با افزایش حضور نظامی به ۶۰۰۰ نفر،آمریکا کنترل ترافیک هوایی فرودگاه کابل را به دست گرفت

بر اساس بیانیه مشترک وزارت امور خارجه آمریکا و پنتاگون که روز یکشنبه منتشر شد، آمریکا کنترل تردد هوایی در کابل را به‌دست گرفته و حضور نظامی خود را به ۶۰۰۰ سرباز افزایش می‌دهد تا از خروج ایمن پرسنل آمریکایی و متحدانش اطمینان حاصل شود.

ایسنا نوشت: بر اساس بیانیه مشترک وزارت امور خارجه آمریکا و پنتاگون که روز یکشنبه منتشر شد، آمریکا کنترل تردد هوایی در کابل را به‌دست گرفته و حضور نظامی خود را به ۶۰۰۰ سرباز افزایش می‌دهد تا از خروج ایمن پرسنل آمریکایی و متحدانش اطمینان حاصل شود.

 به نقل از اسپوتنیک، با در دست گرفتن کنترل کابل و اکثریت کشور  از سوی طالبان، گفته می شود که تمام خروجی ها مسدود شده اند و تنها فرودگاه بین المللی کابل برای کسانی که قصد خروج یا ورود به این کشور را دارند، باز است.

در بیانیه وزارت خارجه و پنتاگون آمده است: طی ۴۸ ساعت آینده ، ما حضور امنیتی خود را به نزدیک ۶۰۰۰ سرباز افزایش می‌دهیم ، مأموریتی که فقط بر تسهیل خروج متمرکز شده و کنترل ترافیک هوایی را به دست می‌گیرد.

مقامات آمریکایی خاطرنشان کردند که “هزاران شهروند آمریکایی که در افغانستان اقامت داشته اند و همچنین کارکنان محلی ماموریت نمایندگی ایالات متحده در کابل و خانواده های آنها و دیگر اتباع افغان به ویژه آسیب پذیر” طی چند روز آینده از افغانستان خارج خواهند شد.

در این بیانیه تاکید شده است: ارتش آمریکا آمادگی تخلیه “هزاران افغان واجد شرایط روادید ویژه مهاجرتی آمریکا را دارد ، که تقریباً ۲۰۰۰ نفر از آنها طی دو هفته گذشته وارد آمریکا شده اند

وضعیت فرودگاه بین المللی کابل بدتر شده است، زیرا صدها نفر در حال خروج از پایانه ها در تلاش برای خروج از کشور دیده می شوند. این فرودگاه در حال حاضر تنها تأسیسات هوایی مناسب است و بر اساس گزارش ها از ۱۵ آگوست همه پروازهای تجاری ممنوع شده است.