اظهارنظر محمود صادقی درباره محاکمه روحانی و ظریف/ چرا نمایندگان با ادامه مذاکرات مخالفت نمی‌کنند؟

فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: به نظرم محاکمه روحانی یا ظریف نوعی فرافکنی سیاسی برای تحت تأثیرقراردادن افکار عمومی است؛ برای اینکه فراموش شود قرار بود مشکلات عدیده مردم حل شود که تا اینجا نشده است.

شرق نوشت: فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: به نظرم محاکمه روحانی یا ظریف نوعی فرافکنی سیاسی برای تحت تأثیرقراردادن افکار عمومی است؛ برای اینکه فراموش شود قرار بود مشکلات عدیده مردم حل شود که تا اینجا نشده است.

 روزنامه شرق گفت‌وگویی با محمود صادقی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده پیشین مجلس انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

تعلیق به بحث‌های اصلی برجام هیچ ارتباطی ندارد

درباره دو واژه «تعلیق» و «لغو» خود آقای ظریف هم توضیح داد که این موضوع به بحث‌های اصلی برجام هیچ ارتباطی نداشته است و ضمیمه برجام آمده بود.

قرار بود که شش قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل یک‌جا لغو شود که تا الان هم لغو شده و تعلیقی در کار نبوده است. در یک بخش که مربوط به قواعد اتحادیه اروپا بوده، واژه تعلیق به کار رفته است که آقای ظریف توضیحات فنی آن را ارائه کرد.

چرا دولت فعلی همان مسیر مذاکرات را می‌رود؟

اگر رویکرد سیاست خارجی دولت قبل سراسر نادرست بوده است، چرا دولت فعلی همان مسیر مذاکرات را می‌رود؟ چرا نمایندگان با ادامه مذاکرات مخالفت نمی‌کنند؟

اگر با برجام مخالف بودند و برای برجام آقای ظریف را تحت فشار قرار می‌دهند و باور دارند که محتوای برجام زیان‌بار بوده است، بیایند و بگویند اصلا کل برجام ملغی شود و ایران از همه تعهدات خارج شود.

محاکمه روحانی و ظریف فرافکنی سیاسی است!

دادگاهی‌کردن افرادی مانند آقایان روحانی، ظریف، جهانگیری و…  هم اقدام، سیاسی است و هم هدف؛ وگرنه از منظر حقوقی این‌دست مسائل قابل پیگیری نیست.

قانون اساسی درباره نحوه مواجهه با رئیس‌جمهور و وزرا راهکارهایی پیش‌بینی کرده است؛ از جمله پرسش یا استیضاح که هم در وقت خودش استفاده شده است و هم می‌توانست در موعد قانونی یعنی روی‌کاربودن دولت از این ابزارها بیشتر استفاده کنند.

به نظرم محاکمه روحانی یا ظریف نوعی فرافکنی سیاسی برای تحت تأثیرقراردادن افکار عمومی است؛ برای اینکه فراموش شود قرار بود مشکلات عدیده مردم حل شود که تا اینجا نشده است!

امثال آقای روحانی باید در سیاست حضور داشته باشند

اطلاع خاصی‌ ندارم که نیت آقای روحانی از انتشار توئیت‌های اخیرش چیست اما به‌هرحال امثال آقای روحانی باید در سیاست حضور داشته باشند.

آنها ظرفیت‌های سیاسی این کشور محسوب می‌شوند و معمولا هم رهبر انقلاب رؤسای جمهور را بعد از مسئولیت‌شان در دولت به عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام درمی‌آورند؛ علت هم آن است آنها بتوانند تجربیات خود را عرضه کنند.

اگرچه آقای روحانی تا اینجای کار به عضویت مجمع منصوب نشده، اما به‌هرحال، ظرفیتی است که باید از او استفاده شود.