فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر، گردن درد و آرتروز

فیزیوتراپ می‌تواند به شما در بهبود مشکلات ناشی از آسیب‌های ورزشی و سیستم اسکلتی عضلانی کمک کند. فیزیوتراپ با بکارگیری روش‌های درمانی فیزیوتراپی مختلف، در روند بهبودی و بازیابی سلامتی پس از اختلالات مادرزادی یا بیماری‌های فرسایشی به بیمار کمک می‌کند.

فیزیوتراپ می‌تواند به شما در بهبود مشکلات ناشی از آسیب‌های ورزشی و سیستم اسکلتی عضلانی کمک کند. فیزیوتراپ با بکارگیری روش‌های درمانی فیزیوتراپی مختلف، در روند بهبودی و بازیابی سلامتی پس از اختلالات مادرزادی یا بیماری‌های فرسایشی به بیمار کمک می‌کند.

فیزیوتراپ چه کاری انجام می‌دهد؟

درمان ناهنجاری مفصل فکی گیجگاهی یا TMJ

فیزیوتراپ در درمان درد و ناهنجاری مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) که در نواحی سر، صورت و فک بیمار ایجاد درد و ناراحتی می‌کند، مهارت دارد.

این مشکلات به دلیل عواملی مانند استرس، ضربه، دندان قروچه، آرتروز، ناهنجاری ستون مهره‌ها و مشکلات مادرزادی ایجاد می‌شود. فیزیوتراپ وضعیت شما را بررسی کرده و یک طرح درمان برای کاهش درد و اصلاح مشکلات پیشنهاد می‌دهد.

 

درمان کمردرد و درد سیاتیک

عوامل مختلفی مانند دیسک کمر منجر به کمردرد می‌شود. فیزیوتراپی با یک ارزیابی جامع جهت تعیین علت درد شروع می‌شود.

درمان برای هر بیمار متفاوت است و می‌تواند شامل استفاده از روش‌های درمانی متنوع، طب سوزنی، درمان دستی، ورزش پویا، آموزش و برنامه تقویت ثبات قسمت مرکزی بدن باشد.

درمان‌های قبل و بعد از جراحی

پزشکان برنامه‌های درمانی فیزیوتراپی زیادی را پیشنهاد می‌دهند تا درد بیمار، قبل و بعد از جراحی را کاهش داده و به بهبودی او کمک کنند. به عنوان مثال ثابت شده است که اگر پس از جراحی تعویض مفصل زانو، یک دوره کامل فیزیوتراپی انجام شود، جراحی تاثیر بسیار بیشتری خواهد داشت.

درمان استئوآرتریت

هنگامی که غضروف محافظ در انتهای استخوان ساییده می‌شود، به مشکلی دردناک به نام استئوآرتریت دچار می‌شویم.

دکتر پا به بیمارانی که دچار این بیماری مزمن هستند، کمک می‌کند که عملکرد مفصل آنها بهبود یابد و سطح درد کاهش پیدا کند. استفاده از بریس‌های معمول زانو، اغلب برای استئوآرتریت زانو مفید است.

آسیب‌های ناشی از کشیدگی مکرر

درد ناشی از آسیب‌های کشیدگی مکرر مانند سندرم تونل کارپال، آرنج تنیس بازان، شانه گلف بازان و آسیب‌های زیر استخوان پس سری را می‌توان با فیزیوتراپی بطور موفقیت آمیزی درمان کرد.

آسیب‌های مزمن و حاد بافت نرم

اغلب برای درمان نواحی بالا و پایین دست‌ها و پاها به فیزیوتراپ‌ها مراجعه می‌کنند. آنها آسیب‌های مختلف و مشکلات شانه، گردن، کمر، آرنج، مچ دست، دست، لگن، زانو، قوزک پا و پا را درمان می‌کنند.

بیمارانی که به این درمان‌ها نیاز دارند، علاوه بر مشکلاتی که ذکر شد، اغلب دچار شکستگی، کشیدگی، دررفتگی یا آسیب‌ به عصب هستند.

بیماری‌های کودکان

فیزیوتراپ بیماری‌های متنوع کودکان را نیز، مانند کجی مادرزادی گردن درمان می‌کند. برنامه درمانی مؤثر برای کودکان شامل درمان‌هایی همراه با آموزش والدین و ورزش‌های روزانه در خانه ، درمان دستی و دیگر روشهای درمانی است.

سردرد و گردن درد

هنگام درمان سردرد و گردن درد، فیزیوتراپ ابتدا عوامل زمینه‌ای درد را بررسی می‌کند. عوامل معمول که منجر به سردرد و گردن درد عصبی می‌شوند، شامل ساختمان عضلانی سخت، کاهش حرکت مفصل و / یا حالت بدنی نامناسب است. درمان می‌تواند شامل درمان دستی، طب سوزنی، ورزش‌های انقباضی، ماساژ درمانی و دیگر روش‌های درمانی است.

آسیب‌های مرتبط با شغل

افرادی که دچار آسیب‌های ناشی از شرایط شغلی هستند، می‌توانند درمان مناسب را از فیزیوتراپ دریافت کنند. آنها فرد را بطور کامل ارزیابی کرده و یک برنامه درمانی شخصی برای او تهیه کرده تا از بهبود کامل و بهنگام اطمینان حاصل کنند و فرد بتواند به سرکار خود بازگردد.

بی‌اختیاری ادرار استرسی (SUI)

بی اختیاری ادرار استرسی ، به علت ضعف در عضلات کف لگن ایجاد می‌شود. با این وجود، این مسئله به معنی وجود عضلات بلند و ضعیف نیست، ممکن است این عضلات کوتاه و ضعیف باشند. پزشکان اغلب در معاینات زنان، مواردی را می‌بینند که دارای عضلات کوتاه / ضعیف هستند و ورزش کگل جهت تقویت عضلات کف لگن انجام می‌دهند، اما اینکار تنها منجر به سفت شدن این عضلات شده و بی‌اختیاری ادرار را شدیدتر خواهد کرد. برای درمان این افراد، فیزیوتراپ قبل از تقویت این عضلات، آنها را بلندتر می‌کند. فیزیوتراپ برای بلندتر کردن این عضلات، از داخل ( از طریق واژن و / یا مقعد ) رهاسازی نقاط ماشه‌ای را روی عضلات سفت انجام می‌دهد.

بی‌اختیاری ادرار اورژانسی (UUI)

بی اختیاری ادرار اورژانسی (UUI) به دلیل قطع ارتباط عصبی بین مغز و مثانه رخ می‌دهد. مغز حتی هنگامی که مثانه کامل پر نشده است، به فرد دستور می‌دهد که باید به سرویس بهداشتی برود. این مشکل به دلیل ادرار کردن « محض احتیاط» (به عنوان مثال ادرار کردن قبل از سوار شدن به ماشین برای یک سفر ۲ ساعته، حتی اگر نیاز به ادرار کردن نداشته باشید ) رخ می‌دهد. اگر فرد بطور مداوم، ادرار کردن « محض احتیاط » را انجام دهد، باعث اختلال در ارتباط عصبی بین مغز و مثانه می‌شود. فیزیوتراپی کف لگن به بیماران کمک می‌کند که رفتارهای خود در خصوص ادرار اورژانسی را تغییر دهند و به آنها آموزش می‌دهد که به مثانه اجازه دهند تا قبل از ادرار کردن، بطور کامل پر شود.

 درد لگن

درد لگن به شکل‌های مختلفی بروز می‌کند. فیزیوتراپی کف لگن به روش داخلی و بیرونی (در صورتی که بیمار تحمل انجام آن را داشته باشد ) انجام خواهد شد، تا از حساسیت بافت‌هایی که دارای فعالیت بیش از حد هستند، بکاهد. اغلب این بیماران عضلات کف لگن بسیار سفتی دارند که فیزیوتراپ، رهاسازی نقاط ماشه‌ای را روی این عضلات انجام خواهد داد، تا بطور داخلی و خارجی آنها را آزاد کند.

برداشتن پروستات با عمل جراحی رادیکال

برخی از مردان پس از انجام جراحی برداشتن پروستات، اغلب کمابیش دچار بی‌اختیاری ادرار می‌شوند. فیزیوتراپی کف لگن از طریق مقعد به بیماران کمک می‌کند که عضلات کف لگن را تقویت کرده و عضله اسفنکتر مجاری ادراری را برای کاهش یا رفع بی‌اختیاری ادرار قوی تر کند.  بررسی‌ها نشان می‌دهد که مردان هنگامی که قبل از جراحی و همچنین پس از جراحی درمان را شروع می‌کنند، به نتایج بهتری خواهند رسید. اینکار آنها را قادر می‌سازد تا عضلات خود را تقویت کرده و جهت دوران توانبخشی پس از جراحی برداشتن پروستات آماده شوند. ( به این موضوع توجه کنید که ، بیماران قبل از انجام جراحی تعویض مفصل زانو، فیزیوتراپی انجام می‌دهند تا از روند بهبودی سریع‌تر خود پس از جراحی اطمینان حاصل کنند  این مسئله برای عضلات کف لگن نیز صادق است.

افتادگی لگن

فیزیوتراپی کف لگن به تقویت عضلات کف لگن کمک کرده و به بهبود افتادگی لگن می‌انجامد. تحقیقات تایید می‌کند که تمرین عضلات کف لگن می‌تواند به بیمارانی که دچار افتادگی لگن درجه ۱ یا درجه ۲ هستند، کمک کند.  در افرادی که دچار افتادگی درجه ۳ یا درجه ۴ هستند و درمان‌های دیگری مانند پساری یا جراحی دریافت می‌کنند، فیزیوتراپی کف لگن یک روش مهم برای اطمینان از ادامه این روندها برای کمک به بیمار است. درصورتی که بیمار این تدابیر را به کار بگیرد اما جهت تقویت عضلات کف لگن پیگیری لازم را انجام ندهد و این عضلات ضعیف و ضعیف‌تر شوند، اغلب منجر به ایجاد مشکلات بیشتری مانند بی اختیاری ادرار یا افتادگی دوباره لگن شوند.