جدیدترین تکنیک های بهبود اعتماد به نفس

آن روز برای انجام یک ماموریت عازم سفر بودم و قرار بود کار مهمی رو انجام دهم، همه چیز خوب بود وقتی بیرون رو نگاه می کردم احساس خوشبختی وموفقیت رو در زندگی خود می دیدم و به خود می بالیدم که با جدیدترین تکنیک ها آشنا شدم.

قبلا فکر می کردم عرضه ی انجام کاری که بتوانم در آن موفق باشم رو ندارم و به هیچ جایی نخواهم رسید . اخراج شدن از کارهای مختلف، نداشتن پول و حتی تجربه در انجام کار تخصصی باعث شد اعتماد به نفس در من از بین برود. حالا با تکیه بر انواع تکنیکهای اعتماد به نفس توانستم برای خودم آینده ای روشن بسازم که همیشه آرزو داشتم .

بهبود اعتماد به نفس

همیشه دوست داشتم در یک کار موفق باشم  و سری تو سرها داشته باشم  و بتوانم  لیاقت خودمو را ثابت کنم و درآمد خوبی کسب کنم. امروز به این آرزو رسیدم و حالا هدفی رو دنبال می کنم که با تکیه برخداوند توانستم برای خودم بدست بیاورم.

افراد بسیاری در ذهنم وجود داشتند، دانشجو یا تازه فارغ التحصیل شده که دنبال کار هستند، بازنشسته یا خانه دارکه  باشید باز دوست دارید بدانید قراره چه اتفاقی بیفتد، که بتوان به اوج قدرت و ثروت رسید و در آن نقطه ماند.

اگر تازه کار هستید و یا تصمیم گرفتید با موانع پیشرفت مقابله کنید ولی انگیزه ندارید چه کار باید کرد؟ اگر شکست خوردید و از پا افتاده اید و یا در نیمه راه هستید این تمام آن چیزی نبوده که می خواستید بدست آورید.

زیستن کافی نیست. زندگی چیزی فراتر از یک زندگی بی روح و مشغولیات کاری است. زندگی شما خیلی با ارزش است که بخواهید منتظر فرصت مناسب باشید.

هر کسی در چیزی استعداد دارد. خالق ما به هرکسی هدیه ای گرانبها بنام استعداد داده است و ممکن است این هدیه در شما منحصر به فرد باشد ولی قطعا بدانید این استعداد برای شما است.

حال میخواهیم به شکلی در خصوص کنار آمدن با ترس هایتان که باعث می شوند اعتماد به نفس تان کاهش یابد با شما صادق باشیم، محدودیت ها رو کاهش بدهیم و درپوش زندگی شما رو باز کنیم.

حال که استعداد شما شناسایی شده باید در مسیر درست باعث تغییر در زندگیتان شود. همان کاری رو که دوست دارید، انجام بدید. وقتی این استعداد رو تمرین کنید، متوجه می شوید که تغییراتی بسیار بزرگ در زندگیتان ایجاد می شود.

افزایش اعتماد به نفس

چگونه اعتماد بنفس را افزایش دهیم

۱ – از خودم خسته و بیزار شدم

من، خسته بودم. از نوع و روش زندگی خسته شده بودم. از اینکه جایی برای رفتن ، فقر، بدبختی خسته و رنجور شده بودم. و اینها منو از پا درآورده بود زندگی فلاکت باری داشتم و حتی حاضر نبودم زنده باشم. و همواره بدنبال این بودم که  راهکار چیست ؟

خیلی دردآور بود چیزهای که دوست دارم رو ببینیم ولی نداشته باشم. من هیچی نداشتم. در آن برهه زمانی حتی نمیدونستم چطور باید به رویاهام برسم و هنوز دلیل این درد رو متوجه نبودم. برای رهایی از این وضعیت دنبال پاسخ بودم. وقتی به خودم اومدم متوجه شدم ریشه تمام غم و درد من در درون خودم است اعتماد به نفس از من گرفته شده بود.

خوب، خسته شدن از خودتان جایگاه خوبی برای شروع است؛ زیرا شما این آمادگی را دارید که خود را تغییر دهید و این برایتان پاداش بسیار بزرگ است و خوشحالم به این جایگاه رسیدید.

مهمترین موضوع این است چگونه باید اعتماد به نفس را افزایش دهیم با وجود اینکه اطرافیان ما ، از دست عذر و بهونه ما خسته شدند و تا ما از خودتون خسته نشده باشیم هیچ تغییری در زندگی ما صورت نمی گیرد. عذر و بهونه در مورد مااین است که  به خودمان دروغ می گویم و اجازه نمی دهیم به استعداد خدادادی دست پیدا کنیم. میخوام این جمله رو تکرار کنید. :” دیگر بس است و بهانه نیاور”

زمانی که کاری رو شروع می کردم تنها دلیلی که باعث می شد شروع نکنم خودم بودم چرا که اعتماد به نفس و انگیزه نداشتم و با این که استعداد داشتم با امروز و فردا کردن آن را عقب می انداختم.

اگر شما هم مثل من هستید تنها کاری که باید بکنید این است که همین الان دروغ گفتن به خود را متوقف و دیگر عذر و بهانه نیاورید. دلیلی برای تنبلی و سستی نیست؛ استعداد خودتان را کشف کنید و از فرصت ها که دیگران در اختیارتان می گذارند استفاده کنید. شما موفق می شوید. افراد که می گویند ما هیچ عذرو بهانه ای نداریم، خود بزرگترین گناهکار هستند.

هنگامی که با خودتان صادق باشید، و با حقیقت سرو کار داشته باشید. شاید تمام حقیقت وجودتان منفی باشد ولی این نکته مثبتی هست. نکات منفی خود را آشکار نکنید، هرگز فرصت بدست نمی آورید که خود را اصلاح کنید.

بنابراین اگر به مشکلی برخورد می کنید یا اتفاق بد می افتد، سوال این است چه کار اشتباهی انجام دادم و این سوال اهمیت زیادی  دارد و انگیزه می تواند باعث شود ما خودمان را اصلاح کنیم. تا زمانی که فکر شما درگیر تمرکز به بهانه های از قبیل : چه می شد اگر- چه می شد اگر می توانستم – چرا من شانس ندارم، باشد. هرگز نمی توانید به فواید قبول مسئولیت در رسیدن به رویا و آرزوها گام بردارید.

۲ – نفرین بر مقایسه کردن

بعضی از ماها از نمایش استعداد خود، واهمه داریم زیرا در تمام مدت در حال مقایسه خود با دیگران هستیم. دنیا منتظر ما نمی ماند تا ما رو به دیگران معرفی کند. در واقع این شما هستید که با معرفی خود می توانید بدرخشید.هرگز به خود نگویید هزاران نفر مثل من هستند، من کجای این دنیا هستم.

چیز جدیدی وجود ندارد که من ارائه بدم. ممکن است افرادی باشند که در استعداد شما خوب باشند ولی شما کسی هستید که تجربیات ،اشتباهات ،درس ها، گرفتاریها و موفقیت های فردی خود را داشتید و این شما را از فردی که عادی زندگی می کرده متمایز می کند.

اعتماد به نفس

۳ – آمادگی نداشتن

این سوال ازخودمان می پرسیم حالا چه کسی می تواند ریاست کند و تصمیمات بزرگ بگیرد. ابتدا باید ناامیدی را از خود دور کنیم و خیال اینکه من تحصیلات کافی، تجربه کافی برای داشتن این فرصت رو ندارم رو از خود دور کنیم.

اگر روزی این فرصت برایتان پیش آمد تا پیشرفت کنید هرگز با گفتن این که من ارزش این رو ندارم وقت خودتان را هدر ندهید. از محدود کردن استعدادتان خودداری کنید، شما لایق نشستن بر صندلی ریاست هستید؛ چرا که اگر سکوت می کردید از ریاست خبری نبود و استعداد ها و فرصت ها بر باد می رفت. باید روی استعداد و مهارت خود را به دیگران نمایش داد و به دیگران خود را اثبات کرد.

۴ – زبان موفقیت را روان صحبت کنید

افزایش اعتماد به نفس در زنان کمتر از مردان است. ما باید تمرین کنیم و یاد بگیریم چطور با کارشناسان که بسیار روان در خصوص موفقیت صحبت می کنند، حرف بزنیم. به طور مثال برای آموزش زبان خارجی باید در موقعیت و فرهنگ مردمی که به آن زبان صحبت می کنند، وارد شویم. باید در کنار آدمهای موفق قرار بگیریم تا در ما تحولاتی که مد نظر دارید شکل بگیرد. فکر کنیم اگر در صحبتهای ما بیشتر از عبارت ” می توانم ” به جای ” نمی توانم ” استفاده کنیم چقدر موفق خواهیم بود. بجای گفتن ” چرامن ؟” بگوییم “چرا من نباشم ؟” بجای ” ای کاش می توانستم … بگوییم “این کار را خواهم کرد. ” چقدر به آرزوهایتان نزدیک می شویم.

  ۵ – باید نامتان متناسب با استعدادتان ثبت شود

آدمهای بسیاری را می شناسم که می گویند الان در فلان کار هستم اما در واقع کارم چیز دیگری است. خوب ، پس چرا در کار خود نیستید؟ اگر برای تحقق آرزوهایتان بصورت جدی تلاش کنید ، می توانید نام خود را در یک استعداد ثبت کنید. اگر قبول نداشته باشید که استعداد کلید اصلی زندگی شماست و با آن خوشبخت می شوید، خوشبختی واقعی را از دست خواهید داد.

۶ – موفقیت در کار

از شما میخواهم کمی تامل کنید و در مورد تمام بهانه هایی که آوردید فکر کنید. همگی را ثبت کنید حال اونایی که بیشتر انجام دادید نشانه گذاری کنید. اینها بهانه های اصلی شما هستند و حال باید برایشان جایگزین بگذارید به عنوان مثال :

بهانه ها – چرا نمی توانم انجام دهم

پاسخ – چرا انجام میدم

نکته آخر : اینها گوشه ای از مواردی هستند که ما هر روز با آنها درگیر هستیم و اعتماد به نفس ما را کاهش می دهند و با تکیه بر شناسایی اونها می توانیم با پاسخ های روشن و جدیت ، در رفع آنها، باعث افزایش اعتماد بنفس در خود شویم. امید است روزی بشود که انرژیهای منفی از زندگی ما خارج شده و جای آن را انگیزه ، پشتکار و انرژیهای مثبت بگیرد.