سیدمحمد خاتمی به کدام چهره اصلاح طلب گفت کاندیدای ریاست جمهوری شود؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای حل مسائل اقتصادی باید در سیاست خارجی و روابط بین‌الملل فعال باشیم تا از محیط بین‌الملل استفاده کنیم. امیدواریم بحث برجام به سرانجام برسد و تصویب FATF نیز کمک می‌کند تا مشکلات اقتصادی حل شود.

همشهری نوشت: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای حل مسائل اقتصادی باید در سیاست خارجی و روابط بین‌الملل فعال باشیم تا از محیط بین‌الملل استفاده کنیم. امیدواریم بحث برجام به سرانجام برسد و تصویب FATF نیز کمک می‌کند تا مشکلات اقتصادی حل شود.

بخش هایی از گفتگو با محمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام را بخوانید؛

 به‌نظر شما، چرا  در این دوره به‌رغم کاهش موارد غیرجدی، افزایش چشمگیر ثبت‌نام چهره‌های سیاسی تا مرز ۵۰ نفر را شاهد هستیم؟
طبیعی است کسی که می‌خواهد رئیس‌جمهور شود، باید ویژگی‌هایی داشته باشد که از عهده مسئولیت بربیاید. من خاطره‌ای از زمانی که خودم در وزارت کشور بودم و انتخابات ریاست‌جمهوری را برگزار می‌کردیم، بگویم. افراد معمولی و حتی کسانی که سواد درست و حسابی نداشتند، ثبت‌نام می‌کردند و حتی برای خودشان هم حالت شوخی داشت. ما برای افراد ثبت‌نام‌کننده روی یک میز ظرف شیرینی گذاشته بودیم تا احترام شوند. یکی از این افراد که آمده بود ثبت‌نام کند، یک خرده از آن خورد و بقیه شیرینی‌ها را با خودش برد. شرایط قانون اساسی ایجاب می‌کند رئیس‌جمهور از میان شخصیت‌های مذهبی و سیاسی شناخته‌شده انتخاب شود.

یعنی از شرایطی که این دوره شورای نگهبان گذاشت استقبال می‌کنید؟
بله، خوب شد. نباید ثبت‌نام‌ها به شیوه قبل باشد.

به‌نظرتان از بین نامزدهایی که آمده‌اند چهره‌هایی وجود دارند که برای حل مشکلات عدیده کشور برنامه داشته باشند و صلاحیت آن را هم داشته باشند؟
بله. البته از من نخواهید نام ببرم ولی حتما هستند کسانی که بتوانند از عهده این مسئله بربیایند. البته خودشان که در واقع این ویژگی‌ها را دارند و ان‌شاءالله از بقیه دوستان نیز کمک خواهند گرفت، چون خوشبختانه اصلاح‌طلبان تیم متخصص و خبره کم ندارند. امیدواریم رئیس‌جمهور منتخب آینده با استفاده از ظرفیت این بدنه نخبگانی قوی حرکت کند.

خودتان چرا ثبت‌نام نکردید؟
ما هم اگر می‌رفتیم شاید جزو همان ثبت‌نام‌های معمولی می‌شدیم که اول مصاحبه گفتم (با خنده).

دلیل اینکه از فهرست ۱۴ نفره اصلاح‌طلبان شما و یکی دو نفر دیگر ثبت‌نام نکردید، چه بود؟
غیر از بحث لیست، دوستان زیادی آمدند با من صحبت کردند. از بزرگان و احزاب و حتی جوانان از من خواستند بیایم. من به همه آنها گفتم این مسئولیت را نپذیرفتم چون بزرگ‌ترین مشکلات کشور مشکلات اقتصادی است. وضعیت مردم خوب نیست و خیلی رنج می‌برند. مشکلات اقتصادی داشتیم و کرونا باعث شد بیشتر شود. فشار روحی بر مردم وارد شده است و طبق آمارهایی که داده می‌شود ۳۰ تا  ۴۰درصد و حتی ۵۰ درصد مردم زیر خط فقر هستند. بنابراین کسی که می‌آید واقعا باید اقتصاد بلد باشد و آن را خوب بشناسد. کسی که می‌آید صنعت، کشاورزی، ارز و بانک و مالیات را باید خوب بداند تا فکری به حال مشکلات کند.

رئیس‌جمهور آینده باید یک برنامه اقتصادی جدی داشته باشد که بتواند آنچه حق مردم است را تامین کند. من به‌واقع در خودم ندیدم. ممکن است من الفبایی از مسائل سیاست داخلی و خارجی بلد باشم، ولی آن کسی که می‌آید باید به سمت حل همه‌جانبه مسائل مردم برود. من دیدم اگر بیایم ممکن است به مردم جفا کرده باشم.

توصیه پایانی؟
من امیدوارم شورای نگهبان به‌گونه‌ای عمل کند که این فرصت به مردم داده شود تا از میان کاندیداهای مختلف آن کسی را که مدنظرشان است، انتخاب کنند و یک انتخابات پرشور داشته باشیم.

رهبر اصلاحات توصیه‌ای برای ثبت‌نام شما داشتند؟
بله، آقای خاتمی توصیه به ثبت‌نام داشتند. قضیه من از دو سه‌ماه پیش مطرح است که من نه می‌گفتم. آقای خاتمی به من گفتند حالا شما نه نگو. خیلی دوستان دیگر هم اظهار لطف داشتند ولی من خودم را ذی‌صلاح برای این بخش ندانستم.