ترفندهایی برای مطالعه آسان‌تر در زمان امتحانات پایان ترم

یک مشاور تحصیلی درباره راهکارهای موثر جهت مطالعه آسان‌تر در زمان امتحانات پایان ترم دانشجویان توضیحاتی را ارائه کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: یک مشاور تحصیلی درباره راهکارهای موثر جهت مطالعه آسان‌تر در زمان امتحانات پایان ترم دانشجویان توضیحاتی را ارائه کرد.

رضا قدسی، مشاور تحصیلی، درباره نحوه درس خواندن دانشجویان برای امتحانات پایان ترم اظهار کرد: دانشجویان باید قبل از هر امتحان تمامی چیزهایی که برای مطالعه اعم از کتاب، جزوه، یادداشت‌ها و سایر موادی که لازم دارند آماده کنند تا حین مطالعه حواس و تمرکزشان برای پیدا کردن آن‌ها پرت نشود و از همه مهمتر وقتشان هدر نرود و با تمرکز کامل به مطالعه بپردازند.

او افزود: زمان مطالعه را خود تعیین کنید یعنی هر زمانی که مغزتان کارایی بیشتری دارد به مطالعه بپردازید. به طور مثال یک دانشجو صبح‌ها و دانشجوی دیگر شب‌ها ذهنش آماده‌تر است و میزان یادگیری اش بیشتر است. با توجه به شناخت خود و تیپ شخصیتی خود، ساعت مطالعه تان را انتخاب کنید. البته یادتان باشد زمان‌هایی که وقت کافی ندارید از ساعات دیگر روز هم استفاده کنید.

قدسی تصریح کرد: استراحت بین مطالعه بسیار مهم است و حواستان باشد حداکثر بعد از یک ساعت باید استراحت کوتاه پنج تا ده دقیقه‌ای داشته باشید تا مغزتان فرصت بازیابی اطلاعات داشته باشد. زمانی که به صورت مداوم درس می خوانید ذهنتان خسته می‌شود و راندمان کارتان کاهش می یابد و در کمال تعجب می گویید که چرا نتیجه دلخواهم را نمی گیرم!

این مشاور تحصیلی با بیان اینکه آرامش ذهنی در ایام امتحانات بسیار مهم است، تاکید کرد: به گفته ارسطو (یادگیری همان یادآوری است) و برای ایام امتحانات فقط باید مطالبی را که از پیش خوانده اید مرور کنید و به یاد بیاوردید پس دلیلی برای نگرانی وجود نخواهد داشت.

او درباره ترفندهایی برای مطالعه مفهومی گفت: برخی از دانشجویان مدعی هستند که درس را می خوانم، ولی یاد نمی گیرم، یا ساعت مطالعه ام بالاست کلی هم برنامه ریزی دارم، ولی نتیجه دلخواه را دریافت نمی‌کنم.

قدسی بیان کرد: حافظه تصویری خود را جدی بگیرید، برای مثال قبل از خواندن یک صفحه از کتاب یا جزوه آن صفحه را کامل با چشم بررسی کنید و حواستان باشد که زیادی جزوه و کتاب را رنگی نکنید، بلکه ارتباط بین متن و تصاویر را باهم مشخص کنید تا شکل‌ها کاملا داخل ذهنتان باقی بماند.

این مشاور تحصیلی اضافه کرد: مرورهای حیاتی از دیگر ترفندهای طلایی برای مطالعه مفهومی هستند که باید جدی گرفته شوند و شامل دو بخش خواهند بود؛ مرور اول: بعد از مطالعه هر درس و مرور دوم: آخر همان روز و مرور تمام درس‌هایی که آن روز خوانده اید.

او با بیان اینکه طراحی سوالات توسط دانشجویان برای مطالعه مفهومی مهم است، تاکید کرد: خودتان را جای طراح سوال قرار داده و تست طرح کنید، حالا سوال پیش میاد که چی طرح کنیم؟ از تست‌هایی که داخل کتاب کمک درسی و آزمون‌ها حل می‌کنید ایده بگیرید تا به نتیجه دلخواه دست یابید.

این مشاور تحصیلی افزود: تست آموزشی هم دلیل خوبی برای مطالعه مفهومی افراد است، برای مثال همان زمان مطالعه باید یک نیم نگاهی هم به تست‌ها داشته باشید تا بدانید طراح از کدام بخش کتاب سوال طرح می‌کند به اینصورت مطالعه دانشجو هدفمند شده و پیشرفت خواهد کرد.

قدسی در پایان یادآوری کرد: ترکیبی خواندن را فراموش نکنید، اگر قصد مطالعه مبحثی از کتاب را دارید و همان بحث داخل قسمت دیگری از کتاب هم تکرار شده آن قسمت را ترکیبی بخوانید تا از این طریق به نتیجه مثبتی دست پیدا کنید.