بلینکن: از طالبان اجازه گرفتیم!

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه سی بی اس اذعان کرد که واشنگتن در زمینه عملیات تخلیه اتباع آمریکایی از فرودگاه کابل با طالبان در تماس است.

فارس نوشت: وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه سی بی اس اذعان کرد که واشنگتن در زمینه عملیات تخلیه اتباع آمریکایی از فرودگاه کابل با طالبان در تماس است.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با برنامه «در پیشگاه ملت» شبکه سی بی اس تایید کرد که واشنگتن در زمینه عملیات خروج نظامیان و اتباع آمریکایی از فرودگاه کابل، با طالبان در تماس است.

براساس این گزارش، مجری برنامه از بلینکن پرسید، «آقای وزیر ممکن است برخی از مخاطبان بخواهند بدانند که آیا ما برای خروج شهروندانمان از کابل باید از طالبان اجازه بگیریم؟ این درست است یا نه؟»

بلینکن در پاسخ گفت: «آنها کنترل کابل را در اختیار دارند. این یک واقعیت است. واقعیتی که ما باید آن بپذیریم.»

میجر گرت از بلینکن پرسید؟ «چطور با این موضوع کنار آمدید؟»

وزیر خارجه آمریکا گفت: تمرکز من، تمرکز همه ما روی خروج افراد و اطمینان از این است که هر کاری می‌کنیم که آن را انجام دهیم. در این راستا، من فکر می‌کنم نیاز است که با طالبان که پایتخت افغانستان را در کنترل خود دارد در تماس باشیم.

وی افزود: و تا کنون موفق شدیم ۳۰ هزار نفر را از فرودگاه کابل خارج کنیم و طی ۲۴ ساعت ۸ هزار نفر را تخلیه کردیم. واین کاملا خارق‌العاده است. بدون برنامه ریزی و تمرکز زیاد این اتفاق هرگز نمی‌افتاد. این چیزی است که ما روی آن تمرکز داریم و درحال انجام این ماموریت هستیم.

وزیر خارجه آمریکا که به خاطر خروج عجولانه نظامیان این کشور از افغانستان تحت انتقادات زیادی قرار گرفته است روز گذشته در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز با اشاره به روند کند خروج شهروندان و اتباع خارجی از این کشور تصریح کرد، ما با تعداد زیادی از کشورها توافق کرده‌ایم که به ما در انتقال این افراد از فرودگاه کابل به ما کمک کنند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا نیز یک شنبه شب به وقت محلی تصریح کرد واشنگتن با طالبان درباره امنیت اطراف فرودگاه کابل مذاکره کرده و آنها همکاری کردند.