شرایط اخذ اقامت کانادا دائم و موقت

مقصود بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا، به تحصیل، کار و سرمایه گذاری ختم نمی‌شود. اکثر این افراد به‌دنبال این هستند تا با یکی از روش‌های مهاجرتی، جای پای خود را در این کشور برای حضور دائمی محکم کنند. یا به اصطلاح، اقامت کانادا را دریافت کنند. اما دستیابی به این هدف چطور ممکن می‌شود؟!

مقصود بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا، به تحصیل، کار و سرمایه گذاری ختم نمی‌شود. اکثر این افراد به‌دنبال این هستند تا با یکی از روش‌های مهاجرتی، جای پای خود را در این کشور برای حضور دائمی محکم کنند. یا به اصطلاح، اقامت کانادا را دریافت کنند. اما دستیابی به این هدف چطور ممکن می‌شود؟!

این سوالی است که مهاجران همیشه در فکر آن هستند. مطمئنا تمامی مسیرهای مهاجرتی، به اخذ اقامت کانادا منتهی می‌شوند؛ با این تفاوت که برخی از آنها برای بازه‌ای کوتاه مدت و برخی دیگر برای بازه‌ای طولانی مدت، اجازه سکونت و زندگی را به افراد می‌دهند. اهداف وجودی و برخورداری از شرایط لازمه در هر فرد است که در تعیین نوع اقامت اثر می‌گذارد. لذا با گزینش روش و شرایط مهاجرت به کانادا متناسب با معیارهای انتخابی خود، وارد مسیر اقامت دائم و یا موقت کانادا شوید.

با انتخاب بهترین روش و شرایط مهاجرت به کانادا متناسب با معیارهای انتخابی خود، می توانید وارد مسیر درست اقامت کانادا شوید.

از بحث های داغ این روزها، بلکه سال های اخیر مهاجرت به کانادا است. با توجه به رشد اقتصادی و شرایط فوق العاده این کشور برای مهاجران، تمایل به پیدا کردن راه های آسان و سریع دریافت اقامت کانادا در میان متقاضیان مهاجرت زیاد شده است. اگر شما هم به فکر مهاجرت کانادا هستید، بهتر است ابتدا با شرایط مهاجرت به کانادا آشنا شوید و اطلاعات لازم را کسب کنید و سپس در این راه قدم بردارید.

همه این توضیحات، مختصری از بحث اصلی پرداخته شده در این مقاله، یعنی انواع اقامت کانادا و شرایط اخذ اقامت دائم و موقت این کشور، می‌باشد. چنانچه شما هم با سوالات بسیاری در این باره مواجه هستید، این مقاله را از دست ندهید.

انواع اقامت کانادا

اقامت هر کشوری معنی ورود و سکونت، آن هم بطور کاملا قانونی را می‌دهد. پس وقتی حرف از اقامت کانادا نیز به میان می‌آید بدین معناست که هر فردی مجوز ورود به خاک کانادا و زندگی در بازه‌ای مشخص در این کشور را دارد. منظور از بازه‌ی مشخص، همان چیزی است که نوع اقامت کانادا را تعیین می‌کند. اقامت موقت و اقامت دائم انواع روش‌هایی است که سکونت و زندگی افراد در کشور کانادا را مجاز اعلام می‌نماید.

 اقامت موقت کانادا (کوتاه مدت)

دستیابی به فرصت گشت و گذار تفریحی در کانادا و یا دیدار با اقوام و خانواده با کمک دریافت اقامت موقت به‌راحتی میسر می‌شود.

در اقامت موقت، هر فردی به منزله سکونت کوتاه مدت در کانادا، با تعیین نوع هدف خود نسبت به دریافت یکی از انواع ویزاهای موقت (TRV) و در نهایت اقامت کانادا اقدام می‌کند. بدین طریق، این نوع اقامت مشخص می‌کند که افراد بر حسب اعتبار ویزای دریافتی تا چه مدت می‌توانند در این کشور حضور یابند.

نحوه اخذ اقامت موقت کانادا

برای دریافت اقامت موقت، ویزاهای کوتاه مدت متنوعی را دولت در اختیار متقاضیان قرار داده است تا آنها با نگاهی بر اوضاع و شرایط خود و قصد نیتی که از سفر به کانادا دارند، درخواستشان را صادر نمایند. بر این اساس، این پروسه اقامت کانادا با تعیین یکی از ویزای های مدت دار عنوان شده در ادامه و طی کردن روند مربوط به هر کدام، به افراد تعلق می‌گیرد.

اقامت کانادا از نوع موقت، با یکی از ویزای های مدت دار کاری، تحصیلی یا سرمایه گذاری صورت می گیرد.

انواع ویزاهای اقامت موقت

 • ویزای توریستی (ویزای مولتی و ویزای سینگل)
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای کار
 • ویزای اسپانسرشیپ والدین
 • ویزای سرمایه‌گذاری

برگزیدن هر کدام از این روش‌ها، مجوز ورودی در بازه‌ای محدود و مشخص شده‌ای را صادر می‌کند. اما نکته جالب توجه در اخذ برخی از این قبیل ویزای‌های اقامت موقت کانادا، این است که دریافت آنها راه را برای دریافت اقامت دائم می‌گشاید. ولی چگونه؟

اتفاق خوشایند و مثبتی که اداره مهاجرت کانادا اعمال نموده، این است که با اتصال برنامه‌های مهاجرتی به سیستم جامع رتبه بندی اکسپرس اینتری، کار رسیدگی به درخواست اقامت کانادا متقاضیان را به پیش برده می‌شود. به‌صورتی که اگر هر فردی مشمول برخورداری از تمامی شرایط و مدارک مورد نیاز باشند، قادر خواهند بود نسبت به ثبت درخواست اقامت دائم نیز دست بکار شوند.

مدارک اخذ اقامت کانادا بطور موقت

اولین گام پس از گزینش مناسب‌ترین ویزای اقامت موقت، آماده کردن اسناد و مدارکی است که می‌بایست برای ماموران مهاجرت کانادا ارسال شود. اهمیت این مدارک به‌قدری است که هرگونه اهمال در تهیه و عدم قانونی بودن آن، بلافاصله ریجکتی درخواست را صادر می‌کند.

قطعا هر روشی مشمول مدارکی مختص به‌خود می‌باشد، با این حال وجود اسناد زیر برای اکثر روش‌ها مورد نیاز هستند.

 • اسناد هویتی نظیر پاسپورت، شناسنامه و…
 • اسناد بانکی و ملکی به منظور اثبات کافی بودن سرمایه برای زندگی در کانادا
 • داشتن دعوتنامه ورودی از جانب افراد مقیم در کانادا (در صورت لزوم)
 • گزارشی مبتنی بر وابستگی به کشور مبدا به منظور بازگشت پس از پایان اعتبار اقامت

شرایط اخذ اقامت موقت

بسته به اینکه متقاضیان بر اساس صلاح‌دید ماموران مهاجرتی، موفق به اخذ اقامت کانادا می‌شوند، افراد باید به نوعی از طریق اسناد و مدارک قانونی، صلاحیت خود را اثبات کنند. نمایش واجد صلاحیت بودن هر فردی با توجه به داشتن شرایط و معیارهای زیر ممکن می‌شود.

 • در گزارشی با اعلام هدف از سفر به کانادا، ماموران را از بازگشت به کشور مبدا پس از پایان دوره اقامتی قانع کنند.
 • با در اختیار قرار دادن مدارک بانکی از بابت حمایت مالی زندگی خود و خانواده، به ماموران اطمینان خاطر بدهند.
 • هیچ نوع سابقه جرم و جنایتی در پرونده نداشته باشند.
 • وجودشان برای امنیت و آرامش دولت کانادا مخاطره آمیز نباشند.
 • از سلامت جسم و روان بهره‌مند باشند. (این مورد از طریق گواهی پزشکی قابل پذیرش می‌باشد.)

 اقامت دائم کانادا (طولانی مدت)

بالعکس اقامت موقت، در اقامت دائم کانادا، متقاضیان با وضعیت پایدارتر به‌عنوان یک ساکنان کانادا، می‌توانند بطور کاملا رسمی همراه با زندگی، از تمامی حقوق شهروندی همچون بیمه اجتماعی و… بهره ببرند و حتی در دفعات مکرر در رفت و آمد به کشور کانادا باشد.

چیزی که در اقامت کانادا بطور دائم باید نظر گرفته شود، این است که اخذ این نوع اقامت، ابدا به معنای دریافت شهروندی و پاسپورت کانادایی نمی‌باشد. اقامت دائم (Permanent Residency) تنها مسیر دستیابی به این دو هدف را هموار می‌کند. چرا که هر کدام از این‌ها، پروسه‌ای دارند که برای دریافت‌شان لازم به سپری شدن می‌باشد.

نحوه اخذ اقامت دائم کانادا

متقاضیان بین‌المللی مهاجرت به کانادا که در پی رسیدن به اقامت کانادا بطور دائم هستند، پیش از هر چیز نیاز است تا شرایط خود را بطور کامل مورد سنجیدن قرار دهند. تا بر مبنای یکی از روش‌های اقامت دائم درخواست خود را ارسال کنند.

متقاضیان مهاجرت به کانادا، پیش از هر چیز باید شرایط و امتیازات خود را با روشهای اخذ اقامت کانادا بسنجند تا بهترین و سریعترین روش را بیابند.

مهاجران خارجی اگر مستقیما دریافت اقامت دائم کانادا (PR) را مورد هدف قرار داده باشند، قادر خواهند بود تا با استفاده از برنامه اسکیل ورکر اقدام کنند. در غیر اینصورت با انتخاب دیگر روش‌های مهاجرت به کانادا همانند کار، تحصیل، سرمایه گذاری و… پس از چند سال اقامت کوتاه مدت در کانادا، اقامت این کشور را بطور طولانی مدت از آن خود می‌کنند.

بی اغراق، اقامت کانادا آن هم دائمی، ایده‌آل‌ترین چیزی است که هر فردی آرزوی دستیابی به آن را دارد. اما زمان‌بر بودن روند، سپری شدن این پروسه را نیازمند به مراجعه به مراکز مهاجرتی کرده است. گروه مهاجرتی آتلانتیک ۷۲۴ که کارآمدی مشاوران آن بر متقاضیان و کاربران علاقه‌مند به مهاجرت کانادا امری اثبات شده است، تمامی مراحل دریافت اقامت دائم کانادا را در مسیری روبه موفقیت به جریان می‌اندازد.

مدارک اخذ اقامت کانادا بطور دائم

لازمه‌ی شروع و ورود به روند اقامت دائم نیز آماده سازی و ارائه مدارک قید شده در زیر می‌باشد.

 • فرم‌های مرتبط به مشخصات و اطلاعات شخصی و خانوادگی
 • اسناد مربوط به سوابق تحصیلی، تجربه کاری، مدرک زبان و… (ترجمه شده در مراجع رسمی و قانونی)
 • گواهی و مدارکی از گردش حساب جهت نمایش داشتن دارایی کافی برای گذران ۶ ماه اول زندگی
 • مراجعه به سفارت و طی کردن مراحل مربوط به مصاحبه حضوری

شرایط اخذ اقامت دائم کانادا

متقاضیان هرچند که در طول گذراندن مراحل دریافت اقامت کانادا، مدارک و اسناد را به‌طور کامل و جامع به ماموران مهاجرت اعطا نمایند و پروسه را بطور دقیق طی کنند، اگر صلاحیت کافی را برای اقامت دائم نداشته باشند، به هیچ وجه موفق به اخذ آن نخواهند شد. پس توجه به مواردی که در ادامه به‌عنوان شرایط مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت طولانی مدت در کانادا ذکر شده است، امری بسیار مهم و ضروری شمرده می‌شود.

 • گواهی سلامت پزشکی را به منظور برخورداری از صحت و سلامت جسمانی و روانی ارائه دهند.
 • گواهی عدم وجود پیشینه ارتکاب جرم را در دست داشته باشند.
 • از طریق هرگونه مدارک مالی و ملکی، میزان دارایی و توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی را به اثبات برسانند.
 • نشان دهند که حضورشان امنیت کشوری را به خطر نمی‌اندازد.

اگر مهاجرت به کانادا را برای ترسیم آینده ای روشن برای خود و فرزندانتان در نظر دارید و به دنبال راهی مطمئن و سریع برای دریافت اقامت کانادا هستید، به وبسایت (https://www.atlantic724.com/) مراجعه کنید.