تنگی کانال نخاع (کاهش فضای نخاع): علت، علائم و درمان

میلیون‌ها انسان در سراسر دنیا از مشکل بزرگی به نام کمر درد رنج می‌برند.

میلیون‌ها انسان در سراسر دنیا از مشکل بزرگی به نام کمر درد رنج می‌برند. در بعضی موارد به دلیل فتق دیسک‌ها و تنگی کانال نخاع کمر درد رخ می‌دهد. تنگی کانال نخاع اغلب به “سایش” ناشی از افزایش سن نسبت داده می‌شود – به عنوان بخشی از مرحله دژنراتیو(تحلیل رفتن بدن) شناخته می‌شود که باعث ضعف استخوان و از بین رفتن غضروف می‌شود با این حال، عوامل خطرسازی نیز وجود دارد که باعث می‌شود افراد خاصی دچار تنگی کانال نخاع شوند، از جمله داشتن سطح بالایی از التهاب، تومورها یا آسیب‌هایی که بر ستون فقرات تأثیر می‌گذارد و سابقه سایر بیماری‌های التهابی پزشکی.

در حالی که افراد مسن به احتمال زیاد از تنگی کانال نخاع رنج می‌برند، افراد میانسال نیز می‌توانند به این بیماری مبتلا شوند. و درصد کمی از افراد جوان نیز با تنگی کانال‌ نخاعی به صورت ارثی متولد می‌شوند که تحرک آنها را محدود می‌کند. خبر خوب این است که روشهایی وجود دارد که می‌توانید در کنترل تنگی کانال نخاع از آنها استفاده کنید.

 تنگی کانال نخاع چیست؟

تنگی کانال نخاع نوعی اختلال است که در اثر باریک شدن کانال نخاع ایجاد می‌شود که عبارت است از عبور اعصابی که از مرکز کمر عبور می‌کند. از آنجا که تنگی ناشی از افزایش فشار وارد شده به نخاع و اعصاب کمر است، معمولاً باعث کمردرد، سیاتیک و سایر مشکلات عصبی می‌شود.

بیشتر افراد علائم تنگی کانال نخاع را در ناحیه کمر و گردن نشان می‌دهند، اما دیگران علائم قابل توجهی را تجربه نمی‌کنند. همچنین ممکن است از مشکلات مربوط به کنترل مثانه یا روده به دلیل تنگی نخاع، ناشی از آسیب عصبی که به قسمت تحتانی بدن متصل است، رنج ببرید.

در حالی که درمان‌های متداول تنگی کانال نخاع شامل مصرف داروهایی برای کاهش التهاب یا درد است – و گاهی اوقات در موارد شدید جراحی ستون فقرات – درمانهای طبیعی شامل ورزش، کشش، فیزیوتراپی و گرم کردن و یخ درمانی در ناحیه درد می‌تواند بسیار موثر باشد.

چه عواملی باعث تنگی کانال نخاع می‌شود؟

تنگی کانال نخاع می‌تواند در اثر سایش و تغییر در ستون فقرات در نتیجه آرتروز ایجاد شود، اما سایر دلایل تنگی کانال نخاع عبارتند از:

 • پیری – خطر تنگی کانال نخاع با افزایش سن بیشتر می‌شود
 •  آرتروز – آرتروز و آرتریت روماتوئید
 • وراثت – یک کانال کوچک نخاعی هنگام تولد می‌تواند باعث تنگی ستون فقرات در افراد جوان شود
 • عدم ثبات ستون فقرات – لیز خوردن مهره‌ها به جلو، باریک شدن کانال نخاع
 • تومورها – تومورهای واقع در ستون فقرات می‌توانند منجر به باریک شدن ستون فقرات شوند. تومورهای ستون فقرات همچنین می‌توانند بر تحلیل رفتن استخوان تأثیر بگذارند – فرایندی که برای تقویت استخوانها لازم است
 • آسیب دیدگی- حوادث و صدمات به ستون فقرات می‌تواند باعث باریک شدن کانال نخاع و در نتیجه تنگی کانال نخاع شود

علائم تنگی کانال نخاع

شایعترین علائم تنگی نخاع عبارتند از:

 • کمردرد، به ویژه در ناحیه کمر
 • درد گردن، مانند سفتی گردن
 • احساس سوزن سوزن شدن ، بی حسی و ضربان پایین بدن. هنگامی که ریشه عصب تحت تأثیر قرار می‌گیرد، ممکن است علائم در قسمت پایین بدن گسترش پیدا کنند
 • ضعف عضلانی یا درد در قسمت بالای پاها، زانوها و باسن (در امتداد عصب سیاتیک)
 • اختلال در کنترل مثانه یا روده
 • درد هنگام ورزش یا بلند کردن اجسام سنگین، معمولاً بلافاصله
 • از دست دادن تعادل و سقوط آسان
 • درد هنگام ایستادن به مدت طولانی، سرفه، عطسه، خم شدن، کشش بعد از بیدار شدن از خواب
 • در موارد شدید، ضعف شدید و فلج

 

درمان تنگی کانال نخاع

روش متداول برای درمان تنگی کانال نخاع اغلب شامل
دارو

اگر تنگی کانال نخاعی با درد همراه باشد معمولا یکی از داروهای زیر برای تسکین درد توصیه می‌شود:

 • داروهای ضد التهاب بدون نسخه یا داروهای تجویز شده (NSAID)
 • اشکال دیگر مسکن، مانند استامینوفن که برای استفاده طولانی مدت کمی از  بهتر هستند (NASID)
 •  داروهای شل کننده عضله و / یا داروهایی که برای کاهش اسپاسم عضلات استفاده می‌شوند (این داروها اغلب برای افراد مسن توصیه نمی‌شوند زیرا می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند و با سایر داروها تداخل داشته باشند)
 •  دوره کوتاه مدت داروهای مخدر گاهی اوقات برای دوره‌های شدید درد مربوط به عصب استفاده می‌شود
 •  در موارد شدید از جراحی ستون فقرات به عنوان آخرین گزینه استفاده می‌شود

ورزش کردن به طور منظم

متخصصان معتقدند که یکی از بهترین راه‌های جلوگیری از درد کمر یا گردن و فشرده سازی ستون فقرات، ورزش و کشش منظم است، به طوری که از تمام بدن، از جمله کمر استفاده شود.
ترکیبی از فعالیتهای هوازی و تمرینات با وزن بدن (یا سایر اشکال آرام تمرینات مقاومتی / قدرتی) به کاهش التهاب کلی، بهبود قدرت عضلات و لغزش مفاصل کمک می‌کند.

برای حفظ انعطاف پذیری تمرین کششی انجام دهید

کشش ستون فقرات یک روش طبیعی برای شل شدن عضلات سفت است، همچنین برای لاغر ماندن و جلوگیری از صدمات یا سفتی عضلات مفید است. کشش بعد از تمرین و همچنین سهولت در ورزش با یک دوره گرم کردن مهم است. هنگام کشش بر روی تنفس عمیق تمرکز کنید، که می‌تواند به عنوان یک روش عالی برای تسکین استرس باشد.

حالت بدنی خوب را حفظ کنید و مراقبت‌های کایروپراکتیک را انجام دهید
حالت مناسب هنگام ایستادن، نشستن یا ورزش به محافظت از ستون فقرات کمک می‌کند و به طور کلی فشار روی کمر را کاهش می‌دهد. با کمر خمیده و سر رو به پایین راه رفتن باعث ایجاد کشیدگی در اطراف ستون فقرات می‌شود، بنابراین سعی کنید یک صندلی پیدا کنید که بتوانید آن را تنظیم کنید تا کمرتان صاف شود، پاشنه پاها روی زمین باشد، زانوها کمی خم شده و چانه موازی زمین باشد. اگر زمان زیادی روی صندلی می‌نشینید و متوجه شدید که حمایت لازم از کمرتان انجام نمی‌شود، می‌توانید یک بالش پشت سر خود قرار دهید.

یک روش موثر برای رفع وضعیت بد بدن و کمردرد مراجعه به کایروپراکتور است. متخصصان کایروپراکتیک در زمینه دستکاری ستون فقرات، کمک به بهبود وضعیت بدن و کاهش درد یا آسیب عصبی آموزش دیده‌اند. یک متخصص کایروپراکتیک می‌تواند برای تنظیم مجدد دیسک‌های ستون فقرات، جلوگیری از فشرده سازی بیشتر یا بیرون زدگی در کانال نخاع، و درد پایین کمر، گردن و عصب سیاتیک، تنظیمات مربوط به عمل کایروپراکتیک را انجام دهد.

فیزیوتراپی

تا زمانی که حرکت و فعالیت توسط پزشک شما مشخص شود، مراجعه به فیزیوتراپیست می‌تواند به بهبودی و تسریع درمان کمک کند فیزیوتراپیست به شما کمک می‌کند با خیال راحت شروع به تمرینات خاص خود کنید وضعیت بدنی خود را بهبود بدهید و قسمت فوقانی پاها، هسته مرکزی بدن و کمر شما را تقویت می‌کند. گاهی اوقات از ماشین آلات یا تجهیزات ویژه‌ای برای انجام تمرینات شکمی استفاده می‌شود که به فشار آوردن روی ستون فقرات کمک می‌کند.

همچنین می‌تواند به بیماران چگونگی بهبود وضعیت بدن را آموزش دهد و نکاتی را برای استفاده بیشتر از کفش، صندلی، تشک، بالش و غیره به شما توصیه کند. پس از مدتی معمولاً بیماران می‌توانند با خیال راحت به ورزش خود بپردازند.

متخصص فیزیوتراپی می‌تواند ورزش‌ برای دیسک کمر، تنگی کانال نخاعی و تقویت عضلات کمر را به شما آموزش دهد. همیشه از نحوه و نوع مناسب ورزش مطمئن شوید.

یک رژیم ضد التهابی بگیرید

از دست دادن وزن اضافی می‌تواند فشار اضافی بر روی ستون فقرات کمر کاهش دهد و از تنگی یا کاهش آن جلوگیری کند. یک رژیم غذایی سالم همچنین به حفظ توده عضلانی کمک می‌کند و از شما در برابر التهاب یا عوارض بسیار بالایی که باعث بدتر شدن تنگی کانال نخاع می‌‌شوند، محافظت می‌کند. مقادیر بالای التهاب باعث ضعیف شدن استخوانها، عضلات و مفاصل می‌شود و این باعث می‌شود که با افزایش سن با مشکلات ستون فقرات مقابله کنید.

 • مصرف کالاهایی مانند شکر، گوشت‌های فرآوری شده، محصولات اسپری شیمیایی، غلات پاک شده، الکل و میان وعده‌های بسته بندی شده را کاهش دهید
 • مقدار زیادی غذای ضد التهاب مانند سبزیجات برگ سبز، چربی‌های سالم از جمله روغن زیتون طبیعی و روغن نارگیل پروتئین‌های پاک وتمیز (تخم مرغ ارگانیک ، گوشت دام تغذیه شده با چمن، ماهی صید شده وحشی) و غذاهای تخمیرشده شده حاوی پروبیوتیک مصرف کنید.
 • مکمل‌هایی برای کاهش درد شامل زردچوبه، روغن ماهی امگا ۳، گلوکوزامین، و آنزیم‌های پروتئولیتیک هستند.
 • از دیگر عوامل مهم در کاهش التهاب می‌توان به پرهیز از مصرف سیگار / داروهای تفریحی، کاهش استرس و خواب خوب اشاره کرد.

جراحی

آخرین گزینه‌ی درمان تنگی کانال نخاعی جراحی است. جراحی در صورت موثر نبودن سایر درمان‌ها برای بیمار در نظر گرفته می‌شود. بخش مهمتر از جراحی مراقبت‌های پس از عمل است. پزشک همیشه درباره‌ی مراقبت‌ بعد از عمل دیسک کمر و یا تنگی نخاعی با شما صحبت خواهد کرد. در صورت داشتن هر گونه حساسیت دارویی یا مواد بیهوشی با بهترین متخصص آنستزیولوژی در تهران قبل از انجام جراحی مشورت کنید