اواپراتور چیست؟

اواپراتور یا تبخیر کننده دستگاهی است که با دریافت گرمای محیط اطراف خود و انتقال آن به مایع درون خود باعث تبخیر آن می شود و محیط اطراف خود را خنک می کند بیشترین کاربرد این دستگاه در سیستم های برودتی می باشد که برای خنک سازی محیط از گردش مبرد با نقطه جوش بسیار پایین در سیکل تبرید استفاده می کنند.

نقش مبرد در سیکل سیستم های تبرید تراکمی به این صورت می باشد که ابتدا درون کمپرسور متراکم، در نتیجه داغ می شود و سپس به سمت کندانسور منتقل می شود در این مرحله با کاهش دمای مبرد از حالت گاز به مایع تبدیل می شود و سپس با عبور از شیر انبساط دچار افت فشار شدید شده و سپس وارد اواپراتور می شود که در این مرحله به دلیل فشار بسیار پایینی که دارد تمایل به تبخیر شدن پیدا می کند و با دریافت گرمای محیط از حالت مایع به گاز تبدیل می شود و محیط را خنک می نماید.

برای آشنایی با اجزای اواپراتور و همچنین ساختار اواپراتور ابتدا باید با انواع آن آشنا شوید تا ساختار و اجزای هر کدام را برای شما شرح دهیم.

انواع اواپراتور

  • هوایی
  • پوسته و لوله
  • صفحه ای
  • لوله ای
  • صفحه ای تخت

اواپراتور هوایی

بخش های اصلی این مدل شامل کویل و تعدادی فن می باشد کویل اواپراتور ساخته شده از تعدادی لوله که بر روی آن فین ها قرار گرفته اند و طراحی کویل به گونه ای انجام می شود که سطح تماس با هوا افزایش یابد تا تبادل حرارت افزایش یابد.

آلیاژ مورد استفاده در ساخت لوله های کویل معمولا مس می باشد به این دلیل که دارای ضریب انتقال حرارت بالایی می باشد ولی لوله های اوپراتور سیستم های برودتی آمونیاکی از استیل ساخته می شود به این دلیل که آمونیاک مس را از بین می برد.

جنس فین های کار شده روی لوله ها معمولا آلومینیوم می باشد به این دلیل که ضریب انتقال حرارت خوبی دارد و امکان ساخت ورقه های آلومینیوم با ضخامت بسیار پایین راحت می باشد و همچنین می توان این ورقه ها را به صورت موجدار طراحی نمود تا سطح انتقال حرارت افزایش یابد.

از دیگر اجزای اواپراتور های هوایی باید به سیستم دیفراست اشاره نمود که از تشکیل برفک و یخ بر روی کویل ها جلوگیری می نماید این المنت یا گاز داغ معمولا به یک ترموستات متصل می باشد که عملیات روشن و خاموش شدن آن را کنترل می نماید.

طراحی اواپراتور هوایی بر اساس ظرفیت و کاربرد آن متفاوت می باشد و در ساخت اواپراتور فاصله بین فین ها، لوله ها، میزان هوادهی و تعداد فن ها، آرایش لوله ها و معیار های بسیار دیگری همه بر اساس کاربرد تعیین می شوند و شما برای خرید این دستگاه باید از یک مشاور مطمئن استفاده نمایید تا دستگاهی مطابق نیاز خود تهیه نمایید.

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان به شما پیشنهاد می کنیم که بر روی مشاوره خرید اواپراتور کلیک نمایید.

اواپراتور پوسته و لوله

در این دستگاه از آب یا یک مایع واسط استفاده می شود و ساختار اواپراتور پوسته و لوله به این صورت می باشد که درون به یک محفظه استوانه ای که به آن پوسته می گوییم تعداد زیادی لوله وجود دارد که مبرد درون این لوله ها در جریان می باشد و مایع واسط درون پوسته می باشد.

انتقال گرما از طریق برخورد مایع واسط به لوله هایی که مبرد درون آن قرار دارد اتفاق می افتد و باعث می شود مایع واسط خنک شود.

از این مدل اواپراتور معمولا در ساخت چیلر ها استفاده می شود که از آب خنک شده برای خنک سازی تجهیزات صنعتی یا در سیستم های تهویه مطبوع استفاده می شود.

اواپراتور صفحه ای

در این نوع مبدل حرارتی همانند مدل پوسته و لوله از یک مایع واسط استفاده می شود و نحوه کار آن به این صورت می باشد که مبرد و مایع درون صفحه هایی در مجاورت یکدیگر قرار دارند و تبادل حرارتی انجام می دهند این اواپراتور ها معمولا در ظرفیت های پایین در ۴ مدل مختلف طراحی و تولید می شوند.

اواپراتور لوله ای

این نوع اواپراتور طراحی ساده ای دارد و که با استفاده از جریان طبیعی هوا عملیات جذب حرارت محیط را انجام می دهد ساختار این دستگاه به این صورت می باشد که چند ردیف لوله مسی یا آلیاژ دیگر در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و مبرد درون آن در جریان می باشد.

اواپراتور صفحه ای تخت

این نوع مبدل حرارتی همانند مدل لوله ای می باشد با این تفاوت که لوله ها در میان یک صفحه قرار گرفته اند تا سطح تبادل حرارت با هوا افزایش یابد و از این مدل معمولا در یخچال های خانگی و فروشگاهی استفاده می شود.

انتخاب اواپراتور

انتخاب اواپراتور سیستم ها برودتی باید به صورت اصولی و بر اساس محاسبات دقیقی انجام شود در تجهیزات برودتی اطراف ما اواپراتور مناسب بر روی آنها نصب شده است و در صورتی که نیاز به تعویض داشتند باید مبدل با ظرفیت و مدل یکسان با نمونه قبلی تهیه نمایید به این دلیل که تمامی تجهیزات برودتی مانند کندانسور و کمپرسور بر اساس ظرفیت مورد نظر انتخاب شده اند.

اما در انتخاب اواپراتور مناسب برای تجهیزات برودتی مانند سردخانه ها می بایست به کمک متخصصین محاسبات دقیقی انجام دهید و بر اساس کاربری خود دستگاهی مناسب انتخاب کنید معیار های مختلفی چون میزان رطوبت هوا درون محفظه سرد، دمای مورد نیاز، نوع مبرد، سیستم تبریدی ( چیلر یا سردخانه یا … ) و غیره در انتخاب اواپراتور شما تاثیر گذار می باشد.

برای آشنایی بیشتر با کاربرد این دستگاه و عملکرد آن در سردخانه ها می توانید به مقاله سردخانه مراجعه نمایید.

خرید اواپراتور

پس از انتخاب دستگاه نوبت به خرید آن می رسد که برای این کار باید بر اساس معیارهایی چون قیمت اواپراتور ، گارانتی، خدمات پس از فروش و کیفیت اقدام به خرید نماییم که مهمترین عامل در خرید این محصول کیفیت ساخت آن می باشد استفاده از قطعات با کیفیت هزینه نگهداری شما را کاهش می دهد و مقرون به صرفه می باشد.

برای خرید اواپراتور و کندانسور بهتر است که هر دو از یک برند باشند به این دلیل که ظرفیت های اسمی و واقعی آنها با هم منطبق هستند و عملکرد بهتری دارند برای آشنایی بیشتر با انواع کندانسور ها می توانید به صفحه کندانسور مراجعه نمایید تا با این دستگاه که یک مبدل حرارتی می باشد بیشتر آشنا شوید.

این دو دستگاه ساختار و عملکرد تقریبا مشابهی دارند ولی دارای تفاوت هایی نیز می باشند که در مقالات بعدی تفاوت اواپراتور و کندانسور را برای شما می آوریم ولی بهتر است که بدانید مهمترین تفاوت این دو مبدل حرارتی در دفع و جذب گرما می باشد که در کندانسور عملیات دفع گرما به اتمسفر و تبدیل آن به مایع می باشد.