پیش‌بینی هواشناسی: آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، برف و باران در غرب کشور

سازمان هواشناسی با اشاره به افزایش آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت طی ۳ روز آینده از آغاز بارش برف و باران در مناطق غرب کشور طی دوشنبه خبر داد.

سازمان هواشناسی با اشاره به افزایش آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت طی ۳ روز آینده از آغاز بارش برف و باران در مناطق غرب کشور طی دوشنبه خبر داد.

بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی ۳ روز آینده در اکثر مناطق کشور جو آرام و پایداری حاکم است و در شهرهای صنعتی و پرجمعیت باعث افزایش آلاینده‌های جوی و آلودگی هوا خواهد شد.

طی ۲ روز آینده در سواحل شمالی کشور بارش‌های پراکنده و وزش باد پیش‌بینی شده است. بعدازظهر دوشنبه با نفوذ سامانه بارشی از غرب کشور در شمال ایلام،‌کردستان،‌ کرمانشاه، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، ارتفاعات غرب و شمال غرب کشور ابرناکی و بارش‌های پراکنده باران و برف پیش‌بینی می‌شود.

سه شنبه بارش‌ها علاوه بر مناطق ذکر شده به شمال خوزستان،‌لرستان، دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، زنجان، البرز و تهران کشیده خواهد شد. در این روز بارش در شمال کرمانشاه و غرب کردستان شدت دارد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی طی روزهای دوشنبه و سه شنبه سواحل دریای خزر و اردبیل وزش باد و افزایش دما روی می‌دهد. روز چهارشنبه نیز در شمال شرق کشور بارش‌های پراکنده پیش‌بینی شده است.

بررسی نقشه‌های هواشناسی حاکی از آن است که آسمان تهران تا روز جمعه آینده نیمه ابری است. در این روز احتمال بارش باران در پایتخت ۶۰ درصد خواهد بود.

توصیف سامانه: پایداری و سکون نسبی هوا

نوع مخاطره: افزایش غلظت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۱۸ : اراک، کرج، تهران.

یکشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۱۹ : اراک، کرج، تهران.

دوشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۰ : تهران، کرج، اصفهان، اراک، تبریز.

اثر مخاطره: در صورت عدم کنترل منابع آلاینده(ثابت و متحرک) افزایش آلودگی هوا تا حد ناسالم برای گروه‌های حساس و در مناطق پرتردد و صنعتی احتمال افزایش آلودگی هوا در حد ناسالم برای تمام گروه‌ها.

توصیه: اجتناب از رفت وآمدهای غیر ضروری در سطح شهر، بویژه برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری، پرهیز از فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت مصرف سوخت‌های فسیلی و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان‌شهرها.