دست‌های هلال احمر را باز بگذاریم

علی صارمیان، امدادگر در یادداشتی نوشت:

تدبیر خبر| محموله دهم واکسن کرونا به همت نهادهای خدوم و با محوریت تلاش های هلال احمر وارد کشور شد. امروز افزایش حجم واکسن وارداتی و تولیدی کشور، نسبت مستقیم با کاهش سن دریافت کنندگان واکسن دارد. مشخصا اگر بتوان تا پایان فصل تابستان، محدوده سنی تزریق و اولویت واکسن را به سی و پنج سال در کشور برسانیم، اقدام بزرگی در راستای جلوگیری از مرگ و میر در کشور بواسطه شیوع گونه های جدید کرونا انجام داده ایم.

در مسیر واردات این واکسن ها موانعی نیز وجود داشت اما جمعیت هلال احمر گلایه ای از ستاد کرونا و وزرات بهداشت نداشته بلکه این شهروندان هستند که از خود می پرسند آیا این امکان وجود نداشت تا تقویم واکسیناسیون را یکسال به عقب کشید تا ما در شیب دلتا و موج پنجم کرونا گرفتار نشویم؟

واقعیت اینست که جمعیت و مجوز واردات واکسن را معطل پروتکل های وسواسی وزارت بهداشت کردند و گاهی به اسم جوشکار و نجار و بساز بفروش، مانع اقدام جمعیت شدند. تولید، اصل و دال مرکزی واکسیناسیون است و ما در ایران مراکز آبرومندی با قدمت یک قرن تجربه تولید واکسن داریم و در این توانمندی شکی نیست اما زمانی که سرعت شیوع از سرعت تولید بالاتر باشد، زنجیره تامین واکسن باید از طریق واردات امن و نهاد ایمن هلال احمر تامین می شد.

از سوی دیگر ستاد کرونا به خوبی می داند که در یک سال و چند ماه گذشته، کنترل ورودی شهرها را جمعیت هلال احمر انجام داده و تب سنجی مسافران در موج اول، خط اول انطباق کمک و دخالت عملیاتی در بیش از ۳۰ هزار حادثه و عملیات قابل انعکاس در رسانه را با سکوت به سرانجام رسانده است. آن ها به خوبی می دانند که در بودجه کرونا و افزایش حقوق پرسنل و تامین تجهیزات هلال احمر که گران قیمت هستند و در عملیات ها فرسوده و آسیب پذیرند، هیچ کمکی به جمعیت هلال احمر نکرده اند.

می دانند که آمادگی ۶۰۰ مرکز واکسیناسیون هلال احمر را در کشوی میز گذاشتند و می دانند خبرهای منفی و دروغین علیه جمعیت را چه کسانی داغ کردند. تحمل همه این موارد مجاهدت برای ملت را می خواست و مشخصا هیچ مسئولی از جمعیت از الفاظ غیر زیبا استفاده نکرد، تریبونی را فشرده نساخت و منتقدی را ننواخت.

امروز جمعیت هلال احمر نیازمند یاری برای خدمت به مردم در خطرات ملی است و در همین راستا و در گام نخست نیازمند این است که به اساسنامه اش احترام گذاشته شود. هلال احمر نیازمند احترام به استقلال، تخصص و تجربه یکصد ساله اش است. برای هلال احمر هرروز سری تراشیدن مهم نیست، مهم اینست که دست هلال احمر را با قوی ترین نظارت ها برای گشایش کارهای کشور باز بگذارند. خیال می کنند که برای مطرح کردن یک شخص، کاهش اعتماد به همان فرد لازمست.

سوای تاسف بار بودن دروغ، سرمایه جمعیت را کاهش می دهند. باید توجه داشت که اعتماد مردم شیشه است و باید اجازه داد این نهاد مستقل و مدنی، کمی از سیاست و تغییر دولت و مجلس و سازمان های دیگر دور باشد. هرجا کاستی بود تذکر دهید. یادمان نرود که سلبریتی ها نمی توانند جای جمعیت هلال احمر را بگیرند و باید از این بازوی ملی استفاده کرد. رنج ها و آلام هموطنان کم نیست و نباید امروز مددرسان را زخم بزنیم. مشخصا این رویه با مدیریت عالی و نظام حکمرانی خوب سازگارتر است. تمام افتخارات جمعیت از آن کسی که دست هایش را برای التیام زخم هموطنان نمی بندد.

پایان پیام