد: از ۲۸۸ نفر متهمی که اخیرا بازداشت کرده‌ایم، ۶۳ درصد دارای سابقه بوده و مابقی فاقد سابقه هستند، اما عرض من این است که این آمار نمی‌تواند ملاک عمل باشد، چراکه ما در پلیس آگاهی تهران بزرگ تمرکزمان بر مجرمان سابقه‌دار و باندی است و این آمار باید از سوی ناجا یا پلیس تهران بزرگ اعلام شود.

سردار لطفی در پاسخ به این سوال که فعالیت مجرمان حرفه‌ای در تهران افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: افزایش مشهود و قابل توجهی در این زمینه نداشته‌ایم، اما همانطور که گفتم تمرکز ما در پلیس آگاهی بر مجرمان باندی و حرفه‌ای است، اما در بحث تجری مجرمان و گرایش مجرمان به سلاح می‌طلبد که برخورد سختی با مجرمان صورت بگیرد.

وی ادامه داد: اگر برخوردها با این افراد سخت نباشد در کمال تأسف باید منتظر وقایعی مانند اتفاقاتی که در هفته های گذشته برای نیروهای ما افتاد، باشیم. البته ما با تمام توان این موضوعات را پیگیری می‌کنیم، اما عقبه و لازمه اش این است که مجرمانی که با سلاح سرد یا گرم با پلیس و مردم مواجه می‌شوند، باید به شکلی برخورد شود که جرات و جسارت این کار از آنها گرفته شده و برای این اقدامات‌شان هزینه پرداخت کنند. در دستگیری‌های اخیر مواردی داشتیم که از سلاح استفاده کرده بودند.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ تصریح کرد: اگر با این افراد برخورد جدی نشود و هزینه آن را نپردازند، ممکن است چنین اتفاقاتی دوباره تکرار شود، پلیس با جدیت این موضوع را دنبال و پیگیری می‌کند.

سردار لطفی در پاسخ به این سوال که آیا قانون به گونه‌ای است که با این افراد برخورد جدی صورت گیرد، گفت: قانون ظرفیت کافی در این زمینه دارد که باید از آن استفاده شود. اگر اصلاحاتی هم نیاز باشد، باید قوه‌ قضاییه و دولت در خصوص آن اقدام کنند، اما به نظر من همین قانون هم ظرفیت‌های کافی برای برخورد با این نوع مجرمان را دارد.

سردار لطفی درباره پرونده‌های مفقودان گفت: یک کار بزرگی در پلیس آگاهی تهران بزرگ در این خصوص انجام شده است. یک اداره ویژه به نام اداره چهار در پلیس آگاهی تهران بزرگ را برای موضوعات مرتبط با فقدانی‌ها مدنظر قرار داده‌ایم.

وی ادامه داد: در گذشته برای گزارش یک فقدانی اول باید به کلانتری‌ها و پس از آن به پایگاه‌ها مراجعه می‌کردند و چرخه‌ای را باید دور می‌زدند، اما در حال حاضر اگر کسی بخواهد مورد فقدانی را گزارش دهد می‌تواند مستقیم به پلیس آگاهی تهران بزرگ مراجعه کند.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ خاطرنشان کرد: پرونده همه فقدانی‌ها در این اداره بررسی می‌شود و ما درحال حاضر در این زمینه وضعیت خوبی داریم. البته آمار آن متفاوت است، یعنی در برخی از هفته‌ها با افزایش مواجه هستیم و در برخی از هفته‌ها مشکل خاصی نداریم. اما موضوع مهم این است که ما در ۹۹ درصد موارد این پرونده‌ها را در ۲۴ ساعت اولیه با روش‌های مختلفی پیدا می‌کنیم.

وی ادامه داد: یک درصد پرونده‌ها می‌ماند که البته ما نگران این یک درصد هم هستیم که خدایی نکرده منجر به جنایت شده و مشکلاتی را ایجاد می‌کند. از مردم درخواست می‌کنیم هرگونه مفقودیت را با حساسیت زیاد و اعلام اولیه به کلانتری و مراجعه به اداره چهارم پلیس آگاهی اطلاع دهند. ما به صورت شبانه روزی در این پلیس خدمت ارائه می‌دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مفقودیت باید پس از ۲۴ ساعت اعلام شود، گفت: خیر، بلافاصله پس از اینکه متوجه فقدان کسی شدند به کلانتری مراجعه کرده و در کلانتری پس از انجام مراحل به اداره چهارم پلیس آگاهی راهنمایی می‌شوند. در کلانتری هم به این دلیل مراجعه می‌شود که اگر تصادفی در همان محدوده اتفاق افتاده باشد بررسی کرده و اعلام کنند.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ درباره بازدید دادستان از تحت نظرگاه‌های پلیس آگاهی گفت: دادستان رضایتمندی کامل را داشتند و هیچ مشکل خاصی وجود نداشت. خوشبختانه به دلیل رعایت پروتکل‌ها ما هیچ مورد کرونایی در تحت نظرگاه‌ها نداشتیم. در برخی از کلانتری‌ها و پایگاه‌های آگاهی ما به صورت پایلوت دادگاههای آنلاین را نیز راه‌اندازی کردیم و متهم به صورت آنلاین در دادگاه شرکت می‌کند.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ درباره صدور برچسب آگاهی برای ساختمان‌هایی که دارای ایمنی سرقت هستند، گفت: با انتخابات شورای شهر کمی در این زمینه با تاخیر مواجه شدیم به این دلیل که شورای شهر  باید این طرح را بررسی کند، چرا که ممکن است بار مالی برای مردم یا سازنده ایجاد کند.

وی ادامه داد:  ما در حال پیگیری هستیم و دوباره اعلام آمادگی می‌کنم که به مردم داوطلبانه پیرامون شرایط ایمنی ساختمان مشاوره بدهیم. البته منتظر هستیم تا کار شورای شهر جدید شروع شده و شهردار جدید استقرار پیدا کند و ما دوباره ادامه پیگیری‌ها را داشته باشیم.