پایان ۲۰ سال پادشاهی مسی در نیوکمپ

بحران مالی بارسلونا باعث شد آن‌ها در نهایت موفق به تمدید قرارداد لیونل مسی نشوند و ستاره آرژانتینی علی‌رغم میل باطنی این تیم را ترک کند.

سپهر ستاری: تمام شد. لیونل مسی و بارسلونا به آخر خط رسیدند و کابوس هر شب هواداران تیم آبی و اناری کاتالونیا به حقیقت پیوست. داستان مسی و بارسلونا درست در جایی که همه منتظر بودند به خوبی و خوشی به نتیجه برسد، به تلخ‌ترین شکل ممکن به پایان رسید بارسلونا پادشاهش را از دست بدهد. جدایی مسی از بارسا به دلیل مشکلات مالی شدید این باشگاه اتفاق افتاد و لاپورتا مجبور شد بیخیال توافق شفاهی قبلی با شماره ۱۰ تیمش شود.

پایان مسی در بارسلونا اما از خیلی قبل‌تر آغاز شده بود. از فردای فینال برلین سال ۲۰۱۵ که بلوگرانا توانست با شکست یوونتسو به عنوان قهرمانی اروپا برسد؛ چهارمین جام قهرمانی در ۱۰ سال و دومین سه‌گانه تاریخ؛ بالاتر از هر تیم دیگری! پس از این قهرمانی جوزپ ماریا بارتومئو به ریاست بارسلونا رسید و سقوط از آن‌جا آغاز شد.

بارسا در دوران حضور بارتومئو تا توانست پولش را برای خریدهای ضعیف هدر داد تا تیمی که پیش از شیوع ویروس کرونا برای اولین بار بین باشگاه‌های ورزشی جهان به درآمد بیش از یک میلیارد یورو در سال رسیده بود، حالا با بدهی ۱٫۴ میلیارد یورویی دست و پنجه نرم کند.

اوج اشتباهات تیم مدیریتی بارسلونا در سال ۲۰۱۷ رقم خورد. جایی که نیمار برای «نفر اول بودن» با انتقال رکوردشکن ۲۲۰ میلیون یورو چمدان‌هایش را به مقصد پاریس بست. حالا بارسا بودجه‌ای عظیم برای نقل و انتقالات داشت ولی کسی نبود که به درستی از آن استفاده کند. آن‌ها ابتدا عثمان دمبله را با قراردادی به ارزش ۱۰۵ میلیون یورو به علاوه ۴۲ میلیون یورو پاداش به خدمت گرفتند و سپس با ۱۶۰ میلیون یورو فیلیپ کوتینیو را از آنفیلد به نیوکمپ کشاندند. دو خریدی که یک شکست واقعی بودند و هرگز به درد بارسا نخوردند. آبی و اناری‌ها که روزگاری با آکادمی خود شناخته می‌شدند و با تکیه بر ستارگان لاماسیا مانند پویول، ژاوی، اینیستا، پیکه، بوسکتس و از همه مهم‌تر لیونل مسی چشم‌ها را خیره می‌کردند حالا تبدیل به یک تیم مصرف‌کننده شده بودند. آن‌ها پشت سر هم بازیکن می‌خریدند ولی به قول پیکه اوضاع هر سال فقط کمی از سال قبل بدتر می‌شد.

پایان 20 سال پادشاهی مسی در نیوکمپ

بارسا در سال ۲۰۱۹ شانس بازگرداندن نیمار از پاریس را داشت اما اوضاع مالی آن‌ها طوری نبود که ۲۰۰ میلیون یورو برای فوق‌ستاره برزیلی پرداخت کنند. البته در همان تابستان آن‌ها ۱۲۰ میلیون یورو برای خرید گریزمان از اتلتیکومادرید پرداخت کردند که او را تبدیل به گران‌قیمت‌ترین بازیکن بالای ۲۵ سال تاریخ کرد. ناکامی باشگاه در بازگرداندن نیمار آغاز شکاف بین مدیران و لیونل مسی بود. جایی که مسی به صراحت گفت مطمئن نیست باشگاه تمام تلاشش را برای بازگشت نیمار به کار گرفته باشد.

نتیجه این شکاف درخواست جدایی مسی در پایان فصل ۲۰۱۹-۲۰ بود اما بارتومئو مانع شد. مسی هم نمی‌خواست با تیمی که بیش از هر چیزی آن را دوست دارد وارد جنگ شود و ماندنی شد. البته ردپای مسی و پدرش هم در بحران مالی بارسا دیده می‌شود. کاپیتان سابق بارسا طی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ مبلغ سرسام‌آور ۵۵۵ میلیون یورو از این باشگاه دریافت کرده و تازه مشکل فقط این نیست چون با هر بار افزایش دستمزد مسی دیگر نفرات هم درخواست مشابهی از باشگاه داشتند.

بازگشت لاپورتا هواداران بارسا را امیدوار کرد که مسی قراردادش را تمدید کند. همه بر این باور بودند که اگر قرار است مسی ماندنی شود این فقط با لاپورتا ممکن است. لاپورتا پس از پیروزی در انتخابات ریاست بارسلونا و ورود دوباره به نیوکمپ گفت اوضاع از چیزی ک فکر می‌کردم هم بدتر است. حضور او باعث شد مسی راضی به تمدید قرارداد شود. برنده ۶ توپ طلا راضی شد که از نصف قراردادش بگذرد تا فقط در بارسلونا بماند. او چند روز قبل اماده امضای قرارداد جدید و شروع فصل بود اما داستان طور دیگری رقم خورد.

در نهایت اما اتفاقی که نباید می‌افتاد به وقوع پیوست و مسی علی‌رغم موافقت با کاهش ۵۰ درصدی دستمزدش از بارسلونا جدا شد. اوضاع به قدری وحشتناک است که می‌گویند بارسا شاید نتواند قرارداد خریدهای جدید خود یعنی سرخیو آگوئرو، ممفیس دیپای، اریک گارسیا و امرسون را ثبت کند اما مگر اهمیتی هم ندارد؟ آن‌ها کاپیتان، اسطوره و بهترین بازیکن تاریخ‌شان را از دست داده‌اند و هر اتفاقی پس از این رخ دهد، دیگر مهم نیست.

پایان 20 سال پادشاهی مسی در نیوکمپ