قانون حضور خارجی‌ها در لیگ اصلاح می‌شود

به نظر می رسد سازمان لیگ قصد دارد پیش از شروع مرحله ی یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا قانون منع حضور خارجی ها در تیم های لیگ برتری را اصلاح کند. 

دنیای ورزش تورنتو نوشت: به نظر می رسد سازمان لیگ قصد دارد پیش از شروع مرحله ی یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا قانون منع حضور خارجی ها در تیم های لیگ برتری را اصلاح کند.

هم اکنون اخبار متعددی از تیم های رقیب به گوش می رسد. الهلال حریف استقلال در مرحله ی یک شهتم نهایی در تلاش برای بخدمت گیری موسی مارگا همبازی مهدی طارمی در نوک خط حمله پورتو است. مهاجم اهل مالی که بدون شک در سن ۳۰ سالگی قادر خواهد بود در خط حمله تیم الهلال ارایه گر بازی های خوبی باشد. هم چنین نشریه الریاضیه عربستان خبر داد که مانو منزس، سرمربی برزیلی النصر به سران باشگاه اعلام کرد جلال الدین ماشاریپوف ستاره ازبک را نیاز دارد تا در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا استفاده کند. النصر تصمیم گرفته ماشاریپوف را جانشین برد جونز دروازه‌بان استرالیایی اش کند. در چنین شرایطی تیم های ایرانی از بهره گیری از بازیکنان خارجی محروم هستند به این خاطر که قانونی در ابتدای فصل وضع شده که حضور خارجی های جدید در تیم های لیگ برتری ممنوع است. حتی برای تیم  هایی که درگیر بازی های لیگ قهرمانان آسیا هستند.

بر اساس خبرهای رسیده از راهروی فدراسیون فوتبال قرار است سازمان لیگ پیش از آغاز مرحله ی یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا این قانون را اصلاح تا سه تیم ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا از آن بهره ببرند. قانون منع حضور خارجی های جدید در تیم های لیگ برتری که شامل مربی هم می شود به این بهانه در فوتبال ایران وضع شد که پرونده های متعددی علیه تیم های ایرانی در فیفا شکل گرفت. از سویی بالا رفتن ارزش دلار در برابر ریال که در سال های اخیر بی سابقه بود بهانه ای شد تا این قانون در فوتبال ایران وضع شود چرا که با قیمت ریال دستمزد خارجی ها در فوتبال ایران افسانه ای می شد. اما سازمان لیگ در گزارشاتی که دریافت کرده متوجه شده این قانون بیشتر موجب افزایش دستمزد ستاره های ایرانی شده است و حتی برخی از ستاره ها خواهان دریافت دستمزد به دلار بودند که فدراسیون فوتبال اعلام کرد که عقد قرارداد دلاری با بازیکن ایرانی ممنوع است.

البته اینبار قانون حضور خارجی ها در لیگ برتر اصلاحیه های جدی خواهد داشت. از جمله اینکه تیمی که دارای پرونده در فیفا باشد تا زمان مختومه کردن همه پرونده ها حق جذب بازیکن و مربی خارجی را نخواهد داشت واز سویی با طرح شکایت جدید برای یک مدت مشخص از این امتیاز محروم خواهد شد. از طرفی برای حضور خارجی های با کیفیت در تیم های لیگ برتری فیلترهای حضور بازیکن خارجی در تیم های لیگ برتری قوی تر خواهد شد و اینها قرار است در نشست آتی اعضای هیات رییسه سازمان لیگ مورد بررسی و مصوبه ی آن برای تایید در اختیار اعضای هیات رییسه قرار گیرد.

گفتنی است در روزهای اخیر فرهاد مجیدی سرمربی استقلال هم به دنبال جذب مربی خارجی بود که فعلا به او گفته شد نمی تواند از مربی خارجی در کادر فنی خود بهره ببرد.