وزیر علوم رکورددار دریافت کارت زرد شد /ظریف و دژپسند ۲ کارت گرفتند

در یک سال نخست عمر مجلس یازدهم حداقل ۹۵ طرح سوال از وزرا از سوی نمایندگان به امضا رسیده که در ۲۰ مورد بعد از عدم اقناع نماینده سوال کننده در کمیسیون تخصصی، سوال در صحن علنی مطرح شده است.

فارس نوشت: در یک سال نخست عمر مجلس یازدهم حداقل ۹۵ طرح سوال از وزرا از سوی نمایندگان به امضا رسیده که در ۲۰ مورد بعد از عدم اقناع نماینده سوال کننده در کمیسیون تخصصی، سوال در صحن علنی مطرح شده است.

قانون‌گذاری و نظارت دو کارویژه مهم مجلس شورای اسلامی است که در قانون اساسی به آن اشاره شده است. اصل ۷۶ قانون اساسی تحقیق و تفحص در تمام امور کشور  و اصول ۸۸ و ۸۹ قانون اساسی استیضاح و سوال از رئیس جمهور و وزرا را بر عهده نمایندگان مجلس شورای اسلامی گذاشته است.

مجلس یازدهم از هفتم خرداد ماه سال گذشته کار خود را آغاز کرد و  حالا یک سال از عمر چهارساله خود را سپری کرده است. هرچند نخستین سال عمر این مجلس با سال پایانی عمر دولت دوازدهم مقارن بود اما وکلای ملت بارها با ابزارهای نظارتی دلایل ضعفها، کاستی‌ها و قصور در اجرای وظایف و قوانین را از وزرا و دولتمردان پیگیر شدند.

 ۹۵ طرح سوال از وزرا در یک سال

بررسی ها نشان می‌دهد در یک سال نخست عمر مجلس یازدهم حداقل ۹۵ طرح سوال از وزرا از سوی نمایندگان به امضا رسیده که در ۲۰ مورد بعد از عدم اقناع نماینده سوال کننده در کمیسیون تخصصی، سوال در صحن علنی مطرح شده است.

درباره پاسخ وزرا در صحن علنی نیز چند حالت ممکن است پیش آید، اول اینکه نماینده سوال کننده قانع شود که دیگر از مجلس رای گرفته نمی شود اما در صورت عدم اقناع نماینده سوال کننده، پاسخ وزیر به رای مجلس گذاشته می‌شود و این مجلس است که درباره قانع شدن یا نشدن رای می‌دهد.

در صورتی که وزیر رای لازم را در مجلس کسب نکند، در واقع مجلس رای به قانع نشدن می‌دهد که رسانه‌ها از آن به عنوان کارت زرد یاد می‌کنند، هرچند در آیین نامه داخلی مجلس چنین اصطلاحی وجود ندارد.

در جدول زیر سوالاتی که در صحن علنی مطرح شده و سرنوشت آنها را مشاهده می‌کنید.

عنوان تاریخ بررسی وزیر مخاطب نتیجه
۱  علت حذف ردیف اعتباری خودکفایی گندم از سال ۹۴ و انحصار واردات گندم برای برخی افراد ۱۳۹۹/۶/۱۹ وزیر جهاد کشاورزی قانع شدن مشروط نماینده
۲ علت عدم بهره برداری از فاز ۱۴ پارس جنوبی ۱۳۹۹/۷/۹ وزیر نفت وزیر کارت زرد گرفت
۳ عدم ارایه راهکار های کارشناسی و نظارت جدی بر کنترل قیمت و اجاره بهای مسکن ۱۳۹۹/۸/۶ وزیر راه و شهرسازی نماینده قانع شد
۴ تاخیر در پرداخت حق‌الزحمه و حقوق معلمان ۱۳۹۹/۱۰/۲ وزیر آموزش و پرورش نماینده قانع شد
۵ علت عدم اجرای فیبر نوری بخصوص استانهای مرزی مثل سیستان وبلوچستان چیست؟ ۱۳۹۹/۱۰/۲ وزیر ارتباطات نماینده قانع شد
۶  تعیین تکلیف نیروهای قراردادی وزارت راه و شهرسازی ۱۳۹۹/۱۰/۲۳ وزیر راه و شهرسازی قانع شدن مشروط نماینده
۷ نحوه واگذاری و مشکلات شرکت کشت‌وصنعت نیشکر هفت‌تپه ۱۳۹۹/۱۰/۹ وزیر اقتصاد وزیر کارت زرد گرفت
۸ عدم افزایش حقوق کارکنان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ۱۳۹۹/۱۰/۲۳ وزیر علوم وزیر کارت زرد گرفت
۹ چرا دیپلماسی اقتصادی جدی گرفته نمی‌شود؟  ۱۳۹۹/۱۰/۳۰ وزیر امور خارجه وزیر کارت زرد گرفت
۱۰ علت تلاش برای مذاکره با آمریکا سه هفته بعد از شهادت سردار سلیمانی  ۱۳۹۹/۱۰/۳۰ وزیر امور خارجه وزیر کارت زرد گرفت
۱۱ علت عدم اجرا و اعمال قانون برنامه ششم در خصوص پرداخت فوق العاده مناطق جنگی به نیروهای مسلح ۱۴۰۰/۱/۲۴ وزیر دفاع نماینده سوال کننده قانع شد
۱۲  علت عدم اجرای ماده ۷ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر لزوم شفافیت و تسهیل شرایط صدور مجوزهای کسب و کار ۱۴۰۰/۱/۳۱ وزیر اقتصاد وزیر کارت زرد گرفت
۱۳  ابهام در واگذاری ایران ایرتور ۱۴۰۰/۱/۳۱ وزیر اقتصاد مجلس قانع شد
۱۴ عملکرد وزارت آموزش و پرورش برای ارتقای وضعیت فرهنگیان و اجرای سند تحول ۱۴۰۰/۲/۲۱ وزیر آموزش و پرورش مجلس قانع شد
۱۵ علت به کارگیری افراد بازنشسته و فاقد صلاحیت در مدیریت صندوق ذخیره فرهنگیان ۱۴۰۰/۲/۲۱ وزیر آموزش و پرورش قانع شدن مشروط نماینده
۱۶ علت واردات بی رویه کالا ۱۴۰۰/۲/۲۸ وزیر صنعت، معدن و تجارت وزیر کارت زرد گرفت
۱۷ وضعیت بازار فولاد ۱۴۰۰/۲/۲۸ صنعت، معدن و تجارت مجلس قانع شد
۱۸ علت ادغام یا انحلال برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در شهرستان‌ها ۱۴۰۰/۳/۴ وزیر علوم وزیر کارت زرد گرفت
۱۹ عملکرد وزارت علوم در استفاده از سرمایه عظیم دانشجویان و ۸۰ هزار عضو هیئت علمی ۱۴۰۰/۳/۴ وزیر علوم وزیر کارت زرد گرفت

علاوه بر موارد ذکر شده در جدول، محمد شریعتمداری هم ۲۵ شهریور ماه سال گذشته برای پاسخ به سوال عبدالرضا مصری به مجلس آمد اما به دلیل محرمانه بودن مباحث، نمایندگان به درخواست ۱۰ نفر از همکارانشان رای مثبت دادند و سوال به صورت غیر علنی بررسی شد.

وزرایی که کارت زرد گرفتند

در این میان مجلس در ۹ مورد به وزرا کارت زرد نشان داد که وزیر علوم با دریافت ۳ کارت زرد تا کنون رکورد دار بوده و وزرای امور خارجه و اقتصاد تا کنون هر کدام ۲ کارت زرد و وزرای نفت و صمت هر کدام یک کارت زرد از مجلس یازدهم دریافت کرده اند.

در  وزیر تعداد کارت زرد سوال
۱ بیژن زنگنه، وزیر نفت ۱ علت عدم بهره برداری از فاز ۱۴پارس جنوبی
۲ فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد ۲ نحوه واگذاری و مشکلات شرکت کشت‌وصنعت نیشکر هفت‌تپه- عدم شفافیت و تسهیل شرایط صدور مجوزهای کسب و کار
۳ منصور غلامی، وزیر علوم ۳ عدم افزایش حقوق کارکنان وزارت علوم- علت ادغام یا انحلال برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در شهرستان‌ها- عملکرد وزارت علوم در استفاده از سرمایه عظیم دانشجویان و ۸۰ هزار عضو هیئت علمی
۴ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ۲ چرا دیپلماسی اقتصادی جدی گرفته نمی‌شود؟- علت تلاش برای مذاکره با آمریکا سه هفته بعد از شهادت سردار سلیمانی
۵ محمدرضا رزم حسینی، وزیر صمت ۱ علت واردات بی رویه کالا

همچنان که اشاره شد کارت زرد در آیین نامه داخلی مجلس ذکر نشده و در واقع اصطلاحی است که درباره قانع نشدن نمایندگان مجلس شورای اسلامی از توضیحات وزیر در حین بررسی سؤال در صحن و رأی به وارد بودن سوال نماینده سوال‌کننده به کار می‌رود.

این اصطلاح بعد از آن رایج شد که در مجلس هشتم و در جریان اصلاح آیین نامه داخلی، مجلس برای کارآمد کردن سوال از وزرا مقرر کردند تا هر بار قانع نشدن از وزیر در صحن علنی به منطله یک کارت زرد تلقی شده و بعد از ۳ کارت زرد استیضاح وزیر به جریان بیفتد که این اصلاحات از سوی شورای نگهبان تائید نشد و حالا تعدد کارت زردها به یک وزیر موجب استیضاح وی نمی‌شود و استیضاح ساز و کاری مستقل در آیین نامه داخلی مجلس دارند.