“اد بزن، پول بگیر”؛ واقعیت ماجرا چیست؟

کلاهبرداران با توجه به نزدیک شدن به سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دست به کار شده و چتر خود را در آسمان فضای مجازی پهن کرده‌اند تا با ترفندهای مختلف و فریبنده، طعمه‌های خود را به دام بیندازند.

ایرنا نوشت: کلاهبرداران با توجه به نزدیک شدن به سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دست به کار شده و چتر خود را در آسمان فضای مجازی پهن کرده‌اند تا با ترفندهای مختلف و فریبنده، طعمه‌های خود را به دام بیندازند.

کلاهبرداران با ترفند ایجاد اپلیکیشن‌های انتخاباتی در پوشش تبلیغ و ارسال آن در شبکه‌های اجتماعی گوناگون و تحریک افراد به دانلود و نصب آن ها، دست به کلاهبرداری از کاربران می زنند چرا که اکنون در شرایطی به سر می بریم که هر یک از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری از فضاهای مختلف اعم از مجازی و یا در ستادهای انتخاباتی، حضور در دانشگاه و استان های مختلف، برنامه های خود را ارائه داده و در این رقابت هریک از بهترین روش ها برای برگزیده شدن، استفاده می کنند در این راستا شیادان فضای مجازی با علم به این موضوع به سمت فضای مجازی روی آورده‌اند در حالی که برخی از کاربران هیچ گونه سدی در برابر این ترفند ها نداشته و اطلاع و دانشی نسبت به قوانین تبلیغات کاندیدها در فضای مجازی ندارند و به همین دلیل برخی از هموطنان به دلیل نداشتن دانش کافی به دام می افتند.

همان طور که گفته شد، کلاهبرداران از روش های مختلف برای فریب استفاده می کنند، یکی از این روش ها استفاده از اپلیکیشن ها مخرب و فریبنده است به همین دلیل پلیس فتا همواره به شهروندان هشدار می‌دهد که مراقب باشند چرا که بسیاری از کلاهبرداران با ترفند ایجاد اپلیکیشن های انتخاباتی در پوشش تبلیغ و ارسال آن در شبکه های اجتماعی گوناگون و تحریک افراد به دانلود و نصب آن ها، دست به سودجویی از کاربران می زنند، یکی دیگر از شگردهای کلاهبرداران سایبری راه‌اندازی گروه‌هایی در شبکه‌های اجتماعی و دعوت از کاربران برای افزودن مخاطب و جذب فالور است، در این گروه‌ها که با عنوان “اد بزن، پول بگیر” نیز شناخته می‌شوند این طور به کاربران خود القاء می‌شود که در ازای دعوت تعداد مشخصی کاربر به گروه، مبالغی به حساب آن ها واریز می‌شود.

کاربران فضای مجازی باید با بررسی مولفه‌هایی همچون منبع خبر، نویسنده، منتشرکننده خبر اخبار جعلی را تشخیص داده و اخبار و اطلاعات خود را از منابع اصلی و موثق دریافت کنند. اخبار مرتبط با انتخابات نیز باید از رسانه ملی و خبرگزاری های رسمی پیگیری شود زیرا شایعات و اخبار کذب برای برهم زدن نظم جامعه منتشر می‌شوند.

همانطور که گفته شد، بسیاری از کلاهبرداران و سودجویان با توجه به نزدیک شدن انتخابات فرصت را غنیمت دانسته و با ترفند ایجاد اپلیکیشن های مختلف در پوشش تبلیغ و ارسال آن در شبکه‌های اجتماعی گوناگون و تحریک افراد به دانلود و نصب آن‌ها، دست به سودجویی از کاربران می‌زنند، پلیس در بررسی صورت گرفته در مورد بسیاری از اپلیکیشن های مختلف در چند روز اخیر شاهد انتشار اپلیکیشن های مختلفی بوده‌ است که در بررسی اجمالی دارای آسیب‌پذیری‌های متعدد بودند، براین اساس به کاربران فضای مجازی توصیه می کند، اپلیکیشن های تبلیغاتی را از منابع رسمی انتشار که بررسی‌های امنیتی لازم را در خصوص امنیت اپلیکیشن ها انجام می‌دهند، بارگذاری کنند.

نباید هر برنامه و نرم‌افزار منتصب  به نامزدهای انتخاباتی را که در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود، بر روی گوشی تلفن همراه نصب کرد، این نرم‌افزارها می‌توانند زمینه سرقت و سوء‌استفاده از داده‌های شخصی کاربران را فراهم کند. پلیس فتا اعلام کرده است که کاربران در دایرکت شبکه اجتماعی اینستاگرام و پیام‌های تلگرامی با لینک‌هایی مواجه شدند که به آنها پیشنهاد نصب نرم افزاری با مضمون حمایت از کاندیدای مورد نظرشان را می‌دهد.

این در حالی است که کاربران به هیچ عنوان نباید فریب این دست تبلیغات نرم‌افزاری انتخاباتی در شبکه‌های اجتماعی خورده و از نصب اینگونه نرم‌افزارها خودداری کنند. نکته نگران‌کننده آنجاست که اگر کاربر نرم‌افزار مورد نظر را در تلفن همراه خود نصب کند، زمینه سرقت و سوء‌استفاده از داده‌های شخصی خود را فراهم کرده است. برای نصب نرم‌افزارهای کاربردی باید به چندین نکته توجه کرد که مهمترین آن اجتناب از نصب برنامه‌های موبایلی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی است.

کاربران باید با مراجعه به وب سایت رسمی ستادهای انتخاباتی کاندیداها از اعتبار لینک‌های نرم‌افزاری منتصب به آن‌ها مطمئن شوند و بعد اقدام به حمایت مجازی از کاندیدای مورد نظر خود کرده در غیر این صورت منتظر افشاء اطلاع شخصی و نقض حریم خصوصی خود باشند.

باید برنامه‌ و نرم‌افزارهای کاربردی که نیاز کاری کاربران است بر روی سیستم نصب شود و از نصب نرم‌افزارهای متفرقه که کارکردی برای افراد ندارد،  خودداری کرد.

گاه کلاهبرداران به بهانه در اختیار قرار دادن اینترنت رایگان کاربران را به سایت‌های جعلی هدایت و از اطلاعات شخصی آن ها که بر روی سایت بارگزاری شده سوءاستفاده می‌کنند. باید دقت داشت که فقط از طریق سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدام به ثبت‌نام و دریافت بسته اینترنتی رایگان ویژه انتخابات ریاست جمهوری کنند و به‌ هیچ وجه به لینک‌های ارسالی در کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی با عنوان ثبت‌نام و دریافت اینترنت رایگان انتخابات ریاست‌ جمهوری اعتماد نکنند.

متقاضیان دقت داشته باشند برای دریافت بسته رایگان نیازی به ارسال کد فعال‌سازی یا تماس نیست ثبت‌نام فقط از طریق سایت اینترنتی به نشانی https:‌//ictgifts.ir صورت می‌پذیرد، در غیر این صورت اطمینان داشته‌ باشند که اطلاعات محرمانه آن‌ها در حال سرقت است.

در کنار مراقبت از نصب اپلیکیشن های فریبنده و سایر ترفندهای کلاهبرداران در فضای مجازی، کاربران و کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری باید قائل به قانون بوده و براساس چهار چوب قوانین عمل کنند. در این گزارش به برخی از این قوانین اشاره می شود تا کاربران با دانش نسبت به این قوانین در دام کلاهبرداران گرفتار نشوند.

اجتناب از انتشار مطالب کذب انتخاباتی 

انتشار محتوا و تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی باید منطبق بر قوانین انتخاباتی باشد. با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا،  نامزدها و حامیان آن‌ها از پتانسیل  فضاهای مجازی استفاده می‌کنند. بنابراین می‌طلبد کاربران در این فضا اخلاق مداری را به عنوان یک اصل در اولویت فعالیت‌های کاری خود قرارداده و از انتشار مطالب کذب و خلاف واقع خودداری کنند.

انتشار محتوا و تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی باید منطبق بر قوانین انتخاباتی باشد و طرفداران و حامیان کاندیداها نیز باید اخبار جعلی،  کذب و تخریبی را منتشر نکنند و فقط به معرفی فرد مورد نظر خود و سوابق و توانمندی وی، برابر چارچوب‌های قانونی بپردازند.  رصد فعالیت‌ها و جریانات خبری مرتبط به انتخابات در فضای مجازی از اولویت‌های پلیس فتا است و در صورت مشاهده مواردی مبنی بر رویت تخلفات انتخاباتی و تبلیغاتی به ستاد برگزاری انتخابات وزارت کشور و سایر مراجع ذی صلاح قانونی منعکس می‌شود.

یکی از آفت‌های فضای مجازی در دوران انتخابات افزایش شایعات بی پایه و اساس بر علیه اشخاص و گروه‌های سیاسی است براین اساس پلیس فتا به شهروندان هشدار می دهد که افرادی که اقدام به پخش مطالب کذب و دروغین در سطح جامعه و فضای مجازی می‌کنند، باید آگاه باشند که قانون‌گذار این حق را برای مراجع ذی‌صلاح محفوظ می‌داند که طبق قانون جرایم رایانه‌ای با آن‌ها برخورد کرده و آنها را به مجازات کیفرشان برسانند.

پلیس فتا توصیه می کند به هیچ عنوان فریب شایعات و اخبار کذب منتشر شده در کانال‌ها و گروه‌های تشکیل شده در شبکه‌های اجتماعی را نخورده و از عضویت در گروه‌های ناشناس جدا خودداری کرده و خبرها و رویدادهای مربوط به انتخابات را از طریق رسانه‌های رسمی پیگیری کرده و به شایعات منتشر شده در فضای مجازی توجهی نکنند و از بازنشر شایعات در فضای مجازی خودداری کنند.

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مطابق قانون عمل کنند

دانستن مصادیق تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی لازمه تبلیغ در این بستر بوده و امری لازم و ضروری برای تبلیغ در فضای مجازی است. استفاده از ظرفیت فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی فرصت مناسبی برای کاندیدا فراهم کرده تا با استفاده از این بستر اقدام به معرفی برنامه‌ها و اهداف خود کرده و با توجه به تعداد اعضاء و سهولت انتشار مطالب، فضای مجازی یکی از بهترین گزینه‌هایی است که پیش روی کاندیداها قرار دارد و این روش تبلیغی نسبت به سایر روش‌ها، هم هزینه‌های کمتری و هم فراگیری گسترده‌تری دارد.

پلیس فتا با توجه به مشخص بودن دستورالعمل‌های تبلیغاتی و انتخاباتی در چارچوب قانون به نامزدها توصیه می‌کند که مطابق قوانین تبلیغاتی انتخاباتی در فضای مجازی عمل کنند.  از جمله تخلفات انتخاباتی در فضاهای مجازی می‌توان به تخریب نامزدهای رقیب، ایجاد شایعات انتخاباتی و سوءاستفاده از فضای مجازی در تبلیغات انتخاباتی اشاره کرد.

فعالیت‌ها، جرائم و تخلفات انتخاباتی در فضاهای مجازی با تلاش شبانه‌روزی پلیس فتا استان رصد و با متخلفان برخورد قاطع می‌شود.  شناسایی و کشف این جرائم در فضاهای مجازی در اولویت برنامه‌های پلیس فتا است چرا که انتشار هر گونه مطلب علیه نامزدهای انتخاباتی یا انتشار مطالبی خلاف واقع دال بر انصراف نامزدهای انتخاباتی در فضای مجازی از مصادیق تخلف انتخاباتی است و نامزدهای انتخاباتی می‌توانند بر اساس قانون از منتشر کنندگان مطالب کذب و خلاف واقع اعلام شکایت کنند.

پلیس فتا بر اساس وظایف ذاتی خود برقراری امنیت در فضای مجازی را به عهده دارد و هرگونه فعالیت غیرمجاز در فضای وب و اپلیکیشن‌های موبایلی توسط تیم انتخاباتی کارشناسان پلیس فتا مورد رصد و پیگیری قرار می‌گیرد. رصد فعالیت‌ها و جریانات خبری مرتبط به انتخابات در فضای مجازی از اولویت‌های پلیس فتا است و در صورت مشاهده مواردی مبنی بر رویت ” تخلفات انتخاباتی و تبلیغاتی” به ستاد برگزاری انتخابات وزارت کشور و سایر مراجع ذی صلاح قانونی منعکس می‌شود.

اخلاق مداری در انتخابات

اخلاق مداری کاندیداها و طرفداران آن‌ها از اصول مهم در برگزاری انتخابات است. با توجه به تعداد بالای نامزدهای انتخاباتی که باعث می‌شود مردم در سطوح و سلایق مختلف جذب میدان رقابت شوند لذا عدم بروز تخلف از سوی شرکت‌کنندگان و نامزدهای انتخاباتی موجب برگزاری یک انتخابات پرشور و احتمالا یک انتخاب صحیح و درست خواهد شد که شایع‌ترین تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی مصادیقی از قبیل تبلیغات در غیر از زمان‌های اعلام‌شده، خریدوفروش رأی، وعده پاداش به جهت رأی‌گیری به فرد خاص، رواج شایعات، دروغ، افترا و تخریب رقیب است. تمام  کاربران فضای مجازی دقت داشته باشند: حفظ فضایل اخلاقی و انسانی و صیانت از آبروی دیگران در این فضا نیز همچون فضای حقیقی حائز اهمیت است و در صورت عدم رعایت از سوی کاربران، موجب تعقیب و پیگرد قضایی خواهد شد.

قانون چه می گوید؟

ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه‌ای (مصوب ۱۳۸۸) در این خصوص مقرر کرده است که «هر فردی به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه‌ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یادشده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امکان)، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.»

جرم نشر اکاذیب از جرایم مطلق است به این معنی که برای واقع شدن آن نیازی به تحقق نتیجه‌ای خاص نیست. به طور مثال نیازی نیست که انتشار مطالب دروغ سبب ورود ضرر و زیان اعم از مادی یا معنوی یا بی آبروشدن بزه‌ دیده شود و صرف ارتکاب عمل نشر اکاذیب توسط مرتکب کفایت می‌کند. بنابراین شاکی خصوصی نیز در ضمن شکایت خود نیازی به ارایه مدارک لازم برای اثبات ورود ضرر به خود را ندارد.

چگونه اخبار صحیح انتخابات را تشخیص دهیم؟

باتوجه به نزدیک شدن به ایام انتخابات بازار شایعات و اخبار کذب در فضای مجازی بیش از پیش شده از این رو هرکدام از شهروندان باید با نحوه تشخیص اخبار کذب و جعلی از اخبار صحیح آشنایی داشته باشند. برخی از این نکات عبارتند از:

۱-  خبر را چه کسی نوشته است؟
در خبر درست همیشه نامی واقعی از یک خبرنگار یا خبرگزاری، که قابل‌پیگیری باشد به‌عنوان مرجع و منبع خبر گفته می‌شود ولی در خبرهای ساختگی، شایعه یا تبلیغاتی، چنین چیزی وجود ندارد.

۲- خبر چه زمانی منتشر شده است؟
حتماً به تاریخ انتشار خبر دقت کنید اگر به کلمه‌های «خبر فوری» در خبر برمی‌خورید بیشتر دقت کنید زیرا احتمال ساختگی بودن یا تبلیغاتی بودن آن بیشتر است.

۳- خبر در کجا منتشر شده است؟
خبر درست و مهم، حتماً در خبرگزاری‌ها و وبگاه‌های مشهورِ دارای اعتبار نیز منتشر می‌شود. اگر خبر را برای نخستین بار در شبکه‌های اجتماعی می‌بینید باید پیش از بازنشر و فرستادن آن برای دیگران، تلاش کنید تا درستی آن را بیازمایید.

۴-خبر چه چیزی می‌خواهد بگوید؟
خبر واقعی وقتی درباره موضوعی جنجالی باشد معمولاً آن را به نقل از منابع معتبر که قابل‌پیگیری باشند، می‌گوید. درحالی‌که خبر ساختگی منبع دروغین، نشانی اینترنتی ساختگی، عنوان کلی غیرقابل‌پیگیری، و یا با استناد به مطالب مشابه غلط‌ انداز دیگر داشته که با اندکی کندوکاو و ژرف‌نگری، نادرستی آن قابل‌تشخیص است.

تخلفات انتخابات را به کجا گزارش کنیم؟

سردار وحید مجید رئیس پلیس سایبری کشور گفت: در صورت مشاهده و رویت  تخلفات انتخاباتی و تبلیغاتی در فضای مجازی، موضوع به ستاد برگزاری انتخابات وزارت کشور و سایر مراجع ذی صلاح قانونی منعکس می شود.  همه شرایط و ضوابط تبلیغ و اقدام داوطلبان مجاز به تبلیغات نمایندگی مجلس شورای اسلامی در فضای مجازی، تابع قوانین و مقررات ستاد برگزاری انتخابات است.

وی ادامه داد: پلیس فتا بر حسب ماموریت های ذاتی و محوله خود به صورت عام فضای مجازی را رصد می کند و هرگونه جرایم و موارد مغایر با قوانین و موازین تعیین شده را احصاء کرده و به مراجع قضائی اعلام می کند.  رصد فعالیت ها و جریانات خبری مرتبط به انتخابات در فضای مجازی از اولویت های پلیس فتا است و در صورت مشاهده مواردی مبنی بر رویت ” تخلفات انتخاباتی و تبلیغاتی ” به ستاد برگزاری انتخابات وزارت کشور و سایر مراجع ذی صلاح قانونی منعکس می شود.

مجید، عمده ترین تخلفات انتخاباتی را آغاز تبلیغات زود هنگام در فضای مجازی اعلام کرد و بازه زمانی انجام تبلیغات مجاز انتخاباتی با بهره گیری از فضای سایبر را، همان تبلیغات در فضای واقعی به مدت هفت روز برشمرد و گفت: در خارج از محدوده زمانی تعیین شده، هرگونه تبلیغات انتخاباتی برای کاندیداها جزو موارد تخلفاتی به شمار می رود.

سردار مجید ضمن بیان اینکه یکی از آفت های فضای مجازی در دوران انتخابات افزایش شایعات بی پایه و اساس بر علیه اشخاص و گروه های سیاسی است، به هموطنان توصیه کرد: ضمن حفظ هوشیاری، از عضویت در گروه های ناشناس و ارسال اطلاعات شخصی و حساب های مالی به افراد غریبه جدا خودداری کنند و به هیچ عنوان محتوای کذب و شایعات موجود در فضای مجازی را باز نشر نکنند.

به گفته وی، پایش فضای مجازی و رسیدگی به تخلفات این حوزه در اشکال مختلف از جمله اقدامات ما در این ایام است و موضوعاتی از قبیل تخریب کاندیداها، توهین، انتشار کلیپ های حاوی افترا، توهین یا نشر حریم خصوصی افراد را رصد و دنبال می کنیم.

وی اضافه کرد: کاندیداها نیز می توانند در صورت مشاهده هر گونه موارد تخلفاتی در فضای مجازی با در دست داشتن سوابق و ادله موجود با مراجعه به مراجع قضائی و طرح شکایت قانونی در پلیس فتا مراکز استان و شهرستان های کشور به دعاوی آنان رسیدگی خواهد شد.

کلاهبرداری تحت پوشش ستاد انتخاباتی

سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا در خصوص کلاهبرداری  برخی افراد سودجو با نام و اعتبار ” کاندیدای ریاست جمهوری و ستاد انتخاباتی آنها “از هموطنان خبر داد و گفت: افراد سودجو با ساخت اکانت کاربری جعلی در پیام رسان واتساپ با نام کاندیداهای مختلف ریاست جمهوری و انتساب خود به ریاست و یا اعضای ستاد انتخابات کاندید ریاست جمهوری با کاربران تماس مجازی و آنلاین می گیرند.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به شگرد این مجرمان  ادامه داد : کلاهبرداران با طعمه های خود به عنوان ” برنده شدن در قرعه کشی حامیان ستاد انتخاباتی ” تماس می گیرند و با به دست آوردن اطلاعات کارت بانکی فریب خوردگان نسبت به برداشت از حساب آنها اقدام می کنند.

سرهنگ پاشایی افزود: با توجه به رصدهای صورت گرفته و گزارش های متعدد مردمی به این پلیس مشخص شده در بعضی اوقات این افراد با استفاده از ترفندهای مختلف، مشخصات خانوادگی و حتی شماره حساب قربانیان را نیز به دست آورده و با جلب اعتماد آنان کدهای تایید بانکی را نیز گرفته و حساب آنها را خالی می کنند.

معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا ضمن بیان اینکه علیه این مجرمان در این حوزه تشکیل پرونده داده شده است، از شناسایی و دستگیری یکی از متهمان با هویت معلوم در این خصوص خبر داد و از عموم مردم خواست در صورت فریب و یا برداشت وجه بدین شیوه از حساب بانکی آنها، ضمن طرح شکایت در مراجع قضائی و مراجعه به پلیس فتا نسبت به پیگیری شکوائیه خود اقدام کنند.

وی به شهروندان توصیه کرد: به هیچ عنوان فریب این گونه ترفندها را نخورند و با تنظیمات امنیتی بر روی پیام رسان ها و گوشی تلفن همراه خود، دسترسی افراد غریبه را محدود کرده و همواره آگاه باشند که هیچ کدام از کاندیداهای ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا از این طریق با کاربران تماس برقرار نخواهند کرد.

این مقام انتظامی تصریح کرد: هموطنان می توانند در صورت مشاهده هرگونه مصادیق تخلفات سایبری انتخابات ۱۴۰۰ موضوع را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir با ما درمیان بگذارید.

مراقب کلاهبرداری سودجویان با ترفند ایجاد اپلیکیشن های مخرب انتخاباتی باشید 

سرهنگ محمد جمالی رئیس مرکز امداد و فوریت های سایبری پلیس فتا ناجا گفت: بسیاری از کلاهبرداران با ترفند ایجاد اپلیکیشن های انتخاباتی در پوشش تبلیغ و ارسال آن در شبکه های اجتماعی گوناگون و تحریک افراد به دانلود و نصب آنها، دست به سودجویی از کاربران می زنند.

وی ادامه داد: این روزها با شروع تبلیغات کاندیداهای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی در کشور، بسیاری از افراد با بهره گیری از روش های نوین تبلیغات دست به انتشار اپلیکیشن های موبایل پایه برای آشنایی با کاندید موردنظر خود می کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از کلاهبرداران و سودجویان فرصت را غنیمت دانسته و با ترفند ایجاد اپلیکیشن های مختلف در پوشش تبلیغ و ارسال آن در شبکه های اجتماعی گوناگون و تحریک افراد به دانلود و نصب آنها، دست به سودجویی از کاربران می زنند.

رئیس مرکز امداد و فوریت های سایبری پلیس فتا ناجا افزود: در بررسی صورت گرفته روی بسیاری از اپلیکیشن های مذکور متاسفانه در همین چند روز شاهد انتشار اپلیکیشن های مختلفی بوده ایم که در بررسی اجمالی دارای آسیب پذیری های متعدد بوده اند.

سرهنگ جمالی با اشاره به افزایش حجم تبلیغات در روزهای آتی و علاقمندی کاربران به استفاده از اپلیکیشن های موبایل پایه، توصیه کرد: کاربران اپلیکیشن های تبلیغاتی را از منابع رسمی انتشار که بررسی های امنیتی لازم را در خصوص امنیت اپلیکیشن ها انجام می دهند، بارگذاری کنند.

این مقام انتظامی در ادامه دسترسی به مشخصات شناسنامه ای گوشی کاربر، شماره سیم کارت، نوع شبکه، شماره یکتا گوشی(IMEI)، وجود ارتباط پنهان از نوع Remote Desktop، قابلیت ایجاد internet Connection های مختلف بدون اجازه کاربر، قابلیت استخراج MAC Adress مودم مورد استفاده توسط کاربر، قابلیت خواندن Device ID گوشی کاربر را نمونه ای از آسیب پذیری های اپلیکیشن های مذکور برشمرد.

سرهنگ جمالی از شهروندان خواست در صورت نصب این گونه اپلیکیشن های جعلی در گوشی تلفن همراه و یا سیستم عامل های خود نسبت به پاکسازی و حذف این اپلیکیشن ها اقدام و در صورت نیاز به ثبت گزارشات مردمی به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir  مراجعه کنند و برای دریافت مشاوره نیز می توانند با شماره تلفن ۸۱۸۱۸ مرکز امداد و فوریت های پلیس فتا تماس بگیرند.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری همزمان با انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در ۶ حوزه، میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در سه حوزه انتخاباتی و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در یک هزار و ۳۷۲ شهر و چهل هزار و ۶۲۰ روستا و تیره عشایری ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.