افتادن گوشی سامسونگ در آب

افتادن گوشی سامسونگ در آب از آن دست اتفاقات غیرعمدی است که برای همه ما ممکن است در گذشته و یا آینده اتفاق بیفتد. آب‌خوردگی گوشی زمانی اتفاق می‌افتد که گوشی شما درون آب‌رفته، این مایع به داخل گوشی نفوذ کرده و منجر به بروز اختلالات و خرابی در تلفن همراه شما شود. برخی از این مشکلات با انجام اقدامات اولیه قابل‌حل بوده و برخی دیگر، بایستی به‌صورت تخصصی رفع شود.

منظور از آب‌خوردگی گوشی چیست؟

تلفن شما هرچقدر هوشمند هم که باشد، شنا کردن بلد نیست. آب‌خوردگی گوشی از آن دست اتفاقات ناخواسته‌ای است که معمولاً مطابق با آمارهایی که در سراسر جهان برای آن ارائه‌شده است، در فصل‌ تابستان به خاطر تفریحات آبی که اکثر مردم آن را تجربه می‌کنند و پس از شیوع بیماری کرونا، به علت ضدعفونی نادرست دستگاه‌های موبایل، تعداد درخواست‌ها برای رفع این مشکل به‌شدت بالا رفته است.

به‌طورکلی اگر بخواهیم آب‌خوردگی گوشی را برای شما تعریف کنیم، باید گفت منظور از این عبارت، نفوذ مایع به درون تلفن هوشمند شما از طریق درزها و ورودی‌های آن (مانند ورودی هدفون، میکروفون و …) است که می‌تواند اختلالاتی را در تلفن هوشمند شما ایجاد کند. اگر شما هم یک تلفن همراه سامسونگ دارید، پیشنهاد می‌کنیم تا در ادامه با ما باشید تا به موضوع افتادن گوشی سامسونگ در آب بپردازیم.

افتادن گوشی سامسونگ در آب

چه بخواهید و چه نخواهید، ممکن روزی به‌صورت اتفاقی، تجربه افتادن گوشی سامسونگ در آب را داشته باشید  که منجر به نفوذ آب به درون تلفن همراه شما شده و مشکلاتی را پدید می‌آورد. ازجمله این مشکلات می‌توان گفت:

 • نفوذ آب می‌تواند منجر به عکس‌های تار برای تلفن همراه شما شود. این اتفاق زمانی ایجاد خواهد شد که رطوبت در لنز دوربین گیر کند.
 • یکی دیگر از مشکلاتی که نفوذ و افتادن گوشی سامسونگ در آب، برای شما ایجاد خواهد کرد، آن است که صدا را به‌هم‌ریخته و یا حتی منجر به قطع و عدم پخش صدا می‌شود.
 • قطرات مایع در زیر صفحه‌نمایش نیز به علت ورود آب از درزها به درون صفحه‌نمایش قابل پیش‌بینی است که سبب این اتفاق خواهد شد.
 • عدم توانایی در شارژ به علت اختلالی که آب برای دستگاه شما وارد می‌کند، ایجاد خواهد شد.
 • زنگ‌زدگی قطعات داخلی و همچنین سولفاته شدن قطعات و پایه‌ها، از مهم‌ترین مشکل افتادن گوشی سامسونگ در آب است که سبب می‌شود به‌تدریج و یا در همان لحظه، اتصالات برد الکترونیکی از بین رفته و درصورتی‌که این اضافات با محلول‌هایی مانند تینر و … رفع نشود، عمر گوشی شما را به‌شدت کاهش خواهد داد.
 • یک پایان کامل برای تمام عملکردها که می‌تواند در همان لحظه و یا به‌تدریج در طول یک یا دو سال (و یا کمتر) برای گوشی شما به علت عدم رفع سولفاته و …. اتفاق خواهد افتاد.

به این نکته توجه کنید که امروزه، درحالی‌که تلفن‌های جدید با عنوان “مقاوم در برابر آب” تبلیغ می‌شوند، این بدان معنی نیست که ضد آب هستند و یا کاملاً در برابر آب ایمنی دارند. فقط به این معنی است که دستگاه می‌تواند مقداری و یا در مدت‌زمانی کوتاهی از قرار گرفتن در معرض آب، خود را از آسیب جدی حفظ کند.

پس از افتادن گوشی سامسونگ در آب چه کنیم؟

به‌طورکلی، اگر مایعی به داخل تلفن شما نشت کرد، بایستی فوراً آن را خارج کنید. هرچه آب یا مایع دیگر، مدت بیشتری در آنجا بماند، احتمال نفوذ به داخل موبایل بیشتر شده و قطعات بیشتری از برد داخل گوشی با آب درگیر خواهد شد. اقداماتی که بایستی بلافاصله بعد از افتادن گوشی سامسونگ در آب انجام دهید، عبارت‌اند از:

 • تلفن را خاموش کرده و خاموش بگذارید. به‌هیچ‌عنوان تلاش نکنید برای تست سالم بودن گوشی، آن را روشن نمایید.
 • قاب محافظ را بردارید.
 • در صورت امکان، قاب پشت‌گوشی را باز کرده و باتری، سیم کارت و کارت microSD را خارج کنید.
 • با استفاده از پارچه یا حوله کاغذی تلفن خود را خشک کنید. توجه کنید که در انجام این کار، گوشی را فشار ندهید و یا آن را نمالید؛ زیرا به‌طور تصادفی می‌تواند مایعات را به قسمت‌های حساس تلفن سوق دهد. اگر تلفن کاملاً غرق شده بود، می‌توانید سعی کنید با کمک جارو برقی، مایعات در اطراف شکاف‌ها و سوراخ‌های گوشی‌ را بیرون بکشید.
 • گوشی را در مقابل آفتاب به‌صورت مستقیم قرار ندهید، آن را در جای خشک و خنک نگه‌دارید.
 • یکی از ترفند‌های دیگر ضروری بعد از افتادن گوشی سامسونگ در آب، قرار دادن آن در برنج است که البته این روش قابل‌اعتماد نیست، اما بسته‌های ژل سیلیکا – مانند آن‌هایی که غالباً با محصولات جدید مانند یک جفت کفش همراه هستند – بسیار مؤثرتر بوده‌اند. یک کیسه پلاستیکی رویه را با ژل سیلیکا پرکنید و تلفن را درون کیسه فروکنید. حداقل مدت‌زمان در این حالت، ۲۴-۴۸ ساعت هست که بایستی تلفن خود را در آن بگذارید.
 • بعدازاینکه اجازه دادید تلفنتان کاملاً خشک شود، آن را روشن کنید. اگر فوراً روشن نشد، شارژ آن را امتحان کنید تا ببینید آیا این امر تفاوتی ایجاد می‌کند.
 • اگر تلفن شما دوباره روشن شود، عالی است! طی یک هفته آینده، امکانات و ویژگی‌های تلفن همراه خود را تحت نظر داشته باشید؛ زیرا بعضی‌اوقات برخی از ویژگی‌ها مانند گذشته کار نمی‌کنند.

البته پیشنهاد ما آن است که بلافاصله، پس‌ازآنکه گوشی را درون کیسه برای جذب رطوبت، فروکردید، آن را برای بررسی بیشتر و تعمیرات تخصصی و جلوگیری از گسترش آب در قطعات دیگر و خرابی اتصالات برد الکترونیکی درون آن، فوراً به یک متخصص تعمیر گوشی ارجاع دهید تا از سالم بودن گوشی خود پس از افتادن در آب اطمینان بیشتری حاصل نمایید.

تعمیر آب‌‌خوردگی سامسونگ

برای تعمیر آب‌خوردگی سامسونگ و رفع مشکل خیس شدن گوشی، بایستی به یک تکنسین متخصص مراجعه کنید. به‌طور معمول، متخصصین تعمیرات موبایل سامسونگ، به‌صورت کامل و مرحله‌به‌مرحله اقدام به بررسی قسمت‌های مختلف گوشی نموده و تلفن همراه شمارا از گزند عوارض نفوذ آب که ممکن است در همان لحظه اتفاق افتاده باشد و یا به علت ماندگاری آب و سولفاته شدن قطعات داخل آن، پس از مدتی از کار بیفتد، حفظ کنند.

مراحل تخصصی تعمیر آب‌خوردگی سامسونگ عبارتند از:

 • باز کردن گوشی و بررسی نوع تراشه‌های به‌کاررفته
 • بررسی نوع مایع نفوذ کرده به گوشی
 • بررسی و تعیین قسمت‌هایی که در اثر افتادن گوشی سامسونگ در آب، دچار آب‌خوردگی شده‌اند
 • پاک‌سازی با تینر فوری یا بنزین سوپر
 • شستن برد الکترونیکی موبایل با کمک مایع اولتراسونیک
 • تشخیص و خارج نمودن قطعاتی که آسیب‌دیده‌اند
 • بررسی و عیب‌یابی قطعات و بلوک‌های مختلف گوشی

تعمیرات گوشی سامسونگ در موبایل کمک

توجه کنید که اقدامات اولیه‌ای که در ابتدای صفحه برای شما بیان کردیم، به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانند تضمین دهنده نجات گوشی از آب‌خوردگی و خیس شدن باشند؛ زیرا بانفوذ آب به داخل گوشی، تا زمانی که مشکلات ناشی از سولفاته شدن قطعات مختلف حل نشود، این روند گسترش‌یافته و به‌مرورزمان قطعات مختلف را خراب می‌کند که درنهایت منجر به خرابی کل برد خواهد شد.

اگر نیاز به تعمیر گوشی سامسونگ در این کیس و یا هرنوع تعمیرات گوشی چه ازنظر سخت‌افزاری و چه ازنظر نرم‌افزاری دارید، می‌توانید از طریق وب‌ سایت موبایل کمک ( نمایندگی تعمیرات موبایل سامسونگ در تهران )، و از طریق راه‌های ارتباطی که در انتهای وب‌سایت ارائه‌شده است، درخواست خود را برای تعمیرات گوشی موبایل ثبت نمایید. پس از ثبت درخواست، همکاران ما از پشتیبانی با شما تماس گرفته، مشکل را ثبت و مراحل تعمیر و رفع مشکل افتادن گوشی سامسونگ در آب را رفع می‌کنند.