واکنش ادامه دار اصولگرایان و اصلاح طلبان به کابینه پیشنهادی رئیسی

محمدرضا تابش در خصوص ترکیب کابینه معرفی شده دولت سیزدهم گفت: میدان دادن به جوانان ارزشمند است اما عبور از بحرانها و چالشهای امروزکشور باید اولویت کار رییس جمهور باشد.

جماران نوشت: محمدرضا تابش در خصوص ترکیب کابینه معرفی شده دولت سیزدهم گفت: میدان دادن به جوانان ارزشمند است اما عبور از بحرانها و چالشهای امروزکشور باید اولویت کار رییس جمهور باشد.

محمدرضا تابش، در خصوص ترکیب کابینه سیدابراهیم رئیسی گفت: در شرایط حساس کنونی که کشور با چالشهای درونی-پیرامونی مواجه است فرصت آزمون و خطا از ما گرفته شده و باید از برترین نیروهادرکابینه استفاده نمود.

این نماینده اصلاح طلب ادوار مجلس افزود: تلاش آقای رییس‌جمهور بر این بود تا بیشتر به جوانان میدان بدهند که این حرکت بسیار ارزشمندی است. اما آیا همه افراد معرفی شده حتی در جناح اصولگرا جزو برترینها هستند؟ و از تجربه کاری بالایی برخوردارند؟

تابش ادامه داد: برخی از وزرای پیشنهادی سابقه‌ی کاری قابل قبولی دارند، اما بعضی از آنها علیرغم دانش نسبتا خوب ازتجربه لازم برای تصدی مسئولیت وزارت برخوردار نیستند که در صورت کسب رأی اعتماد از مجلس باید این خلاء را با گزینش افراد مجرب و کارآمد درتیم مدیریتی خویش جبران کنند. امیدواریم با کارآمدی، شایستگی و با تکیه برعقلانیت بتوانند بر مسائل متعدد و مشکلاتی که امروز در کشور با آن روبرو هستیم فائق آیند و موفق شوند.

وی کار این دولت را بسیار سخت وحساس برشمرد و عنوان داشت: وضعیت اقتصادی و معیشتی جامعه‌ی امروز را با تنش مواجه کرده است. وضعیت حاد اقلیمی و زیست محیطی هم بسترساز حوادث ناگواری است که شاهد بروز بخشی از نارضایتی ها بودیم. کرونا و جان هایی که از دست می رود و ناکارآمدی که درعرصه مهار آن متجلی شده، خشم مردم رابرانگیخته است. معاهده برجام، FATF، تعامل با کشورهای اروپایی، همسایگان، جبهه مقاومت و…و… اینها مشکلات ریز و درشتی است که مستقیم یا غیر مستقیم تعیین کننده حرکت این دولت است و باید بتواند با توجه به یکپارچگی حاکمیت و انتظار مضاعفی که در مردم برای بهبود اوضاع برانگیخته، برای حل آنها برنامه ارائه دهد.

تابش یادآور شد: البته آنچه امروز در اولویت است، مقابله عاجل و اثربخش با بیماری کرونا است تا بتوانند آرامش را در جامعه حاکم کند و افکارعمومی را التیام بخشد. مسأله دیگر بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی است که جامعه‌ را امروز با تنش مواجه کرده است. این دو مسأله باید به ضورت آنی و فوری در دستور کار دولت قرار بگیرد. البته لازمه حل این دو معضل اساسی، و بسیاری ازمشکلات موجود در کشور بررسی بنیادی علتهاست.

وی ادامه داد: اینها معلول مسائل دیگری است که در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی واقتصادی کشور طی سالیان گذشته شکل گرفته و علیرغم هشدارهای دلسوزانه متخصصین و دوستداران دین و آیین مورد بی توجهی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: فکر نکنیم با حل مسأله‌ی کرونا و تا حدودی وضعیت معیشتی آرامش بر جامعه حاکم می‌شود، بلکه همانگونه که اشاره کردم یک سری مسائل اساسی و بنیادی در جامعه وجود دارد که با اتکا به خرد جمعی، استفاده از آخرین تراوشات ذهنی و علمی نخبگان و البته در سایه تعامل و وحدت ملی حل و فصل خواهند شد و رییس‌جمهور محترم باید برای برون رفت از آنها  راهبردهایی علمی و واقع بینانه تدوین کند که باز بار آن بر دوش همین اعضای کابینه ای است که انتخاب خواهند شد.

تابش افزود: اصلاح ساختار هر سه قوه باید دست خوش تغییر شده و به روز شود تا کارآمدی لازم را نسبت به حل مشکلات کشور و رضایتمندی مردم داشته باشند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پایان درباره همراهی مجلس یازدهم با دولت سیزدهم گفت:‌ در هر صورت خاستگاه مجلس، مردم است و توجه به مطالبات و خواسته های آنها. انشاالله در بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی موضوعاتی خارج از سوگندی که نمایندگان یاد کرده اند و سایرملاحظات جناحی، منطقه ای و… مدنظر قرار نگیرد و صرفا براساس صلاحیتهای علمی و تجارب کاری افراد به آنها رأی دهند.

وی پیش بینی کرد: اگر این ملاک ها مدنظر قرار گیرد، علی رغم آنکه دولت ومجلس از یک جنس هستند اما کسب رای اعتماد برای همه وزرای پیشنهادی سخت خواهد بود.

امیدواریم دولت در شان ملت و مطابق با انتظار ملت کار کند

برنا نوشت؛

محمد تقی رهبر، فعال سیاسی اصولگرا، در رابطه با روند احتمالی تایید کابینه ابراهیم رییسی در مجلس گفت: امروز رییس جمهور مستقر است ولی اعضای کابینه تا در مجلس رای اعتماد نگیرند و مورد تایید نباشند وارد کابینه نمی شوند. آقای رییسی جدی، دلسوز، فعال و کاردان است و قطعا کابینه را در شرایط مناسب خودش تعیین می کند؛ طبعا مجلس هم همینطور است و چون اکثریت مجلس با این حرکت انقلابی هماهنگ هستند آنها هم رای می دهند و دولت مستقر می شود.

او افزود: وقتی دولت مستقر شد هر وزارت خانه ای مرحله تعیین معاونین را دارد و قطعا افرادی مومن و کاردان و انقلابی و دلسوز ملت و متخصص و متعهد وارد عرصه می شوند. ما امیدواریم انشااله موفق بشوند و کارشکنی وجود نداشته باشد.

رهبر ادامه داد: هر کسی که قصد کارشکنی داشته باشد در مقابل رای ملت و رهبری و نظام قرار دارد و این کارشکنی به جایی نمی رسد. امیدواریم دولت در شان ملت و مطابق با انتظار ملت کار کند. مجلس امروز پشتیبان دولت است قوه قضاییه نیز همچنین و امیدواریم این سه قوه، هم صدا و هم آوا به خدمت ملت کمر ببندند در چنین شرایطی کارشکنی ها راه به جایی نمی برد.