بایدن: ایران به مذاکرات برنگردد بهای اقتصادی می‌دهد/ به حملات پهپادی تهران پاسخ می‌دهیم

رئیس جمهور آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین، آمادگی ایران برای بازگشت به این مذاکرات پاسخ داد.

ایسنا نوشت: رئیس جمهور آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین، آمادگی ایران برای بازگشت به این مذاکرات پاسخ داد.

به گزارش پایگاه اینترنتی کاخ سفید، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا که اخیرا برای شرکت در نشست G۲۰ به ایتالیا سفر کرده بود و در حاشیه این دیدار با رهبران کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس دیدار داشته است، در یک کنفرانس خبری گفت: روز گذشته همراه با نخست وزیر جانسون، مرکل و رئیس جمهور مکرون این باور مشترکمان را تصریح کردیم که دیپلماسی بهترین راه ممانعت از دست‌یابی ایران به یک سلاح اتمی است و درباره بهترین راه ترغیب ایران به از سرگیری مذاکراتی جدی و با حسن نیت صحبت کردیم.

بایدن در ادامه این کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که از نظر او ایران چقدر در اظهارات اخیرش درباره آمادگی برای بازگشت به مذاکرات جدی است و در پاسخ به این سوال که آمریکا چه واکنشی به آن‌چه حملات پهپادی اخیر به مواضع آمریکایی خوانده شده است، نشان خواهد داد، بیان کرد: در واقع این دو مسئله باهم فرق دارند. یکی این است که آیا ما به برجام[توافق هسته‌ای] باز می‌گردیم یا نه. بستگی دارد، به همین دلیل اینجا در رم با همکارانم دیدار داشته‌ام که جزوی از آن گروه شش کشور بودند و گرد هم آمده بودند تا بگویند ما باید برای تغییر مذاکره کنیم و من فکر می‌کنم ما هنوز گرفتار قضاوت‌های بد رئیس جمهور ترامپ در زمینه خروج از برجام هستیم.

رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: بنابراین این خودش یک مسئله جداست و چگونگی حل‌وفصل آن و این که آیا اصلا حل خواهد شد یا نه به عملکرد آن‌ها[ایران] و آمادگی دوستان ما، اعضای توافق اصلی، بستگی دارد تا با ما همراهی کنند و اطمینان یابند اگر آن‌ها [به توافق] بازنگردند، باید بهایی اقتصادی را متحمل شوند.

او در ادامه گفت: درباره مسئله این که ما چگونه به اقدامات آن‌ها علیه منافع و مواضع آمریکا پاسخ خواهیم داد، چه حمله‌ای پهپادی باشند و چه از نوعی دیگر، ما پاسخ خواهیم داد.