اظهارنظر رئیس سابق سیا درباره تصمیم جنجالی بایدن

دیوید پترائوس رئیس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)و فرمانده پیشین نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان در واکنش به تصمیم دولت جو بایدن برای خارج کردن نیروهایش از افغانستان گفت این تصمیم باعث پایان جنگ بی پایان در این کشور نمی شود.

ایرنا نوشت:دیوید پترائوس رئیس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)و فرمانده پیشین نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان در واکنش به تصمیم دولت جو بایدن برای خارج کردن نیروهایش از افغانستان گفت این تصمیم باعث پایان جنگ بی پایان در این کشور نمی شود.

این ژنرال آمریکایی در مصاحبه شبکه خبری فرانس ۲۴ گفت: من نگران هستم که بعد از دو سه سال دیگر، افسوس بخوریم که چرا تصمیم به خارج کردن ۳ هزار و ۵۰۰ نیروی آمریکایی در افغانستان گرفتیم.

وی گفت این تصمیم به جنگ بی پایان در افغانستان پایان نمی دهد بلکه تنها باعث پایان دخالت نظامی آمریکا و نیروهای ائتلافی در این جنگ می شود.

پترائوس هشدار داد بازگشت داعش به منطقه خطرناک است و توضیح داد: فکر می کنم این خطر وجود دارد که داعش پناهگاه امنی را در منطقه افغانستان- پاکستان به عنوان منطقه مرزی کوهستانی ایجاد کند. این منطق مقر بسیاری دیگر از چنین گروه هایی است.

وی افزود: یکی دیگر از چالش های واقعی افغانستان همیشه این بوده که نمی توانید رهبران این گروه ها را واقعا مانند رهبرانی که مقر آنها در داخل کشور قرار دارد، تحت فشار قرار دهید.

پترائوس پیشتر گفته بود اگر سربازان‌ آمریکایی افغانستان را ترک کنند دولت بایدن بعید به نظر می رسد بتواند جلوی پیشرفت طالبان را در کشور بگیرد.

ایالات متحده در ماه فوریه (بهمن) گذشته با طالبان توافق نامه‌ای را امضا کرد که براساس آن شمار نیروهای آمریکا از ۱۳ هزار نفر به کمتر از دو هزار و ۵۰۰ نفر کاهش یابد.

همچنین طبق توافق انجام شده با طالبان، تمام نیروهای خارجی باید افغانستان را تا ما مه (خرداد) ۲۰۲۱ میلادی ترک کنند.

روزنامه واشنگتن تایمز در گزارشی نوشت: توافق موفقیت آمیز صلح نقش مهمی در امید آمریکایی ها در خارج کردن دو هزار و ۵۰۰ نیروی رزمی خود از افغانستان دارد اما شواهدی که به تازگی بروز کرده نشان می دهد که متحدان آمریکا که در کنار این کشور در افغانستان در حال جنگ هستند آماده خروج نیستند.

دولت بایدن هفته پیش اعلام کرد که طالبان نتوانسته به تعهدات دوران ریاست جمهوری ترامپ برای کاستن از خشونت عمل کند و دولت افغانستان آشکارا طالبان را مسئول تضعیف روند صلح شکننده می داند.