آشنایی با رنگ استخری و ویژگی های آن

رنگ استخری برای پوشش اولیه سطوح استخرهای شنا ، به ویژه استخرهایی که دارای پایه بتونی هستند ، استفاده می شود. این ماده بر پایه رزین کلر است و معمولاً حاوی رنگدانه های سبک و مقاوم در برابر هوا است که - در صورت خشک شدن - باید غیر سمی نیز باشد. هنگام اجرا در آبهای غنی از ماهی ، مانند استخرها ، خاصیت گفته شده از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از آنجایی که رنگ استخری را باید در مناطق رطوبت و دارای آب استفاده کرد پس بایستی رنگ کاملا ضد آب و در برابر رطوبت از خود مقاومت نشان دهد.

رنگ استخر اپوکسی ، که پایه آن حلال است ، ماندگارترین و مقاوم ترین در برابر مواد شیمیایی ، لکه ها و سایش است. عمر مفید آن تا ۸ سال است. از اپوکسی می توان روی استخرهای بتونی ، گچ ، فایبرگلاس و استخرهای بدون رنگ استفاده کرد.

رنگ استخری همچنین برای پوشش دهی به فواره ها و مخازن آب و مخازن کشاورزی و استخر های ورزشی نیز مناسب است.

رنگ استخری باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

رنگ باید خواص مختلفی داشته باشد. علاوه بر نسبت مناسب قیمت / عملکرد ، خصوصاً ویژگیهای زیر برای انتخاب رنگ استخری تعیین کننده است :

 • مقاومت بالا در برابر تأثیرات محیطی ، هم مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش بالا و هم مقاومت در برابر مواد شیمیایی مانند کلر و البته آب
 • رنگ استخری باید جذابیت استخر را افزایش دهد
 • دوام محصول نیز باید نقش داشته باشد
 • در سطوح سیمانی ، کاشی ، فلزی و … دارای چشبندگی بسیار بالا می باشد
 • با استفاده از رنگ استخری نقاط آسیب دیده به آسانی ترمیم می شود
 • ضد باکتری ، ضد جلبک ، ضد خزه و ضد آب می باشد
 • در برابر کلر ، سولفات و یون مقاومت بالایی دارد.
 • در برابر تغییر دما از -۳۰ درجه تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد مقاومت بالایی دارد

غالباً رنگ استخری باید رقیق شود ، که برای آن از محیط ویژه استفاده می شود. این مواد همچنین می توانند برای تمیز کردن تجهیزات استفاده شده هنگام رنگ آمیزی مجدد استفاده شوند.

رنگ استخری در طیف گسترده ای از رنگ ها موجود است این به شما امکان می دهد استخر خود را در یک فضای جذاب ادغام کرده و رنگ محیط را افزایش دهید.

یکی از معایب معدود رنگ استخری با پایه رزین کلر دار این است که رنگ باید حداقل هر دو سال یکبار تکرار شود با این حال این نوع تعمیر و نگهداری در ابتدای بهار احتمالاً مشکل است.

از چه نوع رنگی برای استخر استفاده می شود؟

سه نوع رنگ که اغلب در استخرهای بتونی استفاده می شود عبارتند از: رنگ اپوکسی ، رنگ لاستیکی کلر دار و رنگ اکریلیک. رنگهای اپوکسی و لاستیکی کلر شده در واقع از نظر کیفیت ، دوام و فرآیند مطلوب هستند.

آیا رنگ استخری با رنگ های دیگر متفاوت است؟

کاملا! رنگ باید کاملاً ضد آب باشد. همچنین باید روزها ، ماهها و حتی سالها در برابر اشعه ماورا بنفش و همچنین کلر و سایر مواد شیمیایی که برای تمیز و درخشان نگه داشتن استخر خود استفاده می کنید ، مقاومت کند. در برابر هر گونه خراش از خود مقاومت نشان دهد.

نحوه اجرای رنگ استخری

ابتدا تمام آلودگی ها ، گرد و غبار و کثیفی را از سطح استخر پاک می کنیم. سپس سطح استخر را با استفاده از پرایمر رنگ استخر می پوشانیم. و این کار میزان چسبندگی رنگ روی سطح را افزایش می دهد و در آخر رنگ استخری را در دو مرحله با استفاده از دستگاه یا قلمو رنگ روی سطح اجرا می کنیم.

انواع رنگ استخری کدامند؟

 • رنگ‌ استخری آکریلیکی
 • رنگ‌ استخری پلیمری
 • رنگ استخری اپوکسی
 • رنگ استخری نانو

کاربرد رنگ استخری

 1. مورد استفاده در رنگ آمیزی مخازن آب شرب
 2. مناسب برای رنگ آمیزی آب نما شهری ، استخر ، سقف مخازن بخار و جکوزی
 3. مناسب برای دریاچه های مصنوعی ، استخرهای خانگی و ویلایی
 4. برای ایزولاسیون و عایق کاری لوله های آهنی زیر آب
 5. مناسب برای استخرهای کشاورزی و حوضچه های مخصوص پرورش ماهی و میگو
 6. مناسب برای رنگ آمیزی ستون هایی که در زیر آب قرار دارند

شرکت رانا کیمیا فام تولید کننده انواع رنگ های صنعتی ، رنگ دریایی و رنگ ساختمان

پیشنهاد می شود جهت اخذ مشاوره و خرید انواع محصولات رنگ استخری با کارشناسان فروش شرکت رانا کیمیا فام تماس حاصل نموده و اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید.