روحانی: با صداقت می گویم واکسن نزده‌ام /از پیک چهارم عبور کرده‌ایم

رئیس جمهور با بیان اینکه از پیک چهارم کرونا عبور کرده‌ایم، گفت:راه حل برای عبور از شرایط فعلی رعایت پروتکل‌ها است.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی کرونا که صبح امروز (شنبه ۲۵ اردیبهشت) برگزار شد، گفت: یکی از تکلیف‌های ما حفظ جان مردم است و باید اجرای پروتکل های بهداشتی رابه عنوان وظیفه دینی خود بدانیم.

وی با بیان اینکه درهمه استانها روند نزولی فوتی‌ها و ابتلا به ویروس کرونا آغاز شده است که این به خاطر رعایت پروتکل بهداشتی بود، ادامه داد: ما از پیک و موج چهارم قطعا عبور کرده‌ایم و در شرایط نزولی هستیم.شیب این کاهش ها را باید تند کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه تا آخر سال باید پروتکل‌ها را رعایت کنیم، افزود:راه حل برای عبور از شرایط فعلی رعایت پروتکل‌ها است، البته خوشبختانه در مدت زمان کوتاه واکسن وارد بازار شد.

اهم اظهارات وی را  در ادامه به نقل از ایرنا و تسنیم می خوانید؛

* مردم در کنار روزه، پروتکل‌ها را رعایت کرده، در مغازه و بازار را بستند و از سفرها صرف نظر کردند. همه اینها دست به دست هم دادند و در کنار کادر پر تلاش درمان کمک کرد.

* با یاری هم می‌توانیم زودتر از پیک چهارم خلاص شویم. باید تلاش ما سریع‌تر کردن شیب کاهش‌ها باشد. باید تلاش کنیم به سمت پیک جدیدی حرکت نکنیم.

* واکسنی که در دست ما است محدود است و مجبوریم از افراد پرخطر واکسیناسیون را آغاز کنیم.

*{ با بیان اینکه مسئله مبارزه با کرونا دو بال دولت و ملت دارد} در بال ملت، مردم با ملاحظات‌شان و با رعایت پروتکل‌ها جلوی تجمعات را گرفته و نمی‌روند، سفرها را محدود می‌کنند. همه دستورالعمل‌ها را اجرا می‌کنند. بال دولت از بهداشت و درمان شروع می‌شود که در خط مقدم هستند و کسانی که باید بر اجرای پروتکل‌ها نظارت کنند، باید با هم حرکت کنند تا به نقطه مطلوب برسیم.

*نیاز به واکسن با تعداد واکسنی که در دنیا وجود دارد یکی نیست، میلیون در مقابل میلیارد است. پنج الی شش کشور هستند که فقط توانستند میزان خوبی از جمعیتشان را واکسینه کنند.

*{خطاب به کسانی که عقیده داشتند به مسئولین واکسن تزریق شده است}: من با صداقت به مردم عرض می کنم بنده هم که رئیس جمهور هستم هنوز واکسن نزدم. ما هم در دولت عین خود مردم بر اساس سن واکسن تزریق می کنیم. من مسئول سطح بالایی را نمی شناسم که خارج از سند واکسیناسیون واکسن زده باشد.

*یکی از مسائل ما که تکلیف بوده و بر گردن ماست، مسئله سلامت جامعه و سلامت اجتماعی است. اجرای دقیق پروتکل‌ها را به عنوان وظیفه ملی، دینی و انسانی باید مورد مراعات قرار دهیم.

*خوشبختانه همه استان‌ها روند کاهشی و نزولی‌شان هم در ابتلا و هم در فوت شروع شده است. مردم در کنار روزه، پروتکل‌ها را رعایت کرده، در مغازه و بازار را بستند و از سفرها صرف نظر کردند. همه اینها دست به دست هم دادند و در کنار کادر پر تلاش درمان کمک کرد.

*شاید این تعبیر را بتوانیم بکنیم که در موج چهارم از پیک قطعا عبور کردیم و در مسیر شرایط نزولی هستیم. البته به معنای تمام شدن نیست بلکه در مسیری قرار گرفتیم که با یاری هم می‌توانیم زودتر از پیک چهارم خلاص شویم. باید تلاش ما سریع‌تر کردن شیب کاهش‌ها باشد. باید تلاش کنیم به سمت پیک جدیدی حرکت نکنیم.

* در بال ملت، مردم با ملاحظات‌شان و با رعایت پروتکل‌ها جلوی تجمعات را گرفته و نمی‌روند، سفرها را محدود می‌کنند. همه دستورالعمل‌ها را اجرا می‌کنند. بال دولت از بهداشت و درمان شروع می‌شود که در خط مقدم هستند و کسانی که باید بر اجرای پروتکل‌ها نظارت کنند، باید با هم حرکت کنند تا به نقطه مطلوب برسیم.

* این ویروس خیلی طولانی‌تر از آنچه که در روزهای اولیه به ذهن می‌آمد، بود. وقتی در سال ۹۸ ویروس آمد، کمتر فکر می‌شد در سال ۹۹ از آن عبور نکنیم اما اکنون هم درگیر آن هستیم و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا آخر سال باید مراعات کنیم.

* ویروس کرونا به اسم‌های مختلف در حال جهش است و هرچه زمان می‌گذرد این جهش شکل‌های جدیدی به خود می‌گیرد.

* همچنان این ویروس داروی قطعی ندارد و برای مقابله با آن راه‌حل همچنان رعایت پروتکل‌ها است. هر اسمی که این ویروس داشته باشد، هندی، ووهان، آفریقایی و…، راه‌حل یکی است.

* خوشبختانه آنچه امیدوارکننده است، این است که واکسن وارد بازار شده است، کوتاه‌تر از آنچه که فکر می‌شد. البته این واکسن زمانش را کوتاه‌تر کردند. این ویروس هم علیرغم چموشی، واکسن‌پذیر شده است. کشورهایی هم که از واکسن‌های مورد تایید استفاده کردند و ۶۰، ۷۰ درصد جمعیت‌شان را واکسینه کردند، توانسته‌اند زنجیره را قطع کرده و کسانی که کمتر زدند، جلوی ابتلای بیشتر را گرفته‌اند.

* میزان تولید و تقاضا متناسب نیست. تولید میلیونی است و تقاضا میلیاردی. واکسن به اندازه کافی در دنیا وجود ندارد. کشورهایی که توانستند نسبتا خوب استفاده کنند اندازه‌شان کمتر از انگشتان دو دست است و پنج، شش کشور بیشتر نیستند. اکثر کشورها فقط بخشی از مردم را واکسینه کردند.

* در کشور ما شرایط به گونه‌ای نیست که واکسن برای همه به اندازه کافی و اختیار باشد، اگر امروز برای ۶۰ میلیون نفر، ۱۲۰ میلیون دوز در اختیار داشتیم، شرایط بهتر بود و روزانه می‌توانستیم ۴۰۰، ۵۰۰ هزار نفر ر ا واکسینه کنیم و زنجیره قطع شود اما تعداد واکسن محدود است و به همین خاطر مجبور شدیم به سراغ افرادی برویم که بیشتر در خطر هستند.

* اینکه در فضای مجازی می‌نویسند برای افرادی که عمرشان رو به پایان است، واکسن می‌زنید و به جوانان واکسن نمی‌زنید، اشتباه است. ما باید به کسی که بیشتر در خطر است، کسانی که سن‌شان بالا است و بیماری زمینه‌ای دارند، در اولویت هستند.

* اگر واکسن به گروه‌های پر خطر تا مرداد ماه یعنی پایان دولت واکسن زده شود، کار بزرگی کردیم و مرگ و میر به صورت محسوس افت می‌کند. برای سایر افراد هم باید واکسن هم بخریم و هم در داخل تولید کنیم. همه توان ما این است که این زنجیره هرچه زودتر قطع شود و مردم از مشکلات خلاص شوند.

* مرحله اول هدف ما جلوگیری از مرگ و میر و هدف دوم ما در مرحله دوم، قطع زنجیره است. برای مرگ و میر این ۱۳- ۱۴ میلیون را باید واکسینه کنیم و برای قطع زنجیره باید کار بزرگتری انجام بدهیم. باید کشور ما یک جمعیتی حدود ۷۰ درصد افرادی که برای واکسیناسیون هدف هستند باید واکسن بگیرند تا زنجیره قطع شود و ما داریم این کار هم انجام می‌دهیم و پیش می‌رویم.

* امروز در نمودارها مشاهده کردیم که شرایط کشور، بهتر شده و سه شهرستان قرمز باقی مانده است و من در اینجا می‌خواهم از همه مردمی که همکاری کردند و از کادر درمانی که اینقدر تلاش و فداکاری کردند،قدردانی کنم.

* یک نکته را هم می‌خواهم در اینجا به تذکر بدهم، مردم عزیز ما بدانند در توزیع واکسن،  همه تلاش و دقت لازم انجام می‌گیرد، مشخص است که ما چه تعداد واکسن وارد کرده‌ایم الان در اینجا برای ما آوردند و ما در فضای مجازی و سلامت الکترونیک به خوبی دیدیم و همان لحظه مشخص است که در این چند دقیقه چند نفر از واکسن استفاده کردند.

* سه میلیون واکسن در اختیار است و ۲ میلیون واکسن هم تاکنون تزریق شده است البته همینطور واکسن در روزهای آینده هم دست ما می‌رسد و این کار را ادامه می‌دهیم.

* تاکنون افراد ۸۰ سال به بالا واکسن گرفته‌اند و یا می‌گیرند. ۷۵ سال به بالا هم این هفته واکسن خواهند گرفت و تا پایان هفته و اوایل هفته آینده،  از ۷۰ ساله‌ها شروع می‌شود و همین طور جلو می‌رویم.

* ما مانند مردم یعنی همان روزی که افراد ۷۰ سال به بالا واکسن تزریق کنند، افرادی که از مسئولان ما ۷۰ سال به بالا هستند، استفاده خواهند کرد و وقتی که ۶۵ سال برسد، آنها استفاده خواهند کرد.

* گاهی به من می‌رسند از من سوال می‌کنند، و من می‌گویم واکسن ‌نزده‌ام، باورشان نمی‌شود و می‌خندند که یعنی مقصود شما این هفته است. همه مسئولان و مقامات ما به همین صورت هستند.

* مردم عزیز ما این را بدانند ما نمی‌خواهیم در این زمینه ولو اینکه بحث سلامت یا اینکه اگر سلامت مسئولی به خطر بیفتد آثارش از نظر سیاسی و اجتماعی زیاد باشد اما در عین حال کاملا در چارچوب مقررات، همه مقررات را مراعات کرده‌اند و بر آن مبنا هم عمل می‌شود.

* برای انتخابات همه تلاش‌مان را انجام خواهیم داد که این انتخابات به خوبی و به سلامت، البته اینبار به معنای سلامت جان مردم وگرنه انتخابات که سالم هست، انجام شود.

* پیش‌بینی لازم انجام گرفته که مردم بتوانند به خوبی و ‌راحتی و با تایید همه پروتکل‌ها انتخابات را انجام بدهند. برای دوره تبلیغات هم قرارگاه ما این هفته همه پیش‌بینی‌ها را انجام می‌دهد و هفته آینده  تصویب می‌کنیم.

* تقاضای ما این است که حتی‌الامکان اجتماعات نباشد، اگر اجتماعی هست در فضای باز باشد، حتماً چارچوب‌های پروتکلی را دقیقاً مراعات کنند و حتی‌الامکان از فضای مجازی و تا حد ممکن است از صدای صدا وسیما استفاده شود.

*مردم از برنامه، نامزدها کاملا مطلع شوند، البته این موضوع را که عنوان می‌کنم بیشتر برای انتخابات ریاست جمهوری است و بقیه انتخابات مانند انتخابات شورای شهر و میان‌دوره‌ای هم مردم باید مطلع شوند و عمدتاً از فضای صدا و سیما و فضای مجازی استفاده شود که بتوانیم انتخابات را پرشور و بانشاط و با سلامت کامل مردم انجام دهیم.