بایدن: حمایت‌های بین‌المللی زیادی دارم

رئیس جمهوری آمریکا در اولین کنفرانس خبری‌اش در چند ماه گذشته تاکید کرد که از نحوه استقبال از خودش در نشست رهبران گروه ۲۰ در رم بسیار دلگرم شده و نگرانی‌های مطرح شده دال بر اینکه خیال متحدان ممکن است با وعده وی در مورد آغاز فصلی جدید به نسبت دوره ترامپ آرام نشده باشد، رد کرد.

ایسنا نوشت: رئیس جمهوری آمریکا در اولین کنفرانس خبری‌اش در چند ماه گذشته تاکید کرد که از نحوه استقبال از خودش در نشست رهبران گروه ۲۰ در رم بسیار دلگرم شده و نگرانی‌های مطرح شده دال بر اینکه خیال متحدان ممکن است با وعده وی در مورد آغاز فصلی جدید به نسبت دوره ترامپ آرام نشده باشد، رد کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا عصر یکشنبه درباره دیگر رهبران جهان گفت: آنها با دقت گوش دادند. همه دنبال من بودند. آنها می‌خواستند بدانند دیدگاه‌های ما چیست و ما به رهبری آنچه در این نشست رم رخ داد، کمک کردیم. ما در اینجا حمایت قابل توجهی را دریافت کردیم. ایالت متحده آمریکا مهم ترین بخش از کل این برنامه است.

این در حالی است که در واشنگتن، دستور کار قانونگذاری جاه‌طلبانه بایدن در کنگره متوقف شده است. و در ویرجینیا، “تری مک‌آلیف”، نامزد دموکرات تحت حمایت بایدن روز سه‌شنبه با انتخاباتی سخت مواجه است.

بایدن همچنین نگرانی‌ها دال بر اینکه آمار نظرسنجی‌ها ممکن است مشکل جدی را برای اولویت‌های دولتش محسوب شوند، رد کرد و گفت: به دیگر روسای جمهور خوب نگاه کنید. همین اتفاق برای آنها نیز رخ داد. نظرسنجی‌ها دلیل کاندیداتوری من در انتخابات نبودند.

این نخستین کنفرانس خبری تک نفره بایدن از زمان کنفرانس خبری اواسط ژوئن در ژنو محسوب می‌شود. کنفرانس خبری تک نفره قبلی به دنبال نشست بایدن با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برگزار شد.

بایدن در این جلسه حدودا یک ساعته پرسش و پاسخ، به خبرنگاران گفت: حقیقتا هیچ جایگزینی برای مذاکرات رو در رو در بین رهبران برای رسیدن به درک و همکاری وجود ندارد.

وی افزود: خیلی ناامید شدم که رهبران آلوده‌کننده‌ترین کشورها از جمله چین و روسیه در نشست بین‌المللی رم حضور پیدا نکردند. این به کشورها بستگی دارد که به وعده های خود عمل کنند. باید امتحان کنید تا نتیجه را متوجه بشوید. فکر می کنم قرار است شما ببینید که ما پیشرفت قابل توجهی کرده‌ایم و اقدامات بیشتری نیز وجود دارند که باید انجام شوند اما این امر ما را ملزم می کند تا به تمرکز بر اقداماتی که چین، روسیه و عربستان انجام نمی دهند، ادامه دهیم.

بایدن همچنین به روابط خصوصی‌اش با پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان که روز جمعه وی را در واتیکان ملاقات کرده بود، اشاره کرد و گفت: پاپ فرانسیس فردی بود که وقتی پسرم را از دست دادم در تسلی خانواده ام بسیار کمک کرد.

اما بایدن به سوالی درباره پیشنهادی دال بر اینکه به اسقف‌های آمریکایی اجازه داده شود تا از گفت‌وگو با سیاستمدارانی از جمله او پرهیز کنند که از حقوق سقط جنین حمایت می‌کنند، مستقیما پاسخ نداد.

مقصد بعدی بایدن شهر گلاسکو در اسکاتلند است تا در کنفرانس تغییر اقلیم سازمان ملل که از امروز (دوشنبه) آغاز می‌شود، شرکت کند.