آغاز اجرای محدودیت های هوشمند

پس از اجرایی شدن 70 درصدی واکسیناسیون کشوری، معاونت بهداشت وزارت بهداشت طی گفت و گویی از عملیاتی شدن طرح محدودیت های گسترده برای افرادی که کارت واکسن ندارند، خبر داد.

پس از اجرایی شدن ۷۰ درصدی واکسیناسیون کشوری، معاونت بهداشت وزارت بهداشت طی گفت و گویی از عملیاتی شدن طرح محدودیت های گسترده برای افرادی که کارت واکسن ندارند، خبر داد. این طرح که از تاریخ ۱۵ آذر ماه ۱۴۰۰ در تمامی استان های کشور به صورت رسمی اجرایی می شود، ورود افراد را به مراکز تجمعی تنها با داشتن کارت واکسن یا تست PCR منفی منوط خواهد کرد.

اجازه ورود به مراکز تجمعی فقط برای واکسن زده ها

دکتر کمال حیدری در این گفت و گو عنوان کرد: « از این پس شرط ورود افراد به به اماکن تجمعی، همراه داشتن کارت واکسن یا تست PCR منفی است تا احتمال انتقال ویروس به حداقل برسد. این طرح قرار بود از ابتدای آذر اجرایی شود ولی از آنجائیکه به دنبال پوشش ۷۰ درصدی واکسیناسیون بودیم، طرح ۲ بار به تعویق افتاد تا اینکه به پوشش منطقی رسیدیم و از نیمه آذر (امروز ۱۵ آذر) اجرایی خواهد شد. »

لینک مرتبط: کاهش قیمت بلیط هواپیما با رفع محدودیت های کرونایی

اجرای طرح محدودیت با سامانه هوشمند امید

حیدری هم چنین در خصوص نحوه اجرا و کنترل طرح نیز افزود: « سامانه هوشمندی تحت عنوان سامانه امید در اختیار تمام سازمان ها و نهادهای اجرایی و نظارتی قرار خواهد گرفت که طی آن تمامی افرادی که ناقل ویروس می باشند، شناسایی خواهند شد. تاکنون این سامانه در سه استان قزوین، آذربایجان غربی و کردستان به صورت پایلوت اجرایی شده است که بتوانیم نواقص آن را شناسایی و رفع کنیم. حتی موارد کرونا مثبتی نیز از شهروندان این استان ها شناسایی شدند که بلیط حمل و نقل عمومی خریداری کرده بودند و ما نیز به دنبال همین نتیجه بودیم. »

از محدود شدن استفاده از حمل و نقل عمومی تا وضع نابسامان مترو

با اجرایی شدن این سامانه، کلیه افرادی که قصد خرید بلیط هواپیما، قطار یا اتوبوس را دارند، می بایست کارت واکسن و یا تست منفی PCR ارائه دهند. در خصوص کنترل حمل و نقل عمومی درون شهری، خصوصا مترو که تاکنون با شرایط نابسامانی همراه بوده است نیز دکتر کمال حیدری تصریح کرد: « گزارشاتی از رعایت ناچیز پروتکل های بهداشتی در این بخش داشته ایم. در مورد مترو اگر بتوان فروش بلیط را با ارائه کارت ملی الزامی دانست که اهداف سامانه عملی می‌شود. البته این موضوع بر عهده شهرداری است تا ساز و کار لازم را فراهم کنند. »