متخصص میکروب شناسی از احتمال تست کاذب منفی در سویه دلتا خبر داد

متخصص میکروب شناسی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: تحقیقات پزشکی انجام شده، احتمال کاذب بودن تست های منفی در کرونا نوع دلتا را بیشتر کرده است به نحوی که شاهد افزایش این فرایند(تست منفی کاذب) هستیم.

دکتر محمد طاهری در گفتگویی با اعلام این خبر افزود: برخی مواقع با وجود مبتلا بودن فرد به کرونا نوع دلتا، آزمایش پی.سی.آر بیمار به علت جهش ویروس نامشخص و  منفی می شود.

وی خاطرنشان کرد: قدرت سرایت کرونا دلتا بسیار زیاد است و به همین دلیل مرگ و میر ناشی از ابتلا به این نوع جهش یافته از ویروس به خصوص در افراد دارای بیماری های زمینه ای و با ریسک بالا، نقص در سیستم ایمنی، مشکلات ژنتیکی و پیوند عضو و جراحی افزایش می یابد.

این متخصص میکروب شناسی، مهم ترین فاکتور ابتلا به کرونا در جوامع را تماس نزدیک دانست و گفت: برهمین اساس ابتلای یک عضو خانواده به طور حتم سایر اعضای آن خانواده را نیز مبتلا خواهد کرد.

دکتر طاهری تصریح کرد: در همین ارتباط حتی اگر علائم کلینیکی و طبیعی نشاندهنده ابتلای فرد به ویروس کرونا نباشد، می توان از او به عنوان «ناقل بدون علامت» نام برد.

وی تاکید کرد: اطلاع رسانی سریع فرد مبتلا به نزدیکان و افرادی که با او ارتباط داشته اند، مهم ترین و موثرترین راهکار برای پیشگیری از شیوع کرونا و قطع زنجیره همه گیری ویروس خواهد بود.

این پزشک متخصص میکروب شناسی افزود: در ادامه همه افرادی که با فرد بیمار در ارتباط بوده اند، باید تست داده و خود را قرنطینه کنند که با انجام این کار در صورت ابتلای احتمالی، از شیوع ویروس و مبتلا کردن سایرین پیشگیری می شود.

دکتر طاهری در پایان یادآور شد: ۷۵ درصد از بیماران کرونایی استان همدان مبتلا به ویروس نوع دلتا هستند که  قدرت سرایت پذیری زیاد این ویروس میزان متوفیان به ویژه در افراد مستعد(بیماران زمینه ای) را افزایش داده است.