بهترین متخصص اطفال اصفهان برای درمان بیماری های کودکان

همه کودکان این حق را دارند که خدمات پزشکی باکیفیت دریافت کنند. به عنوان والد، آگاهی از درمان‌های به روز اهمیت زیادی دارد، و مطمئن خواهید شد، که کودک شما بهترین درمان‌های ممکن را دریافت می‌کند.

در زیر اطلاعاتی در خصوص برخی از بیماری‌های معمول کودکان و درمان تاییدشده آنها بیان شده است. درمان‌هایی که در اینجا در مورد آنها صحبت می‌کنیم، براساس شواهد علمی و بهترین آزمایشات هستند. با این حال، اگر کودک شما به مشکل پزشکی یا آلرژی که در زیر ذکر می‌شود، مبتلا باشد، ممکن است به دلایل خاصی، پزشک توصیه‌های متفاوتی برای کودک شما پیشنهاد دهد. دکتر دوامی متخصص اطفال در اصفهان درخصوص درمان‌های مختلف با شما صحبت می‌کند. اگر درباره درمان‌های مناسب برای کودک خود، سوالی دارید، با پزشک خود در میان بگذارید.

گلو درد

 • گلودرد در کودکان معمول است و می‌تواند دردناک باشد. با این حال، گلودرد توسط ویروس ایجاد می‌شود و به آنتی‌بیوتیک نیازی ندارد. در این موارد، داروهای خاصی نیاز نیست، و کودک در طول هفت تا ده روز بهبود می‌یابد. در موارد دیگر، گلودرد ناشی از عفونتی است که استرپتوکوکال (گلودرد استرپ) نامیده می‌شود.
 • عفونت استرپ را نمی‌توان به درستی توسط معاینه ساده گلو تشخیص داد. تست آزمایشگاهی یا تست سریع در مطب که شامل نمونه گرفتن سریع از گلو است، برای تایید تشخیص استرپ ضروری است. اگر تست استرپ مثبت باشد، متخصص کودک آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. حتی اگر علائم کاهش یافته یا برطرف شوند، مصرف آنتی‌بیوتیک بطور کامل طبق دوره‌‌ای که پزشک تجویز کرده است، بسیار اهمیت دارد. داروهای عفونت استروئید (مانند پردنیزون) درمان مناسبی در اکثر موارد گلودرد نیست.
 • کودکان و نوزادان به ندرت دچار گلودرد استرپ می‌شوند، اما اگر فردی که از کودکان مراقبت می‌کند یا اگر خواهر یا برادر بزرگتر آنها به این بیماری مبتلا شود، احتمال ابتلای آنها به عفونت باکتری استرپتوکوکال وجود دارد. عفونت استرپ عمدتاً از طریق سرفه و عطسه پخش می‌شود، و اگر کودک، به اسباب‌بازی که کودک مبتلا به عفونت با آن بازی کرده، دست بزند، می‌تواند به این عفونت مبتلا شود.

گوش درد

 • گوش درد در کودکان متداول است و عوامل مختلفی منجر به آن می‌شود – شامل عفونت گوش (التهاب گوش میانی)، گوش شناگر(عفونت پوست در کانال گوش)، فشار ناشی از عفونت سینوسی، دندان دردی که به نواحی فک و گوش کشیده می‌شود و دیگر عوامل است. پزشک برای تشخیص تفاوت عوامل بیماری، نیاز دارد که گوش کودک را معاینه کند. در حقیقت، یک معاینه در مطب، بهترین راه است که پزشک تشخیص صحیحی داشته باشد. اگر گوش‌درد کودک همراه با تب بالا باشد، و هر دو گوش را درگیر کند، یا اگر کودک علائم دیگری از بیماری داشته باشد، متخصص کودکان ممکن است تشخیص دهد که آنتی‌بیوتیک بهترین درمان است.
 • آموکسی‌سیلین آنتی‌بیوتیک مناسب برای عفونت‌های گوش میانی است – به جز مواردی که نسبت به پنی‌سیلین یا عفونت‌های مزمن و مکرر آلرژی داشته باشد.
 • بسیاری از عفونت‌های گوش توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شوند و نیازی به آنتی‌بیوتیک ندارند. اگر متخصص کودکان به عفونت گوش ناشی از ویروس مشکوک باشد، درخصوص بهترین روش، برای کاهش درد گوش کودک تا زمانی که ویروس دوره خود را طی می‌کند، با شما صحبت خواهد کرد.

عفونت مجاری ادراری  

 

 • عفونت‌های مثانه ، که همچنین عفونت‌های مجاری ادراری یا UTIs نامیده می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که باکتری در مجاری ادراری تجمع می‌کند. عفونت مجاری ادراری در نوزادان تا سال‌های نوجوانی و بزرگسالی ایجاد می‌شود. عفونت مجاری ادرار می تواند علت دل درد در نوزادان و کودکان باشد. علائم عفونت مجاری ادراری شامل درد یا سوزش در هنگام ادرار کردن باشد، نیاز به دفع ادرار بطور مداوم یا اضطراری، شب ادراری یا ادرار ناگهانی در کودکی که استفاده از توالت را می‌داند، درد شکمی یا درد پهلو یا کمر است.
 • متخصص کودکان به نمونه ادرار نیاز دارد تا قبل از تعیین درمان، احتمال عفونت مجاری ادرار را بررسی کند. پزشک با توجه به اینکه آیا باکتری در ادرار کودک وجود دارد، درمان را انتخاب می‌کند.

عفونت پوست

 • در اکثر کودکانی که دچار عفونت پوست هستند، آزمایش پوست (کشت یا معاینه کردن)، جهت تعیین مناسب‌ترین درمان، لازم است. اگر کودک سابقه استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین، عفونت استاپ یا دیگر باکتری‌های مقاوم دارد، یا اگر در کنار دیگر اعضای خانواده یا تماس با باکتری‌های مقاوم باشد، به پزشک اطلاع دهید.

درد

 

 • بهترین دارو برای تسکین درد کودکان، استامینوفن یا ایبوپروفن است. با متخصص اطفال درباره مقدار دارویی که باید به طفل داده شود، که باید براساس وزن کودک باشد، صحبت کنید.
 • داروهای مسکن نارکوتیک (مخدر) برای کودکانی که آسیب‌های متداول یا مشکلاتی مانند دررفتگی قوزک، درد گوش یا گلو درد دارند، مناسب نیست. هرگز نیابد به کودکان کدئین داده شود، زیرا باعث مشکلات تنفسی شدید و حتی مرگ در کودکان می‌شود.

سرماخوردگی

 سرماخوردگی در نوزادان و کودکان توسط ویروس‌ها در مجرای تنفسی فوقانی ایجاد می‌شود. بسیاری از کودکان خردسال – بویژه کودکانی که تحت مراقبت پرستار هستند – هر سال حدود ۶ تا ۸ بار به سرماخوردگی دچار می‌شوند. علائم سرماخوردگی (شامل آبریزش بینی، گرفتگی بینی و سفره) تا حدود ۱۰ روز طول می‌کشد.

 • مخاط سبز در بینی بطور خودبخود به این معنی نیست که باید آنتی‌بیوتیک مصرف شود؛ سرماخوردگی معمولی هرگز به آنتی‌بیوتیک نیازی ندارد. با این وجود، اگر شخص مشکوک به عفونت ویروسی باشد، پزشک براساس علائم و معاینات جسمانی کودک، تصمیم می‌گیرد که آنتی‌بیوتیک می‌تواند بهترین درمان باشد.

سینوزیت باکتریایی  

 • سینوزیت باکتریایی توسط باکتری‌هایی که در سینوس‌ها محبوس شده‌اند، ایجاد می‌شود. هنگامی پزشک احتمال ابتلا به سینوزیت را می‌دهد که علائمی مانند ترشحات بینی، سرفه در طول روز یا هر دو، بیش از ده روز بدون بهبودی ادامه یابد.
 • اگر این مشکلات همراه با ترشحات ضخیم زردرنگ از بینی و تب به مدت حداقل ۳ تا ۴ روز متوالی باشد، ممکن است به آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشد.

سرفه

 

 • سرفه عموماً ناشی از ویروس است و اغلب به آنتی‌بیوتیک نیازی ندارد.
 • داروی سرفه برای کودکان ۴ سال و پایین‌تر یا برای کودکان ۴ تا ۶ سال توصیه نمی‌شود، جز اینکه توسط پزشک تجویز شود. مطالعات بطور مداوم نشان می‌دهند که داروهای سرفه برای کودکان ۴ سال و کوچکتر تاثیری ندارد، و ممکن است منجر به عوارض جانبی شدیدی شود. داروهای سرفه که دارای نارکوتیک – مانند کدئین – هستند، نباید برای کودکان مورد استفاده قرار بگیرد.

اگر علائم تغییر کند‌

گاهی اوقات، عفونت‌های خفیف – ویروسی یا باکتریایی – می‌تواند منجر به عفونت‌های شدیدتر شود. اگر شرایط بیماری کودک تغییر کرد، بدتر شد، پس از چند روز برطرف نشد، یا اگر نگران علائم جدیدی که بروز کرده، هستید،  به متخصص کودکان مراجعه کنید. اگر بیماری کودک شدیدتر شد یا عوارضی در  او ایجاد شد، متخصص کودکان درمان جدیدی پیشنهاد می‌دهد. تزریق به موقع واکسن شش ماهگی و یک سالگی نیز یکی از نکات مهم مراقبت از اطفال است.