شکست عشقی، انگیزه‌ای برای انتقام‌گیری اینترنتی

در پی مراجعه دختری جوان به پلیس فتای استان فارس و طرح شکایتی مبنی بر ساخت حساب کاربری جعلی به نام وی در شبکه اجتماعی اینستاگرام، پرونده اولیه با هماهنگی مقام قضائی تشکیل شد و با ثبت اظهارات این دختر بررسی موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس قرار گرفت.

شرق نوشت:در پی مراجعه دختری جوان به پلیس فتای استان فارس و طرح شکایتی مبنی بر ساخت حساب کاربری جعلی به نام وی در شبکه اجتماعی اینستاگرام، پرونده اولیه با هماهنگی مقام قضائی تشکیل شد و با ثبت اظهارات این دختر بررسی موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس قرار گرفت.

با توجه به ارائه مستندات توسط شاکی مشخص شد متهم با استفاده از شبکه اجتماعی اینستاگرام با ایجاد پروفایلی جعلی اقدام به انتشار تصاویر خصوصی شاکی به‌ همراه شماره تلفن وی کرده که این موضوع سبب هتک حیثیت و ایجاد مزاحمت‎ برای شاکی شده است.
با توجه به حساسیت موضوع، کارآگاهان پلیس فتا با بررسی ادله ارائه‌شده توسط شاکی و طبق مستندات به‌دست‌آمده متهم را که خواستگار سابق شاکی بود، مورد شناسایی قرار دادند و دستگیر کردند.
متهم در تحقیقات مقدماتی منکر هرگونه جرمی شد و با سخنان گمراه‌کننده قصد فریب پلیس را داشت اما سرانجام در مواجهه‌ با مدارک و مستندات انکارناپذیر جمع‌آوری‌شده لب به سخن گشود و به جرم خود اعتراف کرد.

این پسر گفت با قصد انتقام‌گیری اقدام به انتشار تصاویر شاکی کرده است.

در پرونده ای دیگر،در پی شکایت زنی مبنی بر اینکه فردی در فضای مجازی با هویت کاذب با سوء‌استفاده از عکس‌های خصوصی‌اش اقدام به تهدید و اخاذی کرده است، تحقیقاتی در این خصوص آغاز و با بررسی اولیه مشخص شد متهم با ارسال عکس‌های شاکی برای همسر وی قصد به اختلاف ‌کشیدن زندگی مشترکش را داشته است.

در نهایت با انجام تحقیقات تکمیلی و اقدامات فنی پیچیده هویت متهم شناسایی شد. پس از هماهنگی با مرجع قضائی متهم به مقر پلیس فتا احضار شد و درخصوص صفحات ایجادشده و بارگذاری عکس‌های شاکی در شبکه‌های اجتماعی و ارسال به همسر وی تحقیقات اولیه صورت گرفت. متهم گفت به قصد ازدواج و با عنوان شناخت چند ماهی در فضای حقیقی و مجازی با شاکی ارتباط داشت و به اطلاعات شخصی وی دسترسی پیدا کرد و سپس وقتی خواستگاری به هم خورد برای انتقام‌گیری اقدام به تهدید و اخاذی با هویت جعلی کرد.

در یک پرونده مشابه دیگر خواستگار شکست‌خورده که سعی داشت دختر مورد علاقه خود را برای رسیدن به خواسته‌اش تحت فشار بگذارد، توسط پلیس دستگیر شد. شاکی زمانی‌ که به پلیس فتا رفت، توضیح داد که پسری در یک سال گذشته خواستگار و نامزد وی بود اما سرانجام به‌ علت مشکلات اخلاقی، رفتاری و شغل نامناسب پسر جوان، به او جواب رد داد و پاسخ‌گوی تلفن‌های مکرر خواستگار نبود تا اینکه پسر جوان به واسطه واتس‌آپ و ارسال پیام‌های عاطفی و سپس پیام‌های تهدیدآمیز سعی کرد نظر دختر را برای ازدواج تغییر دهد. شاکی توضیح داد خواستگار وی قبل از مزاحمت اینترنتی با مراجعه به دانشگاه محل تحصیل او، اقدام به جوسازی و تهدید به خودسوزی با بنزین کرده بود و اکنون ضمن انتشار تصاویر دوره نامزدی در صفحه و استوری اینستاگرام جعلی باعث تخریب شخصیت و آسیب‌های روانی به این دختر شده است.
این متهم نیز توسط پلیس شناسایی و دستگیر شد و پرونده‌اش در اختیار مرجع قضائی قرار گرفت.