درمان پرولاکتین بالا در زنان با کمک دارو و جراحی

هیپرپرولاکتینمی بیماری است که در آن پرولاکتین بیش از حد طبیعی در بدن وجود دارد. پرولاکتین هورمونی است که بیشتر در غده هیپوفیز تولید می‌شود - یک غده کوچک ترشح کننده هورمون که در قسمت اصلی مغز قرار دارد.

هیپرپرولاکتینمی بیماری است که در آن پرولاکتین بیش از حد طبیعی در بدن وجود دارد. پرولاکتین هورمونی است که بیشتر در غده هیپوفیز تولید می‌شود – یک غده کوچک ترشح کننده هورمون که در قسمت اصلی مغز قرار دارد. پرولاکتین در بسیاری از عملکردهای بدن از جمله تخمک گذاری ، تولید مثل ، ایمنی و تشکیل سلول‌های خونی نقش دارد، اما در درجه اول به دلیل نقش آن در تحریک شیردهی (تولید شیر مادر) شناخته شده است.

هیپرپرولاکتینمی که از کنترل خارج شده باشد می‌تواند بر باروری و تراکم استخوان تأثیر بگذارد و منجر به پوکی استخوان شود. همچنین در برخی موارد می‌تواند علائم عصبی ایجاد کند. تشخیص و درمان به موقع می‌تواند به کاهش خطرات و عوارض مرتبط با این بیماری کمک کند.

علائم: مواردی که در صورت ابتلا به هایپرپرولاکتینمی ممکن است مشاهده کنید

پرولاکتین بالا به طور چشمگیری بر اندام‌های تولید مثل و عملکرد تأثیر می‌گذارد زیرا پرولاکتین هورمون لوتئین ساز (LH) و هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) را متوقف می‌کند.

یک فرد مبتلا به هایپر پرولاکتینمی ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

 • دوره‌های طولانی یا نامنظم قاعدگی
 • تخمک گذاری (هنگامی که تخمک در طی دوره قاعدگی آزاد نمی‌شود)
 • آمنوره (عدم وجود پریود)
 • الیگومنوره (پریودهای نامنظم)
 • ناباروری
 • تولید و ترشح شیر مادر
 • عوارض جانبی جنسی
 • هیرسوتیسم (رشد غیر طبیعی مو)
 • علائم عصبی ، مانند سردرد یا مشکلات بینایی (البته نادر است).

افراد یائسه و از هر جنسیتی نیز ممکن است دارای هایپر پرولاکتینمی باشند ، اگرچه علائم آنها ممکن است متفاوت باشد.

دلایل: چرا هیپرپرولاکتینمی اتفاق می‌افتد

ممکن است هایپرپرولاکتینمی به خاطر سایر شرایط پزشکی ایجاد شود مثل عدم تعادل هورمونی در بدن ، رشد غده هیپوفیز و برخی داروها . حدود ۲ مورد از ۵ مورد هایپر پرولاکتینمی دلیل مشخصی ندارند.

غده هیپوفیز

تداخل هورمونی در غده هیپوفیز یا آسیب به آن می‌تواند باعث هایپر پرولاکتینمی شود. غده هیپوفیز و هیپوتالاموس (مرکز فرماندهی هورمون در مغز شما) با هم همکاری می‌کنند تا بسیاری از هورمون‌ها را از جمله پرولاکتین را در بدن تنظیم کنند. برخی از افراد تومور کوچکی در غده هیپوفیز خود به نام پرولاکتینوما ایجاد می‌کنند که باعث ترشح بیشتر پرولاکتین می‌شود. این تومورها نادر هستند. حدود ۳ تا ۵ نفر از هر ۱۰ هزار نفر دارای پرولاکتینوما هستند.آسیب به غده هیپوفیز در اثر تومورها یا کیست‌ها ، ضربه‌های جسمی یا سایر سندرم‌ها یا بیماری‌ها مانند بیماری کوشینگ (بد کاری غدد فوق کلیوی به خاطر بودن تومور در هیپوفیز) ایجاد می‌شود.

شرایط هورمونی و متابولیکی 

آسیب به سایر قسمت‌های بدن نیز می‌تواند بر تولید پرولاکتین تأثیر بگذارد. به طور خاص ، بیماری‌ها یا آسیب به کلیه‌ها ، کبد و تیروئید می‌توانند باعث هایپر پرولاکتینمی شوند.هایپرپرولاکتینمی همچنین با سایر اختلالات تولید مثل ، مانند آمنوره و سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) همراه است. تقریباً از هر ۶ نفر مبتلا بهPCOS ، ۱ نفر دارای هایپرپرولاکتینمی است.گاهی رفتار فرد می‌تواند باعث هایپرپرولاکتینمی شود. استرس ، کمبود خواب و ورزش شدید می‌تواند عملکرد طبیعی هورمون‌های شما را مختل کرده و منجر به بروز این اختلال شود.

داروها

ممکن است داروها باعث هایپر پرولاکتینمی شوند که شامل:·

 • داروهای روانگردان ، مانند داروهای روانگردان / ضد روان پریشی مسدود کننده دوپامین·
 • مواد مخدر ، مانند مواد افیونی·
 • داروهایی که برای درمان زخم یا مقادیر بالای اسید معده مصرف می‌شوند·
 • داروهای حاوی استروژن ، اگرچه این داروها اندک هستند و به ندرت به درمان نیاز دارند.

بارداری و شیردهی

سطح بالای پرولاکتین در بدن در دوران بارداری و بعد از آن و در دوران شیردهی طبیعی است. میزان پرولاکتین در تعیین جنسیت جنین اثری ندارد.

چگونه هیپرپرولاکتینمی تشخیص داده می‌شود؟

هیپرپرولاکتینمی به طور معمول از طریق آزمایش خون تشخیص داده می‌شود. اگر فردی از نظر آزمایش هایپر پرولاکتینمی مثبت باشد اما علائم بالینی نداشته باشد، ممکن است آزمایش ماکروپرولاکتین یا مولکول‌های پرولاکتین بزرگتر از حد طبیعی نشان داده شوند. این شکل از پرولاکتین به طور متفاوتی بر بدن شما تأثیر می‌گذارد، بنابراین ممکن است بسته به شرایط ، مدیریت و درمان متفاوت باشد یا حتی لازم نباشد.

درمان‌های هایپرپرولاکتینمی:

دارو

برای پرولاکتین بالا ناشی از دارو ، ممکن است پزشکان متخصص زنان شیراز آزمایش داروی جدید یا افزودن داروی دیگری برای ایجاد تعادل در اثرات داروی اول را توصیه کنند. در این موارد، بحث در مورد نگرانی‌ها و ترجیحات مربوط به عوارض جانبی و مدیریت سایر مسائل بهداشتی مهم است. برای هایپر پرولاکتینمی ناشی از تومور خوش خیم در غده هیپوفیز (پرولاکتینوما)، یک درمانگر داروهایی را که بر عملکرد دوپامین تأثیر می‌گذارند (آگونیست های دوپامین) را توصیه می‌کنند. آنها همچنین ممکن است هورمون درمانی را پیشنهاد کنند، یا به صورت پیشگیری از بارداری هورمونی یا درمان جایگزینی هورمون (HRT) را توصیه کنند.

عمل جراحی

در مواردی که دارو یا هورمون‌ها نمی‌توانند تومور را درمان کنند ، ممکن است پزشک جراحی را توصیه کند. هنگام درمان علت هایپر پرولاکتینمی، مهم است و پزشک باید در مورد وضعیت بارداری و تصمیم برای بارداری فرد بداند ، زیرا برخی از داروها برای درمان تومورها ممکن است بر بارداری یا جنین در حال رشد تأثیر بگذارند.