تحلیلگر آمریکایی: بایدن بیشتر از ایران برای توافق اشتیاق دارد

"جک کین" تحلیلگر ارشد شبکه تلویزیونی فاکس نیوز و ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا اظهار داشت: فکر می کنم دولت جو بایدن از ایران اشتیاق بیشتری برای دستیابی به توافق دارد.

ایرنا نوشت: “جک کین” تحلیلگر ارشد شبکه تلویزیونی فاکس نیوز و ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا اظهار داشت: فکر می کنم دولت جو بایدن از ایران اشتیاق بیشتری برای دستیابی به توافق دارد.

این تحلیلگر ارشد شبکه تلویزیونی تندوری فاکس نیوز آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی در گفت و گو با این شبکه تلویزیونی افزود فکر می کنم دولت بایدن از ایران اشتیاق بیشتری برای دستیابی به توافق دارد و این بخشی از مشکل است.

این ژنرال بازنشسته آمریکایی اضافه کرد: در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ نیز که توافق اصلی حاصل شد، وضع به همین شکل بود. دلیل اینکه این توافق، آن زمان نیز بشدت مورد انتقاد قرار گرفت این بود که آمریکا بسیار مشتاق بود به هر قیمتی به توافق برسد و اکنون نیز تا حدی در همین شرایط هستیم.

وی تصریح کرد اکنون ایرانی ها مشغول غنی سازی در سطح ۶۰ درصد هستند درحالی که آنها براساس توافق اصلی باید کمتر از ۴ درصد غنی سازی می کردند. آنها همچنین ده تا ۱۲ برابر بیشتر از آنچه توافق اصلی مشخص کرده است اورانیوم ذخیره کرده اند. بنابراین آمریکا سعی می کند ایرانی ها را به توافق بازگرداند اما ایران از موضع خود کوتاه نمی آید و تنها به دنبال لغو تمام تحریم ها است.

تحلیلگر ارشد شبکه تندروی فاکس نیوز آمریکا ادامه داد دولت بایدن این گرایش را دارد که تمام اقداماتی را که دولت ترامپ انجام داده است، رد کند. فکر می کنم کارزار فشار حداکثری و تحریم ها علیه ایران تاثیر زیادی بر اقتصاد آنها داشت اما آنها به میز مذاکره بازنگشتند و منتظر این بودند که ببینند ترامپ دوباره انتخاب می شود یا نه.

این ژنرال سابق آمریکایی با اشاره به ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در ژانویه ۲۰۲۰ مدعی شد که آمریکا در دوره ترامپ با همکاری متحدان حوزه خلیج فارس و توافق سازش آنها با رژیم اسرائیل، در قویترین موضع در چند سال اخیر در خاورمیانه بود.

وی در عین حال افزود اما دولت جدید آمریکا از همه آنها عقب نشینی کرد و این باعث تاسف است. ما اکنون در این مذاکرات در موضع بالاتری قرار نداریم.