کاهش بی‌سابقه محبوبیت بایدن

همزمان با افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹ در آمریکا، افزایش قیمت مصرف کننده و چالش های دولت آمریکا در پیشبرد طرح های قانونی خود در کنگره، نتایج نظرسنجی جدید از پایین آمدن بی سابقه محبوبیت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا حکایت دارد.

ایرنا نوشت:همزمان با افزایش موارد ابتلا به کووید-۱۹ در آمریکا، افزایش قیمت مصرف کننده و چالش های دولت آمریکا در پیشبرد طرح های قانونی خود در کنگره، نتایج نظرسنجی جدید از پایین آمدن بی سابقه محبوبیت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا حکایت دارد.

تارنمای هیل نوشت نظرسنجی رادیو ملی عمومی آمریکا (ان پی آر)، موسسه افکارسنجی ماریست و برنامه «ساعت خبری» شبکه پی بی اس نشان می دهد که محبوبیت بایدن به ۴۱ درصد کاهش یافته است که پایین ترین میزان در نظرسنجی های انجام شده توسط این سه مرکز است.

۵۵ درصد از شرکت کنندگان بزرگسال در این نظرسنجی گفتند که عملکرد بایدن به عنوان رئیس جمهوری را قبول ندارند.

نتایج این نظرسنجی براساس گرایشات حزبی افراد نشان داد تنها ۲۹ درصد افراد مستقل بیان کردن که قویا یا به طور عادی عملکرد بایدن را قبول دارند و ۶۶ درصد قویا با آن مخالفت کردند.

این نتایج همچنین گویای آن است که ۸۷ درصد از دموکرات ها و تنها ۴ درصد جمهورخواهان به عملکرد بایدن نمره مثبت دادند.

نظرسنجی که نتایج آن در ۹ دسامبر گذشته منتشر شده بود میزان محبوبیت باید را ۴۲ درصد نشان می داد و در اواسط ماه آوریل محبوبیت او به ۴۵ درصد افزایش یافت.

نظرسنجی جدید در بازه زمانی ۱۱ تا ۱۳ دسامبر (۲۲-۲۰ آذر) انجام شد. کاخ سفید اکنون با چالش افزایش موارد ابتلا به کرونا عمدتا ناشی از شیوع سویه جدید موسوم به اومیکرون، افزایش تورم سراسری و چشم انداز ضعیف هزینه های اجتماعی دموکرات ها و قانون آب و هوایی دست و پنجه نرم می کند.

اومیکرون که نخست ماه گذشته در آفریقای جنوبی شناسایی شد به سرعت به تعدادی از کشوری و از جمله آمریکا سرایت کرد.

آمریکا همچنین شاهد افزایش سراسری قیمت ها همزمان با تورم بی سابقه در ۳۰ سال گذشته در این کشور است.

در کنگره مذاکره درباره طرح هزینه های اجتماعی ۲ تریلیون دلاری بایدن و بسته آب و هوایی مسکوت مانده است.

با اعلام مخالفت جو منوچین سناتور دموکرات درباره رای دادن به این طرح امیدها به تصویب آن بسیار کاهش یافته است.

نظرسنجی اخیر از بین ۱۴۰۰ نفر از افراد بزرگسال در آمریکا و با ضریب خطای ۴.۱ درصد انجام شده است.