احتمال تشکیل دولت موقت در افغانستان/اشرف غنی برکنار می‌شود

شماری از کارشناسان و فعالان سیاسی افغانستان با اشاره به بازگشت روز گذشته "عبدالله عبدالله" رئیس شورای مصالحه ملی افغانستان از دوحه و گفت وگو با رئیس جمهوری و بازگشت دوباره وی به دوحه، احتمال تشکیل دولت موقت در افغانستان را مطرح کرده اند .

ایرنا نوشت: شماری از کارشناسان و فعالان سیاسی افغانستان با اشاره به بازگشت روز گذشته “عبدالله عبدالله” رئیس شورای مصالحه ملی افغانستان از دوحه و گفت وگو با رئیس جمهوری و بازگشت دوباره وی به دوحه، احتمال تشکیل دولت موقت در افغانستان را مطرح کرده اند .

به گفته این  افراد همزمان با سرعت گرفتن پیشروی طالبان و تصرف ۱۶ مرکز استان کشور،احتمال توافق بر سر تشکیل دولت موقت و اعلام آتش بس بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته است.

“عبدالله عبدالله “که دیروز از دوحه به کابل آمده بود به دور  از چشم خبرنگاران ،دیدارهایی با مقامات و سیاستمداران افغان برگزار کرد و شب گذشته بار دیگر برای  ادامه گفت وگو با طالبان راهی دوحه شد.

«احمد سعیدی» دیپلمات سابق و استاد علوم سیاسی معتقد است که  توافق برای آتش بس شش ماهه و تشکیل دولت موقت بیش از هر زمان دیگری میسر است.

وی اظهار داشت احتمال اعلام  این  خبر تا ۷۲ ساعت آینده و کناره گیری “اشرف غنی” از مقامش وجود دارد.

این کارشناس  سیاسی افغان در فسبوک خود نوشت علاوه بر طالبان ،جناح های سیاسی و سران جهادی بر در این باره  اتفاق نظر دارند.

وی اظهار داشت عبدالله عبدالله پس از چند روز مذاکرات نفس گیر روز جمعه برای هماهنگی به کابل بازگشت .

سعیدی خاطرنشان کرد  باید باور داشته باشیم که مشکل افغانستان از راه جنگ حل نمی شود و باید اختلافات از طریق سیاسی حل و فصل شود.

وی تصریح کرد دولت  انتقالی در شرایط کنونی با همه مشکلات تنها راه برون رفت از بحران است.

یکی از خبرنگاران افغان هم در  مطلبی نوشت  احتمال تشکیل دولت موقت و به رسمیت شناختن این دولت از سوی آمریکا وجود دارد.

وی اظهار داشت ساختار کنونی دولت برای  ارائه خدمات باقی می ماند و “لوی جرگه” در  باره آینه نظام در قندهار تصمیم می گیرد.

براساس گزارش های منتشر شده،یک هیات هفت نفری از دولت افغانستان و یک  هیات دیگر از طالبان برای گفت وگوهای صلح به دوحه رفته اند.