می‌توانستیم استقلال را ۷ تایی کنیم

علی علیپور با ۴ گل زده یکی از بازیکنانی است که نام خودش را در دربی های پایتخت به ثبت رسانده است.

خبرورزشی نوشت: علی علیپور با ۴ گل زده یکی از بازیکنانی است که نام خودش را در دربی های پایتخت به ثبت رسانده است.

مهاجم این روزهای ماریتیمو گرچه در پرتغال بازی می‌کند اما هنوز دلش با پرسپولیس است و بازی‌های این تیم به ویژه دربی را پیگیری می‌کند. شاید نکته جالب درمورد علی علیپور این باشد که او اولین گلش را برای پرسپولیس در استادیوم آزادی به استقلال تهران زد. علی علیپور با ۱۹ سال و ۱۸۶ روز موفق به گلزنی در دربی ۸۰ شد تا جوان‌ترین گلزن تاریخ دربی لقب بگیرد. او همچنین آخرین گل خودش برای پرسپولیس را نیز ۵ شهریور سال ۱۳۹۹ در نیمه نهایی جام حذفی به استقلال زد!

در آستانه دربی حساس پایتخت بد ندیدیم گفت‌وگویی با علی علیپور داشته باشیم:

جزو معدود بازیکنانی هستی که در اولین دربی خودت موفق شدی گل بزنی. خاطره‌ای از آن بازی داری؟

یک نکته یا نمی‌دانم موضوعی که همیشه در ذهنم ثبت شده این است که من اولین گلم در استادیوم آزادی برای پرسپولیس را به استتقلال زدم. جالب تر اینکه آخرین گل خودم برای پرسپولیس را نیز در ورزشگاه آزادی و باز به استقلال زدم! خاطره ام پس از دربی بود که جوان‌ترین گلزن شهرآورد لقب گرفتم و خیلی مورد لطف و محبت هواداران با معرفت پرسپولیس قرار گرفتم.

اگر اشتباه نکنیم در دربی‌ها موفق شدی ۴ گل بزنی و یکی از بهترین‌های تاریخ دربی بودی. رمز و راز این موفقیت چیست؟ قبل از دربی‌ها چگونه خودت را آماده می‌کردی؟

البته یک پاس گل دادم و یک پنالتی هم گرفتم که لطف خداوند شامل حال من شد. درخصوص سئوال شما باید گفت راز و نیاز با خداوند و نذر که همیشه داشتیم. همیشه از خدا می‌خواستم شرمنده هواداران و خانواده ام نشوم. تمرکز روی کار خودم و توجه به دستورات تاکتیکی کادر فنی مهم‌ترین دستورالعمل شخصی خودم بود.

وقتی برای رفتن به استادیوم محل برگزاری دربی سوار اتوبوس می‌شدی چه کار می‌کردی؟ ساکت بودی؟ یا همبازی بغل دستی ات حرف می‌زدی یا اینکه چشم‌هایت را می‌بستی و تمرکز می‌کردی؟

با توجه به اینکه بلافاصله پس از پایان جلسه فنی سوار اتوبوس می‌شدیم سعی می‌کردم داخل اتوبوس دستورات تاکتیکی و صحبت‌های فنی سرمربی تیم و آنالیزورها را در ذهنم مرور کنم تا روی کارم تمرکز بیشتری داشته باشم. البته با بغل دستی‌های خودم هم درمورد بازی یا هماهنگی‌هایی که در طول مسابقه داشته باشیم حرف می‌زدیم.

بهترین توصیه‌ای که قبل از دربی به تو شده؟

از آنجایی که من مهاجم بودم از همان دربی اول مربیان و دوستانم به من گفتند توپ در محوطه جریمه یا پشت آن به تو رسید شوت بزن! به عنوان یک فوروارد نباید از شوت زدن به چارچوب در دربی ترسید و فکر می‌کنم این بهترین توصیه‌ای بود که شنیدم.

اگر خودت بخواهی به یک بازیکن پرسپولیس که اولین دربی خود را پشت سر می‌گذارد مثلا علی نعمتی، توصیه‌ای داشته باشی چه می‌گویی؟

علی نعمتی و همه بازیکنانی که به پرسپولیس می‌آیند از لحاظ فنی قوی هستند اما توصیه که نه اگر بخواهم نکته‌ای دوستانه بگویم این است که تمام و کمال خودشان را به آقا یحیی و کادر فنی بسپارند. در دربی تمرکز، ساده بازی کردن و گوش دادن و اجرای فرامین سرمربی و کادر فنی اهمیت زیادی داشته و می‌تواند عامل موفقیت باشد.

خودت با ۴ گل زده و نمایشی که همیشه جلوی استقلال داشتی یکی از دربی بازها بودی. حالا می‌خواهیم بپرسیم دربی بازترین بازیکنی که کنارش بازی کردی چه کسی بود؟

بازیکنان خوبی را همیشه در کنار خودم دیدم ولی دوست خوبم مهدی طارمی‌بهترین بود. او دربی بازترین بازیکنی بود که کنارش بازی کردم و از نزدیک دیدم. خود مهدی هم می‌داند چقدر دوستش دارم و همیشه از بازی در کنارش لذت بردم. من و او چشم بسته یکدیگر را پیدا می‌کردیم و باور کنید وقتی پاس می‌دادم و مهدی گل می‌زد انگار خودم گل زده ام. او هم چنین احساسی نسبت به من داشت.

می‌توانستیم استقلال را ۷ تایی کنیم

دربی بازترین بازیکن تاریخ دربی؟

دربی بزرگان زیادی به خود دیده اما اگر بخواهم یک اسم بیاورم باید … باید… (بعد از کلی فکر کردن) به آقای احمدرضا عابدزاده اشاره کنم. کسی که هرگز دربی را نباخت و هرگز هم از هیچ مسابقه‌ای نترسید. او نماد کامل یا تعریف درست اعتماد به نفس و بزرگی یک فوتبالیست بوده و هست. سن من خیلی قد نمی‌دهد به بازی‌های عقاب اما فیلم مسابقات این مرد بزرگ را دیده و حیرت زده شده ام!

بهترین خاطره از بازی در دربی‌ها؟

دو خاطره خوب از دربی دارم. یکی همان اولین گلم در اولین دربی بود که من را به فوتبال ایران و هواداران پرسپولیس معرفی کرد. دومی‌هم دربی ۸۲ که مهدی طارمی‌دبل کرد و ۴ بر۲ بردیم. اگر پس از اینکه دو بر صفر جلو افتادیم ضربه پنالتی ما گل می‌شد ۶ یا ۷ گل به استقلال می‌زدیم! یک روز استثنایی بود و همه بچه‌ها سرحال و با انگیزه بودند. حیف شد آن مسابقه که ۴ بر۲ تمام شد.

بدترین دربی که در ذهن داری؟

فکر کنم بهمن ماه سال ۱۳۹۵ و دربی شماره ۸۴ بود که ما یک گل اول به حریف زدیم. بلافاصله محسن مسلمان ارسال کرد که ضربه مهدی طارمی‌با بدشانسی گل نشد که اگر می‌شد ما تا دقیقه ۱۲ یا ۱۳ با اختلاف ۲ گل جلو می‌افتادیم. شک نداشته باشید بعد از آن می‌توانستیم سه، چهار گل دیگر هم بزنیم اما درعین شایستگی ۳ بر۲ باختیم که گل دوم ما را هم در واپسین دقایق سید جلال زد و مهدی رحمتی هم اخراج شد و… البته در مجموع خودم دربی خیلی بدی از پرسپولیس در زمانی که برای این تیم بازی می‌کردم در ذهن ندارم.

در حال حاضر بازیکنان پرسپولیس را دربی بازتر می‌دانی یا استقلال؟ اگر می‌شود اسم ببر؟

همه بازیکنان فعلی پرسپولیس جنگنده و با تجربه هستند اما اگر بخواهم به سئوال شما جواب بدهم باید اسم مهدی عبدی و عیسی آل کثیر را بیاورم. این دو با توجه به گل‌هایی که به استقلال زده اند به نظرم دربی بازتر هستند.

یک دربی که قبل از آن خواب گلزنی خودت را دیده بودی یا اینکه کسی به تو گفته باشد خواب گلزنی ات را دیده ام؟

باورتان نمی‌شود اما خواب گلزنی خودم در دربی را زمانی دیدم که در راه آهن بودم! خواب دیدم گل زدم و کل استادیوم به رنگ قرمز درآمد. به محمد نورزاده دوست و مربی خودم گفتم که بعدها پس از عقد قرارداد با پرسپولیس در اولین دربی خوابم تعبیر شد!

دوست داشتید اگر امکان داشت کنار چه کسی دربی را تماشا کنید؟ غیر از خانواده و دوستان غیرفوتبالی. منظورم اسطوره‌های فوتبال خودمان یا چهره‌های سرشناس فوتبال ماست؟

دوست داشتم کنار ۴ اسطوره فوتبال ایران، آقایان علی پروین، علی دایی، خداداد عزیزی و علی کریمی‌۵ نفری دربی را تماشا می‌کردیم. هرچند امکانش وجود ندارد!

به نظر خودت نتیجه این دربی چه می‌شود؟

واقعا نتیجه دربی را نمی‌توان حدس زد اما فکر می‌کنم این بار بازی پرسپولیس و استقلال پُر گل شود. برنده دربی هم طبعا دوست دارم تیم محبوبم پرسپولیس باشد.

شانس کدام بازیکنان پرسپولیس را برای گلزنی بیشتر می‌دانی؟

همه از مهدی عبدی و عیسی آل کثیر می‌گویند و من هم فکر می‌کنم این دو از اعتماد به نفس و انگیزه لازم برای درخشش در دربی برخوردارند. با این وجود یک حسی درون من می‌گوید اگر حامد پاکدل در دربی بازی کند می‌تواند دروازه استقلال را باز کند.

به عنوان سئوال پایانی خودت دوست داری پس از سوت پایان دربی شنبه، چه نتیجه‌ای روی اسکوربورد ورزشگاه آزادی ثبت شود؟

دوست دارم پرچم پرسپولیس در پایان این دربی هم بالا برود و هواداران تیم محبوب ما خوشحال و شاد شوند. این یک آرزوی قلبی است و انشالله شنبه روز خوبی برای همه پرسپولیسی‌ها خواهد شد.