با این وضع می‌خواهید در AFC نفود کنید؟!

وقتی ما حتی از اخبار مهم کنفدراسیون فوتبال آسیا بی‌خبر هستیم، چطور ممکن است اینقدر نفوذ داشته باشیم که روی تصمیم‌گیری‌ها اثر گذار باشیم؟
سعید اکبری

در یک سال گذشته، چند بار اتفاق افتاده مهمترین اخبار مربوط به کنفدراسیون فوتبال آسیا را که در وضعیت فوتبال‌مان اثرگذار بوده از زبان مسئولان فدراسیون خودمان بشنویم؟ احتمالا عددی که به آن می‌رسید، قابل ذکر نیست. در مقابل، چندبار خبرهای مهم را به نقل از سایت‌های عربی و یا خبرنگاران عربی خوانده‌اید و شنیده‌اید؟ احتمالا عدد آنقدر بالاست که شمار آن از دستتان در رفته باشد. درباره تعداد سهمیه‌ها، درباره نتایج مهم جلسات کمیته مسابقات، درباره میزبانی‌ها، درباره لغو مسابقات، درباره تصمیم‌گیری‌های مالی و هزار و یک چیز دیگر، این خبرنگاران یا سایت‌های عربی بوده‌اند که خبر اول را داده‌اند نه مسئولان فدراسیون فوتبال ما.
این می‌تواند دو دلیل داشته باشد؛ اول اینکه اصلا در جریان تصمیم گیری‌ها نیستند و دوم اینکه، در جریان هستند و نمی‌گویند. البته که باید بنا را در بخش اعظم خبرها، روی «ندانستن» مسئولان گذاشت چراکه معمولا در واکنش به اخبار مهم می‌گویند: «در جریان نیستیم و بگذارید یک پیگیری کنیم.» و یا آن را به کمیته و مسئول دیگری پاس می‌دهند.
حالا یک سوال کلیدی مطرح می‌شود؛ وقتی ما حتی از اخبار مهم کنفدراسیون فوتبال آسیا بی‌خبر هستیم، چطور ممکن است اینقدر نفوذ داشته باشیم که روی تصمیم‌گیری‌ها اثر گذار باشیم؟ نمونه تازه آن همین احتمال تعویق رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی در بحرین، به دلیل شکایت ایران به دادگاه عالی ورزش است. فدراسیون فوتبال خواهان آن شده میزبانی از بحرین سلب و در اختیار ایران قرار بگیرد. به دادگاه CAS شکایت شده و احتمال لغو بازی‌ها وجود دارد. شکایت را ما کرده‌ایم اما خبر مهم را سایت عراقی داده است. شاید این مسایل جزئی به نظر می‌رسد ولی وقتی ما حتی در جریان ساده‌ترین اخبار کنفدراسیون نیستیم، چطور از دیپلماسی ورزش و نفوذ در آنجا حرف می‌زنیم؟