همکلاسی قدیم وزیر اقتصاد چگونه به سازمان بورس می رود ؟

در روزهای اخیر، تعدادی از خبرنگاران اقتصادی بازار سرمایه و فعالان بازار سرمایه در شبکه های اجتماعی خبر از قطعی شدن حضور حامد سلطانی نژاد به عنوان رئیس سازمان بورس می دهند.

در روزهای اخیر، تعدادی از خبرنگاران اقتصادی بازار سرمایه و فعالان بازار سرمایه در شبکه های اجتماعی خبر از قطعی شدن حضور حامد سلطانی نژاد به عنوان رئیس سازمان بورس می دهند.
سلطانی نژاد در حال حاضر، مدیرعامل بورس کالای ایران است که در زمان فعالیتش در این سمت، حاشیه های زیادی را نیز ایجاد کرده است.
قبل از این که راجع به حاشیه های حضور او در بورس کالا صحبت کنیم، بد نیست نگاهی به روابط گذشته او و مسیر ورود او به بورس کالا بیاندازیم. حامد سلطانی نژاد که دانش آموخته دانشگاه امام صادق و همکلاسی و هم اتاقی احسان خاندوزی، وزیر فعلی اقتصاد است، تا پیش از ورود به بورس کالا، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه (سمات) بود.
چند ماه پس از انتصاب محمد فطانت به ریاست سازمان بورس؛ انتخابات هیات مدیره بورس کالا برگزار شد. در آن زمان، قرار بود پناهیان، مدیرعامل وقت بوریس کالا ابقا شود اما به یکباره سلطانی نژاد با حمایت جدی یکی دیگر از همکلاسی های قدیمی خود یعنی بهادر بیژنی (مشاور امور بین الملل رئیس سازمان بورس ) توسط فطانت به عنوان مدیرعامل بورس کالا معرفی شد.
در زمانی که حامد سلطانی نژادمدیرعامل بورس کالا بود، قراردادهای کلانی با رسانه ها بسته شد که از مهمترین آنها می توان به قرارداد با روزنامه تعادل در زمانی که الیاس حضرتی (مدیر مسئول این روزنامه ) رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی (در سال های ۹۶، ۹۷ و ۹۸) بود، اشاره کرد. همچنین قرارداد با صدا و سیمای مرکز کرمان، قرارداد با پایگاه خبری بورس ۲۴ و همچنین قرارداد با مستند ساز صدا و سیما نیز از دیگر قراردادهای رسانه¬ای این شرکت بود.
البته یکی از کارمندان اسبق شرکت بورس کالای ایران که نخواست نامش فاش شود، اظهار کرد که تنها در سال ۹۷، ۲۰ نفر در دفتر مدیرعامل استخدام شدند که بسیاری از این افراد، از دوستان و اقوام سلطانی نژاد بودند. حضور جمعیت زیادی از استخدامی های جدید کرمانی در بورس کالا با توجه به اصالت کرمانی سلطانی نژاد نیز موید این موضوع است.
به گفته این منبع آگاه، مدیرعامل بورس کالا همچنین ۶ مشاور استخدام کرده و تعداد زیادی خبرنگار نیز به استخدام بورس کالای ایران در آورده که برخی از آنها در پایگاه خبری بورس کالا مشغول هستند. برخی دیگر نیز وظیفه رصد شبکه های اجتماعی و مدیریت پیج های این شرکت را بر عهده داشتند.
بررسی معدود اسناد و مدارک به دست آمده، گویای آن است که در تاریخ ۲۰/۶/۱۳۹۶ قراردادی به ارزش ۱۵ میلیون تومان به مدت ۱ ماه با صدا و سیمان کرمان، در تاریخ ۲۷/۶/۱۳۹۶ نیز به مدت ۱ سال، قراردادی با مجموعه تحلیل فارابی (پایگاه خبری بورس ۲۴) به ارزش ۲۴ میلیون تومان و همچنین قراردادی به ارزش ۲۵ میلیون تومان با مصطفی شوقی، مستند ساز در تاریخ ۱/۴/۱۳۹۷ از سوی بورس کالا با این اشخاص بسته شده است.
از سوی دیگر نیز گفته می شود سلطانی نژاد در سمت مدیرعاملی بورس کالا که بارها از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی تحذیر شده، پرونده ای در تعزیات حکومتی دارد که هم اکنون در جریان است. علی اکبر کریمی، نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز حتی در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان مرکزی که در بهمن سال ۹۹ برگزار شد، موکدا اصرار گفت که بورس کالا که باید محلی برای تامین نیاز واحدهای صنعتی باشد، به محلی برای رانت و فساد تبدیل شده است.
اما به دلیل علاقه و رفاقات خاندوزی به حضور وی در سمت مدیرعاملی سازمان بورس، شخص وزیر پیگیر حل این پرونده و کسب صلاحیت زود هنگام وی برای نشستن در این کرسی است.