دست برتر ایران در مذاکرات وین همزمان با تروریسم هسته‌ای اسرائیل

اندیشکده ونزوئلایی در گزارشی به قلم «الیجا مگنیر» محقق مسائل خاورمیانه نوشت: از زمان روی کارآمدن جو بایدن، اسرائیل چندین اقدام تروریستی هسته ای برای تضعیف ایران انجام داده اما نتیجه آن، روی آوردن ایران به به غنی سازی ۶۰ درصدی و تقویت موقعیت این کشور در مذاکرات وین بوده است.

ایرنا نوشت: اندیشکده ونزوئلایی در گزارشی به قلم «الیجا مگنیر» محقق مسائل خاورمیانه نوشت: از زمان روی کارآمدن جو بایدن، اسرائیل چندین اقدام تروریستی هسته ای برای تضعیف ایران انجام داده اما نتیجه آن، روی آوردن ایران به به غنی سازی ۶۰ درصدی و تقویت موقعیت این کشور در مذاکرات وین بوده است.

اندیشکده ونزوئلایی میسیون بِردد در گزارشی تحلیلی به قلم  «الیجا مگنیر» تحلیلگر عرب مسائل خاورمیانه نوشت: نمی‌شود بین تحریم‌های اتحادیه اروپا، حملات خرابکارانه نطنز و مذاکرات وین ارتباطی قائل نشد. آمریکا در حال آزمایش ابزارهای مختلف علیه ایران است اما تهران همچنان بر موضع اصولی خود مبنی بر لغو همه تحریم ها، بدون به فراموشی سپردن وعده انتقام، ثابت قدم است.

به نوشته این تارنمای تحقیقاتی، نباید فراموش کرد که ایران بسته به شرایط، روش‌های مختلفی برای پاسخگویی مستقیم یا از طریق متحدانش به اسرائیل دارد اما این پاسخگویی لزوما محدود به زمان و مکان و یا به همان شیوه مورد انتظار اسرائیل نیست.

در ادامه این گزارش آمده است: ظاهرا آمریکا هنوز از اینکه ایران بر موضع خود در لغو یکهزار و ۶۵۰ تحریم اعمال شده محکم ایستاده است، آگاه نیست. از زمان روی کارآمدن جو بایدن، اسرائیل چنین حمله برای تحریک ایران انجام داده است اما ایران در مقابل حملات اسرائیل با غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم مقابله به مثل کرده و موقعیت چانه زنی خود در مذاکرات وین را بهبود بخشید.

دولت آمریکا هر چند مداخله و دست داشتن در حادثه نطنز را انکار کرد اما این الزاما به معنای بی اطلاعی کاخ سفید از قصد اسرائیل نیست. از طرفی به اذعان منابع اروپایی، همین انکار آمریکا نشانه مثبتی است. با این حال این احتمال وجود دارد که آمریکا و تیمش بخواهند از حمله اسرائیل به عنوان اهرمی برای گنجاندن سایر مسائل منطقه ای در توافق برجام بهره ببرند.

تحریم‌های آمریکا اگر چه برای اقتصاد ایران بسیار آسیب زا بوده است اما این کشور را بیش از هر زمان دیگری به خودکفایی رسانده و در صورت آزاد شدن چند صد میلیارد ثروت ایران در بسیاری از کشورها، با تقویت اقتصادی، موقعیت ایران به عنوان قدرتی منطقه ای در خاورمیانه تحکیم می‌کند.

به نوشته میسیون بِردد، در واکاوی اهداف اسرائیل از حملات اخیر به ایران می‌توان گفت که پس از چهار سال تلاش ناموفق برای دستیابی به یک دولت متحد، بنیامین نتانیاهو در این موقعیت سرنوشت ساز انتخاباتی به دنبال بهره برداری‌های سیاسی است. نتانیاهو در حالی برای آینده سیاسی خود می‌جنگد که به دریافت رشوه و سو استفاده از موقعیت خود برای پیشبرد اهداف سیاسی متهم است. از طرفی اسرائیل با این اقدامات، آزردگی خود از نزدیک شدن واشنگتن- تهران را برای جهانیان به نمایش گذاشته است. بی تردید نتانیاهو اکنون بیش از هر زمانی دلتنگ دونالد ترامپی است که بی هیچ چون و چرا از اسرائیل حمایت می‌کرد.

این تارنمای تحلیلی ونزوئلایی با تاکید بر اینکه هم آمریکا و هم اسرائیل از نتایج بازگشت دارایی‌های ایران  مطلعند، این امر را یکی از دلایل اصلی دانست که نتانیاهو همچون «اراذل و اوباش» خاورمیانه رفتار کرده و از این طریق به اهداف آمریکا خدمت می‌کند. اسرائیل از خدمات اطلاعاتی، نظامی و رسانه‌ای اکثر کشورهای جهان، عمدتا غربی و اکثریت کشورهای حوزه خلیج فارس پشتیبانی کرده و بهره مند بوده و بر خلاف آنچه علیه ایران انجام می‌دهد، عملیات‌های خرابکارانه خود را مخفیانه و پنهان به سرانجام می‌رساند.

با این وجود اسرائیل دریافته است که بیش از هزار مورد ادعای حمله به اهداف ایرانی، تجزیه سوریه و عراق و جنگ علیه یمن، اهدافی دست نیافتنی است و همه این ناکامی‌ها عمدتا به دلیل حمایت ایران از متحدان خود بوده که سبب شد نه فقط اسرائیل که کشورهای غربی و عرب خلیج فارس نتوانند در دهه های گذشته در مقابل بزرگترین ائتلاف خاورمیانه به برتری دست یابند.

در ادامه این گزارش آمده است: اروپا نیز با نقض حقوق بشر در تحت فشار قرار دادن ایران به اسرائیل پیوست. تحمیل ممنوعیت سفر و دارایی‌هایی که البته نمادین است؛ این اقدامات علیه افرادی چون حسن سلامی، فرمانده سپاه پاسدان جمهوری اسلامی ایران و غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج صورت گرفته که نه تنها هرگز به غرب سفر نخواهند کرد بلکه در بانک‌های خارجی حسابی نخواهند داشت. اروپا با چشم بستن بر فهرست طولانی جنایات ضد انسانی عربستان سعودی در یمن، به ویژه در اعمال تحریم‌ها علیه ایران، روسیه، چین، لیبی و یا سودان، دستورات دیکته شده آمریکا را انجام می‌دهد.