جدال توئیتری ۲ کاندیدای ریاست جمهوری /آملی لاریجانی شاکی شد /خودرو ندارم اما ۳ آپارتمان دارم /رئیسی انصراف نمی دهد

اعلام اسامی هفت کاندیدایی که از سوی شورای نگهبان صلاحیتشان برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم احراز شده و مشخص شدن زمان برنامه‌های رادیو و تلویزیونی این کاندیداها، اظهارات رهبری درباره انتخابات، انتقادها به تصمیم شورای نگهبان، نامه رئیس‌جمهور به رهبری درباره این موضوع و واکنش نامزدهای احراز صلاحیت نشده، مهم‌ترین اخبار انتخاباتی هفته گذشته بود.

ایسنا نوشت: اعلام اسامی هفت کاندیدایی که از سوی شورای نگهبان صلاحیتشان برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم احراز شده و مشخص شدن زمان برنامه‌های رادیو و تلویزیونی این کاندیداها، اظهارات رهبری درباره انتخابات، انتقادها به تصمیم شورای نگهبان، نامه رئیس‌جمهور به رهبری درباره این موضوع و واکنش نامزدهای احراز صلاحیت نشده، مهم‌ترین اخبار انتخاباتی هفته گذشته بود.

سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ همزمان با انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس یازدهم شورای اسلامی و مجلس پنجم خبرگان رهبری برگزار خواهد شد.

مهم‌ترین اخبار مربوط به انتخابات ۱۴۰۰ در هفته گذشته به شرح زیر است:

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح ششم خرداد در دیدار تصویری با رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سخنانی درباره مسائل انتخابات ۱۴۰۰، بیان راه‌حل‌های عینی و واقعی درباره مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم در برنامه‌های انتخاباتی نامزدها را عامل اصلی در افزایش انگیزه مشارکت در انتخابات خواندند و گفتند: من لازم می‌دانم از همه کسانی که بر اساس احساس مسئولیت وارد عرصه انتخابات شدند، تشکر کنم و همچنین از کسانی که صلاحیت آن‌ها احراز نشد و نجیبانه برخورد و مردم را دعوت به شرکت در انتخابات کردند، به‌طور مضاعف تشکر می‌کنم.

اعلام اسامی نامزدهای نهایی و واکنش‌ها به آن

اعلام اسامی هفت نامزد نهایی احراز صلاحیت‌شده توسط شورای نگهبان و واکنش‌ها به این تصمیم، مهم‌ترین اخبار انتخاباتی هفته گذشته بودند. به گفته عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، نامه اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شامگاه دوشنبه سوم خرداد به وزارت کشور ارسال شد.

ظهر سه‌شنبه چهارم خرداد، ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۱۵ خود، اسامی نامزدهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران را که صلاحیت آنان به عنوان کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰، از سوی شورای نگهبان احراز شده است، اعلام کرد. بر این اساس، سعید جلیلی، محسن رضایی، سید ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، محسن مهرعلیزاده و عبدالناصر همتی به عنوان نامزدهای نهایی انتخابات ۱۴۰۰ معرفی شدند.

اما پس از اعلام اسامی نامزدهای نهایی، بسیاری از احزاب و شخصیت‌های سیاسی به نادیده گرفته شدن جناح‌های مختلف سیاسی از سوی شورای نگهبان و تایید نشدن صلاحیت برخی داوطلبان نامزدی سرشناس از جمله علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری، محمود احمدی‌نژاد، مسعود پزشکیان، عزت‌الله ضرغامی و…  اعتراض و از این تصمیم شورای نگهبان انتقاد کردند.

در همین زمینه حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح چهارشنبه پنجم خرداد در جلسه هیات دولت با اشاره تصمیم شورای نگهبان درباره صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: من دیروز در این زمینه به ناچار به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و آنچه در ذهنم بود را به ایشان منتقل کردم و البته ایشان آنچه را که به مصلحت می‌دانند انجام خواهند داد.

صادق آملی لاریجانی یکی از فقهای شورای نگهبان هم چهارم خرداد در رشته‌توییتی نوشت: هیچ‌گاه تصمیمات شورای نگهبان را تا این حد غیرقابل‌دفاع نیافته‌ام؛ چه در تأیید صلاحیت‌ها و چه در عدم احراز صلاحیت‌ها.

البته آملی‌لاریجانی به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه پنجم خرداد این مجمع، پیروزی انقلاب اسلامی، بقا، استمرار و استحکام آن را حاصل حضور، مشارکت و پشتیبانی همه‌جانبه و حداکثری مردم ایران در تمامی عرصه‌ها و برهه‌های حساس و تاریخی آن از جمله در همه دوره‌های انتخابات دانست و از شورای نگهبان به عنوان تنها مرجع رسمی و قانونی تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات نام برد که وظیفه سنگینی در اعتمادسازی مردم و ترغیب آنان به حضور در انتخابات دارد.

همچنین عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، ششم خرداد در توییتر نوشت: هم‌زمانی صحت نظر شورا و صلاحیت فرد؛ عدم احراز صلاحیت برخی افراد به معنی بی‌صلاحیتی آنان نیست بلکه به این معنا است که شورای نگهبان با توجه به گزارش‌ها، امکانات و آشنایی‌های خود نتوانسته صلاحیت آن فرد را تشخیص دهد، اگر چه ممکن است آن فرد صلاحیت بالایی هم داشته باشد.

محمد دهقان عضو حقوقدان شورای نگهبان، پنجم خرداد با حضور در  برنامه پرونده ویژه شبکه سه سیما در مورد روند احراز صلاحیت‎‌ها توضیحاتی را ارائه داد و گفت: بسیاری از افراد که صلاحیت‌شان احراز نشده، شخصیت‌های مهم کشوری هستند و اگر مطلبی باشد به خودشان می‌گوییم.

پس از این اظهارات، علی لاریجانی داوطلب نامزدی در انتخابات که صلاحیتش از سوی شورای نگهبان احراز نشد، در نشست خداحافظی با اعضای ستاد انتخاباتی خود عنوان کرد: قائم‌مقام آقای جنتی گفته دلایل ردصلاحیت‌ها را به کاندیداها ارائه کرده‌اند، در حالی که به من هیچ نگفتند. واقعا متاسفم. مشکل‌شان چیز دیگری است؛ جور کردن دلایل ردصلاحیت، عجیب است. خوشحالم از این اتفاق؛ در جهت دیگر کار خواهم کرد. کار باید در راه اعتلای ایران باشد.

لاریجانی همچنین چهارم خرداد در بیانیه‌ای خطاب به مردم ایران نوشت: با حمایت شما عزیزان به‌خصوص نخبگان جامعه، برای رفع مشکلات پیش روی ملت، عزمی راسخ داشتم؛ اما حال آنکه روند انتخابات این‌گونه رقم زده شد، بنده وظیفه خویش را در پیشگاه الهی و ملّت عزیز انجام داده‌ام و راضی به رضای الهی هستم و از همه کسانی‌که در این مدت کوتاه، ابراز لطف فرمودند، سپاسگزارم و امیدوارم برای اعتلای ایران اسلامی، در انتخابات حضور یابید.

از طرفی بسیج دانشجویی دانشگاه‌های صنعتی شریف، امیرکبیر و خواجه نصیر پنجم خرداد در نامه‌ای از شورای نگهبان درخواست کردند تا در تایید صلاحیت برخی از چهره‌های سرشناس که مغایرتی با اسلام، نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی ندارد تجدیدنظر و به وظیفه قانونی خود عمل کند.

همچنین سید حسن خمینی یادگار امام (ره)، پنجم خرداد در جمع شماری از اعضای ستاد مرکزی بزرگداشت امام خمینی و به مناسبت سالروز فتح خرمشهر، با بیان اینکه اگر جای کاندیداهای تایید شده بودم انصراف می‌دادم، درباره ردصلاحیت تعدادی از کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰ هشدار داد و گفت: هر روز و امروز هر حرکتی که بخواهد نافی عنصر جمهوری باشد یک حرکت ضدانقلابی است. مگر می‌شود نظام همان نظام امام باشد و مردم در آن حق نداشته باشند؟ اینکه کسی بگوید اگر مردم در انتخابات شرکت نکنند هم مشروعیت نظام باقی است ناشی از نشناختن روح و ماهیت جمهوری اسلامی است.

زهرا مصطفوی فرزند امام خمینی(ره) هم چهارم خرداد در نامه‌ای سرگشاده، با اشاره به ردصلاحیت گسترده داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری توسط شورای نگهبان، اظهار کرد: متأسفانه این گونه گزینش‌های سلیقه‌ای سال‌هاست نظام جمهوری اسلامی را به خطر انداخته و بزرگ‌ترین سرمایه آن را که ارتباط ملت و دولت است، تضعیف می‌کند.

از طرفی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و داوطلب نامزدی در انتخابات که صلاحیتش از سوی شورای نگهبان احراز نشد، چهارم خرداد در بیانیه‌ای اعلام کرد: به خدا پناه می‌برم و عدم احراز صلاحیت بسیاری از شایستگان را تهدیدی جدی برای مشارکت همگانی و رقابت عادلانه گرایش‌ها و جریان‌های سیاسی به‌ویژه اصلاح‌گرایان می‌دانم.

همچنین دفتر مسعود پزشکیان نماینده مجلس یازدهم و داوطلب نامزدی در انتخابات که صلاحیتش از سوی شورای نگهبان احراز نشد، اطلاعیه‌ای صادر کرد و در آن نوشت: چه مبارک سحری بود چه فرخنده شبی. ضمن تشکر از اقشار مختلف مردم از تمام استان‌های کشور، شخصیت‌ها و احزاب که لطف و حمایت خود را از آقای دکتر پزشکیان اعلام کرده‌اند، اعلام می‌کنیم که ایشان قصد اعتراض به تصمیم شورای نگهبان را نداشته و هیچ‌گونه رایزنی جهت احراز صلاحیت خود نکرده و نخواهد کرد.

از سوی دیگر سیامک ره‌پیک عضو حقوقدان و قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان، پنجم خرداد در یادداشتی به فرآیند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان ریاست‌جمهوری در شورای نگهبان پرداخت و نوشت: شورای نگهبان و اعضای آن همچون سایر نهادها و اشخاص مصون از اشتباه و نقص نیست، اما به‌ویژه در این دوره از بررسی‌ها تلاش فوق‌العاده خود را برای بررسی دقیق، عادلانه و همه‌جانبه بر اساس ضوابط قانونی و شرعی به‌کار گرفت تا وظیفه خود را در این امر خطیر در برابر خداوند متعال و ملت شریف ایران اسلامی انجام دهد.

از طرفی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هفتم خرداد با انتشار بیانیه‌ای از اقدامات شورای نگهبان در بررسی صلاحیت داوطلبان کاندیداتوری ریاست‌جمهوری و نتایج اعلام شده از سوی این نهاد، حمایت و قدردانی کرد.

اخبار کاندیداها

با مشخص شدن اسامی هفت کاندیدای نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰، این نامزدها فعالیت‌ها و تبلیغات خود را برای انتخابات ۲۸ خرداد آغاز کردند. مهم‌ترین اخبار هفته گذشته این هفت نفر به شرح زیر است:

سعید جلیلی

روز پنجم خرداد، مهدی تجریشی به عنوان مسئول و مرتضی فیروزآبادی به عنوان سخنگوی ستاد انتخاباتی سعید جلیلی معرفی شدند. همچنین “جهاد بزرگ برای جهش ایران” به عنوان شعار انتخاباتی این نامزد اعلام شد.

جلیلی ششم خرداد با بیان اینکه باید دولت الکترونیک جایگزین صف شود، گفت: دولت می‌تواند با زیرساخت‌های موجود، وارد مراحل هوشمندسازی و فوق‌هوشمندسازی خدمات شود.

جلیلی پنجم خرداد هم از تدوین برنامه عملیاتی برای دولت آینده با حضور میدانی در سراسر کشور خبر داد.

جلیلی همچنین پنجم خرداد در توییتی نوشت: ‏طی هشت سال تحت عنوان ‎دولت سایه با کمک جوانان؛ متخصصین؛ اساتید برجسته دانشگاه؛ مدیران موفق و پاکدست به موضوعات اصلی کشور پرداخته و پاسخ‌های معتبر درحوزه‌های مختلف داریم و [درصورت انتخاب مردم] از روز اول آن‌ها را عملیاتی خواهیم کرد. نه آنکه پس از شروع کار تازه بخواهیم برنامه‌ریزی کنیم.

با برگزاری مراسم قرعه‌کشی زمان‌بندی پخش برنامه‌های کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری در صداوسیما، زمان پخش برنامه‌های تبلیغاتی سعید جلیلی در رادیو و تلویزیون مشخص شد.

محسن رضایی

محسن رضایی هفتم خرداد در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت:«صندوق ملی صنعت نفت ایران را تشکیل می‌دهیم. ملی شدن نفت، یعنی اینکه مالکیت نفت و درآمدهایش متعلق به یکایک ملت باشد. عده‌ای، ملی شدن نفت را به دولتی شدن نفت، تقلیل دادند به طوری که عملاً مردم نقشی در مالکیت نفت و درآمدهای نفتی نداشته باشند. به ملت عزیز، سربلند و صبور ایران می‌گویم؛ دولت اقدام و تحول که ان‌شاءالله با رأی شما ملت عزیز ایران تشکیل می‌شود، صندوقی را که مالک نفت و گاز و فرآوردهای نفتی و گازی است تشکیل می‌دهد و ۳۰ درصد سهام آن را برای بهبود معیشت مردم مستقیماً به یکایک ایرانیان، ۴۰ درصد سهام را به تامین سرمایه‌گذاری‌های دولت در بخش‌های مختلف پیشرفت کشور و ۳۰ درصد سهام را برای نسل‌های آینده ایرانیان به صندوق توسعه ملی می‌دهد.

رضایی همچنین در همان روز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: به ملت عزیز ایران‌ می‌گویم که با رای قاطع شما ملت ایران و تشکیل دولت اقدام‌ و تحول، سریعاً با تعیین نرخ و قیمت ترجیحی، معادل چهار میلیارد دلار از محل فروش محصولات نفتی به ثروتمندان و معادل همین مقدار از خرید نهاده‌های دامی، صرفه‌جویی خواهیم کرد و با جلوگیری از اتلاف ثروت عمومی و قطع دست ویژه‌خواران، یارانه را به مبلغ ۴۵۰ هزار تومان ماهانه برای هر فرد، به ۴۰ میلیون نفر از ملت ایران (که درآمد کمتری دارند) واریز خواهیم‌ کرد.

رضایی هفتم خرداد در نخستین گفت‌وگوی انتخاباتی خود در رسانه ملی در ویژه‌برنامه “انتخاب و فرهنگ” در رادیو فرهنگ به تبیین نگاه فرهنگی دولت “اقدام و تحول” پرداخت و گفت: اهانت به اقوام ایرانی را به عنوان یک جرم تلقی می‌کنم و لایحه آن را به مجلس خواهم فرستاد. زبان مادری اقوام ایرانی را در مدارس جاری و ساری خواهم ساخت.

رضایی پنجم خرداد هم با انتشار پیامی در قالب یک رشته‌توییت خطاب به مردم ایران با تاکید بر اینکه باید مردم‌سالاری اقتصادی را احیا کنیم، نوشت: ملت بزرگ ایران با شما پیمان می‌بندم که تمام تلاش خویش را در جهت احیای اقتصاد و خروج کشور از دور باطل مدیریت ناکارآمد به کار گیرم.

با برگزاری مراسم قرعه‌کشی زمان‌بندی پخش برنامه‌های کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری در صداوسیما، زمان پخش برنامه‌های تبلیغاتی محسن رضایی در رادیو و تلویزیون مشخص شد.

سید ابراهیم رئیسی

رئیسی صبح هفتم خرداد بعد از حضور در صداوسیما به منظور ضبط گفت‌وگوی رادیویی در جمع خبرنگاران گفت: با اقدامات جدی، کاهش تورم به یک‌رقمی امکان‌پذیر است ولی نیاز به کار دارد.

سید ابراهیم رئیسی ششم خرداد در بازدید از بیمارستان میلاد و در جمع مسئولان و کادر درمان، حقوق‌ پرستاران را یکی از مسائل مهم عنوان کرد و وعده داد که در دولت آینده‌، مطالبات آن‌ها و رفع مشکلاتشان‌ را با جدیت پیگیری خواهد کرد.

پنجم خرداد به دنبال مطرح شدن شایعه احتمال انصراف رئیسی به نفع کاندیداهای دیگر، یک منبع آگاه نزدیک به ستاد مرکزی این کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰، ضمن رد شایعات مطرح شده گفت:  فعالیت‌های انتخاباتی آقای رئیسی و برنامه‌های تبلیغاتی ایشان با جدیت و قدرت در حال انجام بوده و از امروز وارد فاز جدیدی خواهد شد.

رئیسی پنجم خرداد در دیدار با فعالان اقتصادی در محل اتاق بازرگانی گفت: تیم اقتصادی دولت هم باید قوی، هماهنگ و کارآمد باشد و هم هر کدام یک آهنگی ساز نکنند.

حزب موتلفه اسلامی پنجم خرداد با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که در انتخابات ریاست‌جمهوری از رئیسی حمایت می‌کند.

جمعیت اصلاح اسلامی پنجم خرداد با اعلام حمایت از کاندیداتوری‌ رئیسی، اعلام موجودیت کرد.

جبهه ایران اسلامی پنجم خرداد در بیانیه‌ای اعلام کرد: جبهه ایران اسلامی حمایت قاطع خود را از حضور  آیت‌الله رئیسی در کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام نموده و تمام امکانات مادی و معنوی خود را در جهت پیروزی ایشان که پیروزی جبهه انقلاب اسلامی است بسیج می‌نماید.

شامگاه یکشنبه دوم خرداد، سید ابراهیم رئیسی در محل دفتر مرکزی جامعه روحانیت حاضر شد و با تعدادی از اعضای هیات رئیسه و کمیته سیاسی جامعه روحانیت و همچنین تعدادی از اعضای هیات عالی شورای وحدت اصولگرایان دیدار و گفت‌وگو کرد. به گفته غلامرضا مصباحی‌مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز، رئیسی در این نشست تصریح کرد که ستاد انتخاباتی او در دست یک بخش خاص قرار ندارد. شورای وحدت اصولگرایان، جبهه پایداری و شورای ائتلاف نیروهای انقلاب کارهای زیادی کرده‌اند و نیاز است که این فعالیت‌ها را ادامه دهند . هیچ گروهی نباید نقش دوم را در استان‌ها داشته باشد و همه باید نقش اول را داشته باشند.

پیش از مشخص شدن نتایج بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان، چند داوطلب نامزدی انتخابات ۱۴۰۰ از جمله سردار حسین دهقان، رستم قاسمی، محمد عباسی، سردار علیرضا افشار و قدرتعلی حشمتیان به نفع رئیسی از کاندیداتوری انصراف دادند.

با برگزاری مراسم قرعه‌کشی زمان‌بندی پخش برنامه‌های کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری در صداوسیما، زمان پخش برنامه‌های تبلیغاتی سید ابراهیم رئیسی در رادیو و تلویزیون مشخص شد.

علیرضا زاکانی

به دنبال انتشار اخباری مبنی بر دوتابعیتی بودن فرزند علیرضا زاکانی، ستاد این کاندیدای انتخابات، ششم خرداد در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که دوتابعیتی‌ بودن فرزند زاکانی صحت ندارد.

ستاد زاکانی همچنین هفتم خرداد با انتشار اطلاعیه‌ای به ابهامات مطرح شده پیرامون حکم محکومیت او در سال ۱۳۹۵ پاسخ داد.

زاکانی در همان روز فهرست اموالش را هم اعلام و با حضور در برنامه اینترنتی تبادل اظهار کرد: دو واحد ۹۵ متری در خیابان ایران تهران داریم و همسرم یک‌خانه ۷۵ متری در پردیسان قم دارد، کل دارایی ما همین است و چیزی غیر از این ندارم، خودرو هم ندارم.

زاکانی پنجم خرداد، روح‌الله متفکرآزاد نماینده تبریز در مجلس یازدهم را به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی خود و مالک شریعتی‌نیاسر نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم را به عنوان سخنگوی ستاد انتخاباتی خود معرفی کرد.

با برگزاری مراسم قرعه‌کشی زمان‌بندی پخش برنامه‌های کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری در صداوسیما، زمان پخش برنامه‌های تبلیغاتی علیرضا زاکانی در رادیو و تلویزیون مشخص شد.

سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی

سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی ششم خرداد با انتخاب زهرا شیخی نماینده مجلس یازدهم به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی خود، در توییتر نوشت: با افتخار خانم دکتر شیخی فرزند عزیز شهید و پزشک نخبه، استاد دانشگاه، مادر سه فرزند، نماینده برجسته مجلس و از جوانان گام دوم را به عنوان ریاست ستاد انتخاباتی‌ام انتخاب کردم. ‏شاید منشا نگاهی نو به جایگاه متعالی بانوان، نخبگان، جوانان، ایثارگران و مادران باشد.

قاضی‌زاده‌هاشمی در اولیه برنامه تبلیغی نامزدهای ریاست‌جمهوری که بعد از ظهر هفتم خرداد از شبکه یک سیما پخش شد، با بیان این که وقت جراحی‌های بزرگ رسیده است، گفت: هر دولتی که روی کار می‌آید باید برنامه ضربتی برای مسائلی مثل تورم، بیکاری و بهبود وضع مسکن داشته باشد اما اقدامات اصلاحی میان‌مدت و بلندمدت نیز باید طراحی شود.

با برگزاری مراسم قرعه‌کشی زمان‌بندی پخش برنامه‌های کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری در صداوسیما، زمان پخش برنامه‌های تبلیغاتی سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی در رادیو و تلویزیون مشخص شد.

محسن مهرعلیزاده

محسن مهرعلیزاده هفتم خرداد گفت: درخصوص کسری بودجه خوشبختانه راه‌حل‌های خوبی دارم و برای مثال راه‌حل‌های سابق مانند آینده‌فروشی، اوراق مشارکت یا چاپ کردن پول و موارد دیگر را نخواهیم داشت.

روابط عمومی ستاد انتخاباتی مهرعلیزاده، ششم خرداد در واکنش به انتشار خبری مبنی بر اعلام حمایت جبهه اصلاحات از مهرعلیزاده به عنوان کاندیدای اختصاصی این جریان، خاطرنشان کرد: اگرچه می‌دانیم انتظار بیهوده‌ای است، اما رسانه‌های وابسته به نهادهای خاص، بهتر است اخلاق حرفه‌ای را رعایت کرده و از خبرسازی به قصد تخریب و تفرقه بپرهیزند.

مهرعلیزاده پنجم خرداد هم در واکنش به نتیجه بررسی صلاحیت‌های داوطلبان کاندیداتوری، در توییتر نوشت: نمی‌شود ادعای دین‌داری کرد و ‎جریان حذف دیگران را ترویج نمود!

مهرعلیزاده در همان روز با بیان اینکه مهم‌ترین برنامه من این است که با یک‌سری اقدامات اجرایی، این نابسامانی‌ها و کاستی‌های را رفع کنم، خاطرنشان کرد: یکی از کارهای اساسی که باید بلافاصله [پس از تشکیل دولت] و در روز اول انجام و به‌صورت فرمان صادر شود این است که تمام بخشنامه‌های مانع تولید و رانتی و فسادزا از بین برود و بخشنامه‌های بازکننده راه تولید جایگزین شود.

مهرعلیزاده همچنین چهارم خرداد در گفت‌وگویی تفصیلی با ایسنا از برنامه‌های خود برای اداره کشور گفت و اظهار کرد: مردم ایران ذاتاً اصلاح‌طلب هستند.

با برگزاری مراسم قرعه‌کشی زمانبندی پخش برنامه‌های کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری در صداوسیما، زمان پخش برنامه‌های تبلیغاتی محسن مهرعلیزاده در رادیو و تلویزیون مشخص شد.

عبدالناصر همتی

عبدالناصر همتی پنجم خرداد در گفت‌وگویی اظهار کرد: من می‌خواهم صدای بخش اعظم خاموش مردم باشم که به وضعیت موجود اعتراض دارند و مطمئن هستم که می‌شود مشکلات مردم را حل کرد.

به دنبال انتشار این مصاحبه از همتی که خود را در آن «صدای بخش اعظم معترض مردم» خوانده بود، علیرضا زاکانی دیگر کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در توییتر به وی پاسخ داد و با یادآوری اینکه همتی هم‌اکنون رئیس کل بانک مرکزی است، نوشت: جناب آقای عبدالناصر همتی! فرمودید می‌خواهید صدای بخش اعظم خاموش و معترض به وضع اقتصادی موجود باشید و برای حل سریع مشکلات معیشتی مردم برنامه دارید! جنابعالی را از هم اکنون به ریاست بانک مرکزی دولت منصوب می‌نمایم! ماموریت نخست: افزایش ارزش پول ملی.

پس از این توییت، همتی هم با طعنه به زاکانی، از او به عنوان “یار کمکی” کاندیدایی خاص یاد کرد و در پاسخ به وی در توییتر نوشت: آقای زاکانی! در ترم دوم دوره کارشناسی اقتصاد، به دانشجویان می‌آموزیم که ارزش پول ملی چگونه تعیین می‌شود و چه عواملی در آن تأثیر دارد. ان‌شاءالله اگر تا پایان انتخابات در صحنه بودید، در خصوص این بخش از ادبیات علم اقتصاد برای شما خواهم گفت.

همتی هفتم خرداد هم در صفحه شخصی خود در تویتتر نوشت: ‏برخی افرادی که خود از بانیان این وضعیت هستند می‌گویند عملکرد همتی بخشی از وضعیت فعلی است. من از دو سال و نیم پیش تا به حال بخشی از  تغییر وضعیت موجودم نه بانی وضعیت موجود. اگر روند قبلی سیاست‌های ارزی و پولی ادامه می‌یافت با شوک اقتصادی ناشی از کرونا چیزی برای رقابت باقی نمی‌ماند.

همتی همچنین ششم خرداد با انتشار توییتی در حساب کاربری خود و با استفاده از هشتگ “پایان انفعال”، نوشت: چند دهه‌ مساله حل نکرده‌ایم. در سایه انفعال سیاست‌گذاری اقتصادی مسائل کشور به بحران و بحران‌ها به اَبَربحران تبدیل شده‌اند. فرصت کوتاهست و ایران تشنه توسعه اقتصادی است، توسعه با انفعال ممکن نیست.

همتی پنجم خرداد هم با تاکید بر اینکه تا پایان رقابت‌های انتخاباتی در صحنه می‌ماند، در اینستاگرام نوشت: پس از رصد اتفاقات دو روز گذشته و موضع‌گیری‌های نخبگان به این فکر کردم که امروز اهمیت دفاع از انتخابات و رای مردم و راه‌حل‌یابی برای ایران، قهر برنمی‌تابد.

با برگزاری مراسم قرعه‌کشی زمانبندی پخش برنامه‌های کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری در صداوسیما، زمان پخش برنامه‌های تبلیغاتی عبدالناصر همتی در رادیو و تلویزیون مشخص شد.