نظر سالیوان درباره مذاکرات وین

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس نیوز مذاکرات وین درباره بازگشت آمریکا به برجام را سازنده توصیف کرد و گفت همه مسایل مربوط به تحریم و هسته‌ای روی میز قرار دارند.

به گزارش ایرنا، جیک سالیوان گفت: نخست آنکه گفت‌وگوهای وین سازنده بوده است به این معنا که تلاش واقعی با پنج عضو دائمی شورای امنیت به علاوه آلمان از یک سو و ایران از سوی دیگر در حال انجام است تا همه مسائل مربوط به تحریم ها و مسائل هسته ای روی میز قرار گیرد.

وی ادامه داد: بنابراین ما می‌توانیم در نتیجه توافق برای پیروی از مبنای پایبندی در برابر پایبندی به توافقنامه بازگردیم اما من قرار نیست در تلویزیون درباره این سوال که چگونه مساله پایبندی در برابر پایبندی اجرایی می‌شود، صحبت کنم.

مشاور امنیت ملی بایدن اضافه کرد:آنچه که من خواهم گفت این است که ایالات متحده قرار نیست تحریم ها را لغو کند، مگر اینکه ما این اطمینان را داشته باشیم که ایران واقعا قصد دارد به تعهدات خود در توافقنامه عمل کند.

سالیوان مدعی شد: به این ترتیب، منجر به آن خواهد شد که “زمان شکست” برنامه هسته‌ای آن را گسترش می‌دهد، سطح غنی‌سازی و دامنه غنی‌سازی را در آن کشور کاهش می‌دهد.

وی تکرار کرد: تا زمانی که به همه این موارد اعتماد نکنیم، ایالات متحده قرار نیست هیچ امتیازی بدهد.

جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است، آمریکا در سال ۱۳۹۷ به طور یکجانبه از برجام خارج شده است و برای بازگشت به آن باید تمام تحریم‌های پس از آن سال لغو کند.

در صورتی که ایران با راستی‌آزمایی، لغو تحریم‌ها را تایید کرد، آنگاه آمریکا می‌تواند به برجام بازگردد و ایران هم به پایبندی به تعهدات خود باز می‌گردد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و سرپرست تیم مذاکره کننده در این دور از گفت‌وگوهای کمیسیون مشترک برجام که در وین جریان دارد، روز گذشته از پیشنهاد متن ایران سخن گفت که اعضای برجام بر روی آن، در حال کار هستند.