دلالان برای خرید واکسن روسی دست به کار شده‌اند

سفیر ایران در روسیه با اشاره به تصمیم اخیر دولت در زمینه ورود بخش خصوصی برای خرید واکسن گفت : این تصمیم می‌تواند راه را برای سودجویان ، واسطه‌ها و دلالان به بازار واکسن باز کند.

ایسنا نوشت: کاظم جلالی  با بیان اینکه تنها کانال رسمی فروش و صادرات واکسن از روسیه به ایران و سایر کشورها ، نهادی بنام «سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان» زیر نظر مستقیم رئیس جمهور روسیه است ، گفت : این سازمان براساس قراردادهایی که با کشورهای مختلف ، از جمله ایران امضا کرده است ، عمل می‌کند و خارج از آن هیچ فروش یا صادراتی به هیچ‌کدام از کشورهای جهان ندارد.

این دیپلمات کشورمان گفت : از زمانی که تصمیم دولت برای ورود بخش خصوصی اعلام شده ، برخی دلالان و واسطه‌ها در هر دو کشور دست به کار شده‌اند تا از آب گل‌آلود ماهی صید کنند.

وی در ادامه مصاحبه با خبرنگار صدا و سیما در  روسیه  گفت:  سفارت ایران در روسیه اخباری دریافت کرده است ، مبنی بر اینکه برخی افراد در روسیه به واسطه‌ها و شرکتهای خصوصی ایرانی قول تهیه واکسن داده‌اند ، اما مطمئنا این افراد قصد سودجویی دارند ، چراکه تحت هیچ شرایطی ، خارج از ضوابط و کانال رسمی ، امکان تهیه واکسن در روسیه وجود ندارد.

سفیر کشورمان  در مسکو به تولید محدود واکسن در روسیه و تعهدات سنگین قراردادی با دیگر کشورها اشاره کرد و افزود : روسیه براساس قراردادهای قطعی با سایر کشورها متعهد به صادرات حدود یک میلیارد دز واکسن شده و باتوجه به تولید محدود و مشخص واکسن ، تحت هیچ شرایطی تعهدات جدید و خارج از این قراردادها را انجام نخواهد داد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد : حداقل کاری که دولت و وزارت بهداشت کشورمان در شرایط فعلی می‌توانند انجام دهند ، راستی‌آزمایی ماجرا از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه است.

وی به شرکت‌های خصوصی ایرانی هم هشدار داد فریب افراد ، دلالان و واسطه‌ها را نخورند ، چراکه ممکن است این افراد قول تهیه واکسن در قبال مبالغ هنگفتی ، بعنوان پیش پرداخت تهیه واکسن از آنها اخذ کنند ، اما در نهایت پول و سرمایه بخش خصوصی به یغما برود.