درمان درد، آرتروز و دیسک توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

درست است که فیزیوتراپی نقش زیادی در بهبودی پس از جراحی یا جراحت دارد - اما مزایای فیزیوتراپی بسیار فراتر از این محدوده است.

درست است که فیزیوتراپی نقش زیادی در بهبودی پس از جراحی یا جراحت دارد – اما مزایای فیزیوتراپی بسیار فراتر از این محدوده است. فیزیوتراپی می‌تواند تقریباً هر سانتی‌متر از بدن را تحت تأثیر قرار دهد و این بدان معناست که می‌توان از آن برای درمان مسائل پزشکی روزمره استفاده کرد که بسیار چشمگیرتر از آنچه معمولاً به ذهن خطور می‌کند است درمان دیسک گردن و کمر و کاهش درد ناشی از آرتروز شانه و مچ دست نیز توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی انجام میشود.

در این مقاله ما رایج‌ترین شرایطی را که می‌توان از یک برنامه درمانی فیزیوتراپی صحیح استفاده کرد را بیان خواهیم کرد

شرایطی که می‌توان از فیزیوتراپی بهره برد

اگرچه اکثر نمونه‌های فیزیوتراپی ممکن است باعث شود شما فکر کنید فیزیوتراپیست‌ها تنها بر روی رباط‌های زانو و روتاتور کاف تمرکز دارند، اما آموزش آنها موارد بسیار بیشتری را پوشش می‌دهد. فیزیوتراپیست‌ها درباره بدن انسان آموزش فراوانی می‌بینند و می‌توانند از سر تا پا و در تمام طول زندگی، از نوزادی تا بزرگسالی، شرایط فیزیکی را درمان کنند. به دلیل این آموزش گسترده، متخصصین طب فیزیکی دارای تخصص پزشکی لازم برای درمان انواع مختلفی از این موارد هستند.

مشکلات تعادل

شرایط مختلفی می‌تواند باعث عدم تعادل شود، از جمله بیماری پارکینسون، شرایط عصبی و تصادفات رانندگی

که ممکن است درمانگران فیزیکی نتوانند این شرایط را به طور کامل درمان کنند، اما می‌توانند عدم تعادل بیماران را بهتر کنند دکتر فلاح متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در اصفهان می‌تواند به بیماران کمک کند تا دوباره تعادل خود را به دست آورند و به کیفیت بالاتری از زندگی خود دست پیدا کنند.

کمردرد

اکثر مردم در طول زندگی خود به نوعی کمردرد را تجربه می‌کنند. فیزیوتراپیست‌ها با یافتن علت اصلی کمردرد، کمردرد را درمان می‌کنند این کار باعث می‌شود از بازگشت این درد جلوگیری کنید. فیزیوتراپیست‌ها از ماساژ، حرکات کششی و تنظیم وضعیت بدنی برای بهبود کمردرد استفاده کنند.

 

بی اختیاری ادرار

از فیزیوتراپی می‌توان برای درمان مشکلات کف لگن، مانند بی‌اختیاری ادرار، در زنان و مردان استفاده کرد. آموزش کف لگن در تمام فعالیت‌ها، مانند دویدن، ورزش، وزنه برداری یا حتی عطسه، مهم است. علاوه بر مشکلات بی‌اختیاری، فیزیوتراپی همچنین می‌تواند به سایر بیماری‌های کف لگن مانند مقاربت دردناک یا ضعف عضلانی بعد از بارداری کمک کند.

وضعیت بد بدنی 

وضعیت بد بدن می‌تواند روی تحرک شما تأثیر منفی بگذارد، باعث کمر درد شود و حتی هضم غذا را دشوار کند! فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند علت وضعیت بد بدنی بیمار را از بلند کردن نادرست وسایل سنگین تا “افتادگی گردن” که به طور عجیبی رایج است و از نگاه کردن به صفحه نمایش ایجاد می‌شود را شناسایی کنند. سپس آنها می‌توانند تمرینات و کشش‌هایی به بیمار بدهند که عضلات او به موقعیت مناسب خود بازگردند و به بیماران کمک می‌کند تا دوباره صاف بایستند.

ضربه مغزی

بدنبال آسیب دیدگی سر که در اثر حادثه رانندگی یا ورزش، اتفاق افتاده است فیزیوتراپی می‌تواند نقش مهمی در کنترل و درمان ضربه‌های مغزی و همچنین آسیب‌های شدید مغزی داشته باشد. یک فیزیوتراپیست درمان را بر اساس آسیب مغزی بیمار خود انتخاب می‌کند و برنامه‌ای طراحی می‌کند تا به تدریج تحمل او را در برابر محرک‌هایی مانند نورهای شدید یا حرکت سریع که می‌توانند باعث تحریک او شوند، افزایش دهد.

خار پاشنه

خار پاشنه درد در قسمت پاشنه پا است که در اثر استرس، پارگی یا التهاب رباط فاشیای کف پا ایجاد می‌شود. در حالی که در سایر روشهای درمانی درد از طریق استفاده از یخ یا دارو کاهش پیدا می‌کند اما فیزیوتراپی می‌تواند علت اصلی این بیماری را بهبود بخشد. رباط پا با تمرینات خاص فیزیوتراپی کشیده و تقویت می‌شود، به شما کمک می‌کند انعطاف پذیرتر شوید و استرس و درد را کاهش می‌دهد.

آرتروز

آرتروز یک بیماری شایع است که باعث تورم دردناک مفاصل می‌شود. خوشبختانه، فیزیوتراپی می‌تواند در درمان و بهبود آرتروز زانو و لگن تغییر ایجاد کند. “حرکات منفعل و کشش مفصل به کاهش درد آرتروز که در اثر خرد شدن استخوان روی استخوان ایجاد می‌شود، کمک می‌کند. همچنین حرکات تمرینی مقاومتی می‌توانند عضلات اطراف مفاصل را تثبیت و تقویت کنند.

مراقبت‌های بعد از عمل

فیزیوتراپی برای مراقبت‌های بعد از عمل بعد از انواع جراحی‌ها، نه فقط مواردی مانند تعویض مفصل زانو یا مفصل ران، کاملا ضروری است. لومباردو می‌گوید: “همانطور که بدن شما برای بهبود خود تلاش می‌کند، عضلات شما ضعیف و سفت می‌شوند. ” به عنوان مثال، بسیاری از بیماران پس از جراحی آپاندیس نیاز به فیزیوتراپی دارند. وی افزود: “حتی اگر این یک عمل جراحی کاملا غیرتهاجمی در قسمت شکم باشد، بازهم فیزیوتراپی از تشکیل بافت اسکار(زخم) جلوگیری می‌کند و بافت شکم شما قوی می‌ماند.

یبوست

بیشتر افرادی که یبوست دارند، نرم کننده یا مسهل مدفوع برای آنها تجویز می‌شود و به آنها توصیه می‌شود رژیم غذایی خود را تغییر دهند. بسیاری از بیماران نمی‌دانند که فیزیوتراپی هم می‌تواند به آنها کمک کند فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند ماساژهای شکمی برای آنها انجام دهند که تجربه نشان داده است یبوست بیمارانی که با داروهای معمولی تغییری نکرده‌اند با فیزیوتراپی بهتر شده‌اند.

سندرم تونل کارپ

سندرم تونل کارپال برای کسی که از دست خود برای حرکات تکراری مانند تایپ کردن، نجاری یا بافندگی استفاده می‌کند ایجاد می‌شود . فعالیت‌هایی از این قبیل باعث ایجاد فشار روی عصب در مچ دست می‌شود و منجر به درد، گزگز و بی‌حسی دست می‌شود. فیزیوتراپی یکی از تنها روشهای درمانی تونل کارپ است که بدون نیاز به جراحی آنرا درمان می‌کند. فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند تمرینات خاصی را برای کاهش فشار عصبی که در این سندرم درگیر است، را ارائه دهند.

تأخیر در رشد کودکان

متخصصان اطفال که رشد کودک را تحت نظر دارند منتظرند کودک به سن ۱۲ ماهگی که نقطه عطف رشد اوست برسد و راه رفتن را آغاز کند. گاهی اوقات کودکان از رشد مهارت‌های حرکتی عقب می‌مانند و فیزیوتراپیست‌ها برای کمک به آنها حاضر هستند. یک فیزیوتراپیست کودکان می‌تواند مهارت‌های حرکتی کودک را ارزیابی کند و تمرینات و فعالیت‌هایی را ارائه دهد که هم سرگرم کننده باشد و هم برای کمک به کودکان در حال رشد برای رسیدن به سطح کامل تحرک بدنی طراحی شده باشد.

جلوگیری از آسیب

بهترین زمان مراجعه به فیزیوتراپیست اغلب قبل از بروز آسیب است! “اگر مراجعه به فیزیوتراپیست‌ها به عنوان اولین داروی پیشگیری استفاده شود، تأثیر آن بر سلامت و هزینه‌های بهداشتی کل کشور فوق العاده خواهد بود. با بحث در مورد عوامل خطر و آموزش بیماران در مورد کشش‌ها و تمرینات مربوطه، فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند بیماران را از آسیب‌های بعدی نجات دهند.