علت درد زانوها چیست؟ ازگود اشلاتر، آرتروز و پوکی استخوان

موارد مختلفی وجود دارد که می‌تواند باعث درد دو طرفه زانو شود. درد دوطرفه زانو حالتی است که در هر دو زانوی خود به طور همزمان درد را تجریه می‌کنید.

موارد مختلفی وجود دارد که می‌تواند باعث درد دو طرفه زانو شود. درد دوطرفه زانو حالتی است که در هر دو زانوی خود به طور همزمان درد را تجریه می‌کنید. در حالی که برخی از این عوامل درد زانو کاملاً شایع و به راحتی قابل کنترل هستند، برخی دیگر نادر هستند و ممکن است به مداخله پزشکی قابل توجهی نیاز داشته باشند. نگاهی دقیق به علائم شما می‌تواند در شناسایی و درمان درد زانوی شما کمک کند.

متخصص زانو در کلینیک امید بعد از معاینه دقیق بیمار، بهترین برنامه درمانی را با رویکرد پلکانی بدون نیاز به جراحی برای بیمار تجویز می‌کند.

علل

زانو درد می‌تواند به دليل وجود بیماری‌های دیگر مانند پوکی استخوان، آرتروز، مشکلات رباط و مفصل ایجاد شود. برخی از علت‌های زانو درد عبارتند از:

آرتروز

آرتروز زانو شایع‌ترین شکل آرتروز است. در انتهای استخوان‌های بدن شما یک پوشش صاف به نام غضروف وجود دارد که به استخوان‌ها کمک می‌کند در محل اتصال خود در مفصل به راحتی روی یکدیگر حرکت کنند. در افراد مبتلا به آرتروز، این بافت غضروف نازک و خشن می‌شود و بر توانایی حرکت زانو تأثیر می‌گذارد.

آرتروز زانو که معمولاً به نام “سایش و پارگی” تصور می‌شود، می‌تواند باعث دردی شود که با فعالیت افزایش یافته و هنگام نشستن یا دراز کشیدن بهبود می‌یابد. سفتی در زانوها نیز، به خصوص هنگام بیدار شدن از خواب، معمولا اتفاق می‌افتد. همچنین هنگام حرکت دادن زانوها ممکن است متوجه تورم در مفاصل و “صدا” در آن شوید.

هیچ درمانی برای آرتروز زانو وجود ندارد، اما دارو و روش‌های غیر دارویی و وسایل کمکی می‌توانند به کاهش درد کمک کنند. به عنوان آخرین راه و چاره، می‌توان یک مفصل آسیب دیده را با یک ایمپلنت فلزی، پلاستیکی یا سرامیکی جایگزین کرد.

ضربه

یکی از دلایل جدی درد در هر دو زانو ضربه به پاها است. وقتی این اتفاق می‌افتد، یک یا چند استخوان که مفصل زانوی شما را تشکیل می‌دهند (استخوان درشت نی، استخوان فیبولا و کشکک) تحت نیروی بسیار پرانرژی قرار می‌گیرند که باعث شکستگی در زانو می‌شود. اگر هر دو زانو به طور همزمان تحت تأثیر قرار بگیرند، معمولاً نتیجه یک تصادف وسیله نقلیه موتوری یا سقوط از سطح بالا است.

آسیب‌های ترومایی زانو به طور ناگهانی اتفاق می‌افتند و معمولاً با درد قابل توجه و بعداً با کبودی زیاد همراه است. اغلب اوقات این آسیب‌ها می‌توانند خم شدن یا صاف کردن زانوها را دشوار کنند. همچنین ممکن است به دلیل درد زیاد، توانایی تحمل وزن در پاهای خود را نداشته باشید. این نوع شرایط نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد و ممکن است نیاز به مداخله جراحی داشته باشد.

سندرم درد پاتلوفمورال

 

یکی دیگر از دلایل درد زانو دو طرفه که اغلب دیده می‌شود سندرم درد پاتلوفمورال (PFPS) است. این وضعیت  که در واقع یک اصطلاح کلیدی است، به دردی در جلوی زانو اشاره دارد که به طور معمول با چمباتمه زدن یا خم شدن زانوها هنگام ایستادن، بدتر می‌شود. فعالیت‌های دیگر مانند پایین رفتن یا نشستن نیز ممکن است باعث افزایش درد شما شود.

در حالی که علائم PFPS می‌تواند مانند علائم آرتروز باشد، این وضعیت معمولاً در بزرگسالان و در افراد زیر ۶۰ سال دیده می‌شود. بعلاوه این سندرم در اشعه ایکس دیده نمی‌شود که به تمایز آن از آرتروز کمک می‌کند. به طور معمول، درد ناشی از پاتلوفمورال با استراحت، داروهای مسکن بدون نسخه و فیزیوتراپی که بر افزایش قدرت در عضلات پا متمرکز است، به خوبی کنترل می‌شود.

پارگی مینیسک

مینیسک نواری از غضروف‌های متصل به استخوان ران (درشت نی) شما است که به گسترش و جذب نیروهای وارد شده بر مفصل زانو کمک می‌کند. در حالی که بسیاری از پارگی‌های مینیسک هنگام پیچ خوردن زانوی پای کاشته شده به صورت ناگهانی رخ می‌دهد، انواع دیگر آن به تدریج اتفاق می‌افتد. اگر پارگی مینیسک شما باعث درد دو جانبه زانو باشد، شروع درد شما به تدریج و با سرعت کم اتفاق می‌افتد.

با افزایش سن، مینیسک انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد و می‌تواند به تدریج پاره شود. این پارگی دژنراتیو می‌تواند منجر به درد در امتداد داخل یا خارج خط مفصل زانو شود. در این شرایط هنگامی که شما کارهای تکراری مانند چمباتمه زدن، بالا رفتن از پله یا راه رفتن را انجام می‌دهید، درد را تجربه خواهید کرد.

علاوه بر این، پارگی مینیسک دو طرفه می‌تواند کشیدن یا صاف کردن کامل زانوها را دشوار کند و همچنین ممکن است باعث ایجاد تورم شود. در حالی که بسیاری از پارگی‌های مینیسک غیرتروماتیک با فیزیوتراپی و تقویت عضلات با موفقیت درمان می‌شوند، موارد مهم‌تر ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن قسمت آسیب دیده داشته باشند.

بیماری  ازگود اشلاتر

بیماری ازگود اشلاتر یک بیماری رایج است که می‌تواند منجر به درد در هر دو مفصل زانو شود. این عارضه معمولاً در کودکانی مشاهده می‌شود که وارد بلوغ می‌شوند و در اثر کشیدن مکرر تاندون کشکک زانو بر روی برجستگی استخوانی زیر کلاهک زانو، سل تیبیا ایجاد می‌شود. بیماری ازگود اشلاتر به طور معمول باعث ایجاد احساس درد در استخوان زیر زانو می‌شود و می‌تواند مواردی مانند دویدن، پریدن و چمباتمه زدن را برای بچه‌ها کاملاً دردناک کند. علائم بیماری معمولاً با فیزیوتراپی و داروهای ضد درد کنترل می‌شود. با این حال، این سندرم معمولاً با  گذر کودک از مرحله بلوغ و ورود به بلوغ اسکلتی، خود به خود از بین می‌رود.

دررفتگی زانو

در موارد غیرمعمول، یکی از سه استخوان زانو می‌تواند جابه‌جا شده و یا از جای خود خارج شود. به این حالت دررفتگی زانو گفته می‌شود. در حالی که برخی از افراد به دلیل داشتن تاندون‌ها یا رباط‌های بسیار شل ممکن است این مسئله را تجربه کنند، اما اگر هر دو زانو به طور همزمان دچار این مشکل شوند، بیشتر ناشی از سقوط، ضربه‌، تصادف رانندگی یا آسیب دیدگی ورزشی است.

دررفتگی زانو به طور معمول باعث درد و تورم قابل توجهی می‌شود. افرادی که این نوع آسیب را تجربه می‌کنند معمولاً قادر به تحمل وزن یا حرکت عادی پاها نیستند. از آن‌جا که دررفتگی می‌تواند باعث آسیب عصبی یا پارگی در رگ‌های خونی پا شود، این یک اورژانس پزشکی محسوب می‌شود و باید فوراً درمان شود.

نقرس

نقرس به ندرت می‌تواند باعث درد دو جانبه زانو شود. این بیماری التهابی زمانی اتفاق می‌افتد که مقادیر بالای ماده‌ای به نام اسید اوریک باعث ایجاد کریستال در مفاصل و بافت‌های بدن شود. این تجمع کریستال‌ها باعث ایجاد درد شدید، گرما، قرمزی و تورم می‌شود. در حالی که نقرس به طور معمول مفصل انگشت شست پا را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما به ندرت می‌تواند روی زانوها نیز تأثیر بگذارد.

شعله ور شدن نقرس می‌تواند چندین روز یا حتی هفته‌ها ادامه داشته باشد. این درد معمولاً با داروهای مسکن بدون نسخه و یا تجویزی تسکین می‌یابد. در طولانی مدت، تغییر در رژیم غذایی یا داروی کنترل کننده اسید اوریک نیز می‌تواند از حملات نقرس در آینده جلوگیری کند.