علی مطهری: به صلاح نیست سیدحسن خمینی کاندیدا شود /رابطه با آمریکا به سود کشور است

نماینده مردم تهران در مجلس دهم گفت: به نظرم صلاح نیست سید حسن خمینی وارد صحنه انتخابات ریاست جمهوری شود.

علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس دهم صبح امروز (دوشنبه ۲۳ فرودین‌ ماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظرتان در مورد تلاش برای حضور سید حسن خمینی به انتخابات چیست، اظهار داشت: به نظرم به صلاح نیست که ایشان وارد صحنه انتخابات ریاست جمهوری شود.

وی افزود: من همچون که شهید مطهری نیز بر آن تاکید داشت معتقدم که روحانیون نباید وارد این عرصه شوند مگر در شرایط ضرور بنابراین اکنون باید خودشان تشخیص دهند که شرایط ضرور است یا خیر.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان و فارس بخوانید.

*{ با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم}: در شرایط ویژه ای قرار داریم و کشور در سختی های زیادی قرار گرفته و تحت فشار به دلیل تحریم ها است و احتمال رفع تحریم ها و ادامه برجام وجود دارد.

* دنیا منتظر است تا ببیند مردم با انتخاب خود چه پیامی را مخابره می کنند و این موضوع در آینده تأثیرگذار است. مسئله مهم در شرایط امروز میزان مشارکت مردم در انتخابات است؛‌ همانطور که رهبر انقلاب فرمودند مشارکت مردم برای حضور در انتخابات در اولویت اول است و سپس انتخاب اصلح.

* در چند سال گذشته اتفاقی رخ داد که شرکت و عدم شرکت آنها در انتخابات چندان تفاوتی ندارد که باید این فضا را تغییر دهیم و مردم در انتخابات شرکت کنند. مشکلاتی وجود داشت که باید حل شود؛ باید تلاش کنیم تا میزان مشارکت مردم بیشتر شود.

*{ با اشاره به اصولگرا یا اصلاح طلب بودن خود}: این که دوگانگی در مواضع من احساس می کنید درست نیست. ممکن است برخی مواضع اصولگرایان یا اصلاح طلبانه را قبول نداشته باشم و مواضع خود را دارم. دسته بندی اینچنینی درست نیست و همین روند را خواهم داشت. اصولگرایان در بحث تفکر و حقوق شهروندی حساسیت لازم را ندارند و اصلاح طلبان هم در مسائل فرهنگی حساسیت ندارند و هر ۲ باید نقص خود را برطرف کنند.

* عامل مهمی که سبب شد تا وارد انتخابات شوم شرایط کشور بود و احساس می کردم که اصولگرایان می دانستند که خودشان می آیند و کار را می گیرند. حس کردم ورود فردی با شرایط من می تواند کمک کننده به انقلاب باشد. برنامه ها آماده است و باید یک تغیری در سیاست کشور داشته باشیم و در میان کشورهای اسلامی و دنیا منزوی هستیم.

* چرا نباید با اکثر کشورهای دنیا رابطه داشته باشیم و نتوانیم آنها را جذب کنیم. اینکه نفوذی بین کشورهای اسلامی نداشته باشیم درست نیست و باید روابط مان با غرب درست شود. رابطه با آمریکا به سود کشور است و این شرایط موجود به سود رژیم صهیونیستی است. یک عده مذاکره را به معنای تسلیم می دانند که درست نیست و باید آن را درست کنیم. اینکه روابط را در چین و روسیه ببینیم درست نیست. ۸۰ درصد روابط کشور با ۶ کشور است و این به آن معناست که با دیگر کشورها رابطه نداریم.

 

*{ با استقبال از حمایت جریان‌های فکری از حمایت او، درباره حضور زنان به عنوان نامزد ریاست جمهوری}: رجل سیاسی مصداق مرد نیست و زنان می‌توانند حضور داشته باشند.

* باید در سیاست و اقتصاد تغییراتی صورت بگیرد و فکر کنیم که تحریم همیشه وجود دارد و به نیروی خودمان متکی شویم. باید تلاش کنیم تحریم ها لغو شده و بخش خصوص نیز تقویت شود. مثلا می توان مشکل صندوق های بازنشستگی را حل کرد و کاری کرد که بدهی هایشان را پرداخت کنند. دولت به صندوق بازنشستگی بدهی دارد که منابع زیادی هست و می تواند این مشکل را حل کند. حتی مشکل بورس و بازار سرمایه قابل حل است و امکان اصلاح در همه این زمینه ها وجود دارد.

*{ در پاسخ به حواشی پیش آمده در کلاب هاوس}: برنامه من در کلاب هاوس دو ساعت و ۴۵ دقیقه زمان برد و سوالات متعددی از من پرسیده شد و شاید ۴ دقیقه آن مربوط به یک بحث جنجالی بود؛ اما باعث تاسف است که چرا در کشور به بحث های جدی توجه نمی شود و مسائل کوچک را بزرگ کرده و با آبروی طرف بازی می‌کنند و البته که مطالب را هم درست انتقال نمی‌دهند و آن را با حواشی به فضای مجازی منتقل می کنند، در حالی که هر کسی اگر صوت کامل را بشنود متوجه عادی بودن آن صحبت خواهد شد.

* همانطور که گفتم آن صحبت اصلا مساله مهمی نبود و صرفا درباره نوع پوشش و آزادی های اجتماعی بود که من به آن پاسخ مفصلی دادم، اما با توجه به اینکه دو طرف ماجرا هرگز راضی نمی‌شوند، شما هر گونه که پاسخ دهید همان حرف و حدیث‌ها ایجاد می‌شود.

*{ با اشاره به فرآینده تایید صلاحیت‌های نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری}: درباره اینکه آیا این موضوع به تایید صلاحیت من مربوط خواهد شد یا خیر هم باید بگویم که اتفاقا شورای نگهبان از این چیزها خوشش می آید و ممکن است باعث تایید شود.

*{ در پاسخ به این سوال که از سوی کدام جریان سیاسی وارد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم خواهد شد و برنامه او درباره ریاست جمهوری زنان چیست؟}: من بارها گفتم از اردوگاه خاصی وارد نخواهم شد، اما هرکدام از دو جریان از من حمایت کنند من استقبال می‌کنم و برای من اهمیتی ندارد، زیرا هرکدام دارای نقطه ضعف و قوت هستند.