المپیکِ اخراجی‌ها!

المپیک توکیو تا به اینجای کار و پیش از برگزاری مراسم افتتاحیه چند قربانی داشته که از این مسابقات خارج شده‌اند.

درحالی که مسابقات المپیک توکیو از روز گذشه آغاز شده و قرار است امروز مراسم افتتاحیه این مسابقات برگزار شود، حواشی این دوره ادامه دارد. المپیک ۲۰۲۰ که به خاطر برگزاری در شرایط کرونا و بدون حضور تماشاگر تا همین الان تبدیل به یکی از خاص‌ترین دوره‌های این مسابقات شده، حاشیه‌های زیادی را در دل خود داشته است.

حاشیه‌هایی که از اعتراضات مردم ژاپن به برگزاری مسابقات در شرایط فعلی آغاز شد و مردم این کشور از برگزاری المپیک در شرایط قرمز کرونایی شاکی بودند. مسئولان بهداشت ژاپن دیروز خبر از ۱۹۷۹ نمونه مثبت جدید از کووید۱۹ در پایتخت این کشور دادند. این بیشترین تعداد نمونه مثبت کرونا در یک روز از ۱۵ ژانویه است و رکوردی جدید از حیث تعداد مبتلایان در ژاپن به حساب می‌آید. نکته دیگر اینکه ۹ نمونه مثبت دیگر در دهکده بازی ها شناسایی شده است که ۵ نفر ورزشکار و ۴ نفر دیگر از دست اندرکاران رقابت ها هستند و این به معنای خروج این افراد از مسابقات است.

با این حال حواشی المپیک فقط مربوط به بحث کرونا نمی‌شود و کارگردان مراسم افتتاحیه هم حسابی حاشیه‌ساز شده است. در حالی که مراسم افتتاحیه امروز برگزار خواهد شد، برگزارکنندگان المپیک دیروز به دنبال گزارش اخبار درباره اظهارات گذشته کوبایاشی مدیر مراسم افتتاحیه المپیک در مورد هولوکاست، او را از این سمت برکنار کردند. دلیل اخراج او، انتشار ویدئویی مربوط به سال ۱۹۹۸ است که با هولوکاست شوخی می‌کند و همین موضوع برای کوبایاشی گران تمام شد.

المپیکِ اخراجی‌ها!

سیکو هاشیموتو رئیس توکیو ۲۰۲۰، در جلسه توجیهی در این خصوص گفت: کنتارو کوبایاشی به دلیل اظهارات گذشته که یک فاجعه را مسخره کرده است، از سمتش برکنار شد. در این بین جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به برکناری کمدین سابق «کنتارو کوبایاشی» که فقط یک روز قبل از شروع رسمی المپیک رخ داد گفت: ما قطعاً از این تصمیم حمایت می‌کنیم.

در این بین به جز مثبت شدن تست کرونا، یک تست دیگر هم دردسرساز شده است؛ جیمی کرموند سوارکار استرالیایی پس از مثبت بودن تست کوکائین از حضور در بازی‌های المپیک توکیو محروم شد. این سوار ۳۶ ساله که یک انتخاب بحث‌برانگیز برای تیم ملی سوارکاری استرالیا به دلیل حامیان مالی‌اش بود، با مثبت شدن تست کوکائین به طور موقت از هرگونه فعالیت ورزشی محروم شده است. روز چهارشنبه نمونه اول او مثبت در آمد و حالا باید آزمایشات بعدی روی او صورت بگیرد. کرموند بعد از گزارش‌هایی که مبنی بر ارتباطات وی با یکی از اسپانسرهای تیم ملی سوارکاری استرالیا منتشر شد، با اختلاف نظر به عضویت این تیم در آمد اما حالا با مثبت شدن نمونه کوکائین، از تیم استرالیا کنار گذاشته شده است.

یکی دیگر از اتفاق حاشیه‌ای المپیک ناپدید شدن وزنه‌بردار اوگاندایی بود که روز جمعه در اوزاکا ناپدید شد. این اتفاق پس از آن رخ می‌دهد که جولیوس پس از ورود به ژاپن، اردوی تیمش را ترک کرد وو گفت نمی‌خواهد به اوگاندا برگردد زیرا زندگی او در آنجا سخت بود. با این حال بعد از آنکه پلیس او را دستگیر کرد، مقامات سفارت اوگاندا خیلی سریع او را به کشور بازگرداندند تا او بدون رقابت در توکیو فقط چند روز در این کشور در رفت و آمد بوده باشد.