آخرین وضعیت کرونا در تهران از زبان دکتر زالی/ کدام استان‌ها درگیر سویه‌های جدید کووید۱۹ هستند؟

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت:در حال حاضر تعداد بیماران بستری در بخش‌های ما بالغ بر ۴ هزار و ۳۰۰ بیمار است و حدود ۱۳۵۰ نفر از این بیماران در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند.

فارس نوشت: رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت:در حال حاضر تعداد بیماران بستری در بخش‌های ما بالغ بر ۴ هزار و ۳۰۰ بیمار است و حدود ۱۳۵۰ نفر از این بیماران در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند.

علیرضا زالی،رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درباره وضعیت کرونا در استان تهران، اظهار کرد: در حال حاضر تعداد بیماران بستری در بخش‌های ما بالغ بر ۴ هزار و ۳۰۰ بیمار است و حدود ۱۳۵۰ نفر از این بیماران در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند.

وی ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته تعداد بیماران جدید مراجعه کننده در تهران که نیاز به بستری داشتند به ۶۷۷ نفر می رسد که حدود ۱۳۰ نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران میزان مراجعان سرپایی تهران در ۲۴ ساعت گذشته را حدود ۵ هزار و ۳۰۰ بیمار عنوان کرد.

وی با بیان اینکه آمار عمومی بستری موارد جدید، نسبت به هفته گذشته حدود ۱۹.۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد، تاکید کرد: اما بازهم تهران وضعیت شکننده و ناپایدار خود را طی می‌کند.

زالی با اشاره به اینکه آمارها نشان می‌دهد در یک سال گذشته، معمولا پس از هر تعطیلات عمومی آمار مراجعان سرپایی و بستری افزایش یافته است، نسبت به خطر افزایش یافتن تعداد بیماران پس از تعطیلات هفته آینده در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی هشدار داد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران  آخرین آمار میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تهران را ۷۳ درصد عنوان کرد و افزود: اما کماکان بحث فاصله گذاری اجتماعی در تهران به ویژه در وسایل حمل و نقل عمومی با چالش‌های اساسی رو به روست.

زالی با اشاره به اینکه استان‌هایی همچون سیستان و بلوچستان و هرمزگان و بوشهر به شدت در حال مبارزه با سویه‌های نوین بیماری هستند، گفت: ۱۳ شهر قرمز کرونایی کشور در این استان‌ها قرار گرفته‌اند و همکاران ما در این استان‌ها به شدت در حال تلاش هستند که از گسترش این سویه‌های جدید به سایر استان‌ها جلوگیری شود.

وی با اشاره به احتمال تردد افراد مبتلا به سویه‌های جدید در تهران، وضعیت تهران را از این نظر  پرخطر تلقی کرد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران  با بیان اینکه در تهران موارد جدید بستری رصد می‌شوند، گفت: اگر شکل جدیدی از تظاهرات بالینی مشاهده شود اقدامات توالی یابی انجام می‌گیرد تا مشخص شود سویه‌های جدید در تهران نیز وجود دارد یا خیر.

وی درباره وضعیت واکسیناسیون در استان تهران توضیح داد: در حال حاضر ۶۸ مرکز تجمیعی واکسیناسیون در تهران در حال فعالیت است که با پشتیبانی سه تا چهار مرکز جامع سلامت به ارایه خدمات می‌پردازند.

زالی بیان داشت: درباره افراد بالای ۸۰ سال که اولین گروه سنی مورد نظر برای دریافت واکسن بوده اند، توضیح داد: خوشبختانه تا کنون بالای ۸۵ درصد این افراد در تهران دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: در تهران در گروه سنی ۷۵ تا ۸۰ سال نیز واکسیناسیون حدود ۷۲ درصد و در گروه سنی ۷۰ تا ۷۵ سال که تعداد آنان به ۱۸۰ هزار نفر می‌رسد نیز  تاکنون واکسیناسیون ۵۴ درصد افراد محقق شده و امیدواریم در طی روزهای آینده این میزان افزایش یابد.

وی با بیان اینکه مجموع افرادبالای ۶۵ سال در تهران به ۷۰۰ هزار نفر می‌رسد، گفت: حدود ۴۹۰ هزار نفر از این افراد عمدتا در گروه‌های سنی بالای ۷۰ سال قرار دارند.

زالی آمار بالاتر موارد وخیم بیماری، بستری و مرگ و میر در گروه‌های سنی بالای ۷۰ سال را دلیل تمرکز بیشتر بر واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال عنوان کرد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: در تهران ۶۴ درصد موارد بستری در خیز چهارم بیماری در بین افراد بالای ۶۵ سال گزارش شده است و متاسفانه ۸۳ درصد مرگ و میرها نیز در همین گروه سنی اتفاق افتاد.