شرط مدرک تحصیلی و سن کاندیداهای ریاست جمهوری ۱۴۰۰ تغییر کرد؟

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با ابراز امیدواری از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با طرح جدید مجلس، گفت: مذاکرات مجلس با وزارت کشور نشان می‌دهد حداقل مدرک تحصیلی، داشتن سوابق کشوری و سن در ثبت نام داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری رعایت خواهد شد.

محمدحسین فرهنگی، روز شنبه در نشست خبری، با بیان اینکه جلسات مجلس شورای اسلامی تا روزهای یکشنبه و سه شنبه هفته بعد به دلیل رعایت شیوه‌نامه بهداشتی در مقابل شیوع موج چهارم کرونا برگزار می‌شود،  گفت: در فضاهای بزرگتر امکان تشکیل جلسه وجود دارد و نمایندگان در سه سالن تقسیم می‌شوند.

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تغییر ساعات مجلس شورای اسلامی در ایام ماه مبارک رمضان، افزود: در این ایام محدویت‌های جلسات نیز وجود خواهد داشت و جلسات علنی نیز در سه سالن برگزار می‌شود تا تراکم افراد شکل نگیرد و پیش از این نیز این رویه انجام شده است.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا بخوانید؛

* امیدوارم انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ با طرح جدید مجلس برگزار شود، این سبب می‌شود ما شاهد صحنه‌های ناخوشایند دوره‌های گذشته برای ثبت نام داوطلبان نباشیم. البته نظر نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان شرط اساسی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مطابق طرح انتخاباتی مجلس است که البته نظر مجمع در این خصوص تامین شده است.

*  مذاکرات مجلس با وزارت کشور نشان می‌دهد که حداقل محورهای مدرک تحصیلی، داشتن سوابق کشوری و سن در ثبت نام نامزدها برای انتخابات ریاست جمهوری رعایت خواهد شد. طبیعی است که در صورت ابلاغ قانون، باید آن را اجرا کرد و  طبق تایید شورای نگهبان این کار امکان پذیر است تا شاهد برخی ناهنجاری‌ها در زمان ثبت نام نباشیم.

* انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری همزمان با انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در ۶ حوزه، میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در سه حوزه انتخاباتی و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در یک هزار و ۳۷۲ شهر و چهل هزار و ۶۲۰ روستا و تیره عشایری ۲۸ خرداد برگزار می‌شود.

*{ با اشاره به طرح جهش تولید و تامین مسکن که هفته گذشته به تصویب نمایندگان مجلس رسید}: طبق این مصوبه بسیار ارزشمند ضمن حذف زمان‌ها و محدودیت‌های قانون ساماندهی توسعه مسکن، پیش بینی شده که دولت در هر سال در تولید یک میلیون مسکن مشارکت داشته باشد و صندوقی نیز به عنوان صندوق تامین مسکن نیز شکل گرفت که با تایید شورای نگهبان می‌تواند یکی از راه‌های تامین مسکن مورد نیاز کشور محسوب شود.

* حتی می‌توان شاهد این موضوع بود که عرضه و تولید مسکن به حدی برسد که شرایط بازار را در بعد تامین مسکن و  اجاره حل کرده تا مردم به ویژه زوج‌های جوان مشکل تامین مسکن نداشته باشند.

*{ درباره تصویب کلیات طرح جهش تولید دانش بنیان}: در تولید و جهش دانش بنیان قانونی وجود داشت که ضعف‌های آن اصلاح شده و بازنگری جدیدی با رویکرد جهش تولید برای آن اعمال شده است و این می‌تواند یکی از راه‌های عملی برای تحقق شعار سال گذشته و امسال محسوب شود.

*{ با اشاره به تلاش‌های مجلس در حوزه کسب و کار}: در این حوزه طرح دیگری نیز در حال بررسی است و با توجه به قانون بهبود فضای کسب و کار و حمایت حداکثری از تولید داخل، در تلاش برای برداشتن موانع کسب و کار در کشور است تا برای حمایت از متقاضیان کار گام‌های مثبت و روشنی برداشته شود.

* مجلس در سایر حوزه‌ها نیز در ابعاد نظارتی فعالیت خود را ادامه می‌دهد، در هفته گذشته جلساتی در باره توسعه روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در قالب سند ۲۵ ساله، حوزه اقتصادی و همچنین رفع تحریم‌ها برگزار شد.

*{ با اشاره به جلسات برخی از کمیسیون‌های مجلس برای ساماندهی بازار کالاهای اساسی و ضروری}: در این جلسات وزیر جهاد کشاورزی در دو کمیسیون کشاورزی و اقتصادی حاضر شد و به سوالات نمایندگان پاسخ داد و فقط در مورد بازار مرغ، روغن و سایر مایحتاج  مردم که در قالب ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی مجلس عرضه شده بود، نمایندگان از توضیحات وزیر جهادکشاورزی قانع نشدند و گزارش آن به مراجع اجرایی و قضایی ارسال شد.

* گزارش کمیسیون اقتصادی و کشاورزی مجلس نشان دهنده این بود که اقدامات وزیر جهاد کشاورزی برای ساماندهی بازار مرغ و سایر مایحتاج باوجود تولید در کشور سنجیده نیست و سازوکار این وزارتخانه برای دراختیار قراردادن مایحتاج لازم به مردم، منطقی نبوده است. حتی صف‌های طولانی و اجتماعاتی که برای تهیه مرغ تشکیل می‌شد در شیوع بیشتر ویروس کرونا نیز تاثیر داشته است.

*{ در پاسخ به سوالی  مبنی بر اینکه چرا به رغم اینکه بیش از ۹۰روز از ارسال لایحه حمایت از زنان برابر خشونت از سوی دولت به مجلس می‌گذرد، اما مجلس هنوز این لایحه را اعلام وصول نکرده است}: نباید برای عدم اعلام وصول دلیلی وجود داشته باشد ولی باید پیگیری شود که این لایحه در چه مرحله است. زیرا طرح‌ها و لوایحی که به مجلس می‌رسد، در معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی ارزیابی اولیه شده تا مغایرات‌های آن با قانون برنامه و قانون اساسی و قوانین مشابه نداشته باشد و این ارزیابی به پیوست همان طرح و لایحه منتشر شده و  بعد از آن در فهرست اعلام وصول‌ها قرار می‌گیرد. اما اینکه چرا تاخیر صورت گرفته یا اینکه بررسی آن در اواخر سال سبب این تاخیر شده باید مورد بررسی قرار بگیرد.

* در پایان سال ۹۹ مجلس و معاونت قوانین درگیر موضوع بودجه سال ۱۴۰۰ بودند و شاید این لایحه به دلیل نبود وقت کافی برای بررسی در اوایل امسال بررسی شود.