بهترین دکتر دیسک کمر (متخصص درد و طب فیزیکی)

فتق دیسک زمانی اتفاق می‌افتد که لایه فیبری بیرونی دیسک نخاعی (معمولاً در گردن یا پایین کمر) پاره شود. این مسئله باعث می‌شود محتوای ژل مانند دیسک به فضای مفصل اطراف نشت کند. در بسیاری از موارد ، این امر می‌تواند باعث تحریک یا فشرده سازی اعصاب اطراف و سایر ساختارها شود ، که منجر به علائم ناخوشایندی مانند کمر درد ، گردن درد و ناراحتی ، بی حسی و ضعف در بازو یا پا شود.

فتق دیسک زمانی اتفاق می‌افتد که لایه فیبری بیرونی دیسک نخاعی (معمولاً در گردن یا پایین کمر) پاره شود. این مسئله باعث می‌شود محتوای ژل مانند دیسک به فضای مفصل اطراف نشت کند. در بسیاری از موارد ، این امر می‌تواند باعث تحریک یا فشرده سازی اعصاب اطراف و سایر ساختارها شود ، که منجر به علائم ناخوشایندی مانند کمر درد ، گردن درد و ناراحتی ، بی حسی و ضعف در بازو یا پا شود.

در صورت داشتن هر گونه علائم دیسک کمر می‌توانید به دکتر مویدنیا فوق تخصص درد و طب فیزیکی در اصفهان مراجعه کنید. پس از بررسی علائم و آزمایش‌های لازم روند درمان برای بیمار شروع می‌شود.

در ادامه این مقاله پنج نکته مهم از زبان متخصص طب فیزیکی درباره نحوه مدیریت این شرایط مطرح شده است.

۱- تا جایی که ممکن است حرکت کنید

دیسک‌های بیرون زده همیشه علائمی‌ایجاد نمی‌کنند. اما در صورت بروز ، علائم می‌توانند بسیار ناخوشایند یا حتی ناتوان کننده باشند. و اگر دیسک کمر دارید ، ممکن است ورزش کردن و روی پا ایستادن برایتان غیرممکن باشد. حتی فقط گذراندن یک روز کاری می‌تواند یک کار بزرگ به نظر برسد.

اما واقعیت این است که فعالیت بدنی می‌تواند علائم دیسک کمر را تسکین داده و ترمیم دیسک را تسهیل کند. مطالعات نشان می‌دهد ورزش منظم همچنین می‌تواند خطر ابتلا به بیماری دژنراتیو دیسک را کاهش دهد و به شما کمک کند از مشکلات مکرر ستون فقرات جلوگیری کنید.

توجه به این نکته مهم است که اگر دیسک کمر داشته باشید ، برخی از حرکات یا تمرینات ممکن است خطرناک باشند. یک متخصص طب فیزیکی می‌تواند با توجه به شرایط و توانایی فعلی شما ، مناسب ترین فعالیت‌ها را برای شما تعیین کند.

۲- مکانیک درست بدن را یاد بگیرید و استفاده کنید

حرکت داشتن مهم است – و همینطور حرکت ایمن و صحیح نیز اهمیت دارد. مواردی مانند خم شدن‌های تکراری ، برداشتن وسایل سنگین و قوز کردن روی صندلی برای مدت طولانی می‌تواند خطر فتق دیسک را افزایش دهد یا علائم دیسک کمر شما را بدتر کند. به همین دلیل یادگیری نحوه استفاده از مکانیک مناسب بدن در تمام فعالیت‌های روزمره بسیار مفید است.

ممکن است برای شما مفید باشد که از متخصص طب فیزیکی خود در مورد دستگاه‌های خاص یا وسایل اصلاحی بپرسید که می‌تواند وضعیت شما را بهبود بخشد و به شما در حرکت ایمن و کارآمد کمک کند. این وسایل می‌تواند شامل ارتزهای سفارشی ، بالش‌های محافظ کمر ، میزهای ایستاده قابل تنظیم و تجهیزات تطبیقی ​​مانند واکرهای چهار چرخ ، ابزار ریچر برای دسترسی به اشیا و پاشنه‌های کفش باشد.

۳- هسته بدنی خود را تقویت کنید (و از شانه‌ها ، باسن و مچ پا غافل نشوید)

یکی از مهمترین مواردی که برای داشتن یک ستون فقرات سالم نیاز دارید ، هسته بدنی محکم و پایدار است. منظور ما از هسته ، عضلات تنه شما در جلو ، پهلوها و کمر شما است – نه فقط عضلات شکم.

تمام عضلات تنه شما با هم کار می‌کنند تا ستون فقرات شما تثبیت شود و دیسک‌ها و سایر بافت‌ها به طور مناسب از سلامت کافی برخوردار شوند. اما مواردی مانند نشستن زیاد می‌تواند به مرور تنه شما را به راحتی تضعیف کند. بنابراین ، انجام تمریناتی برای تقویت عضلات تنه و بهبود هماهنگی و استقامت آنها باعث بهبودی دیسک کمر می‌شود ، علائم فتق دیسک را برطرف می‌کند و از بازگشت علائم آزاردهنده جلوگیری می‌کند .

سلامت مناسب ستون فقرات به قدرت و دامنه حرکتی مناسب در شانه‌ها ، باسن و مچ پا نیز بستگی دارد. اگر عضلات در ناحیه لگن یا همسترینگ شما به دلیل وضعیت بد بدن و نشستن بیش از حد کوتاه شوند ، می‌توانند مفاصل ، رباط‌ها و سایر بافت‌های اطراف ستون فقرات شما را به طور غیر طبیعی کشیده و تحت فشار قرار دهند. با گذشت زمان ، این مسئله می‌تواند باعث افزایش نیروهای برشی و فشاری شود ، که ممکن است به مشکلات دیسک و سایر انواع آسیب منجر شود.

طب فیزیکی برای پرداختن به هر دو عنصر مهم سلامت دیسک نخاعی، شیوه ای ایده آل است. یک متخصص طب فیزیکی می‌تواند تمریناتی را برای تقویت ثبات و استقامت هسته بدنی به شما بیاموزد و در عین حال به شما کمک می‌کند تا محدودیت‌های حرکتی را در سایر نقاط بدن را شناسایی و برطرف کنید. از این گذشته ، ممکن است در بعضی از مفاصل یا عضلات، محدوده حرکتی کافی نداشته باشید بدون اینکه حتی متوجه شوید ، فقط به این دلیل که مدت طولانی با آن وضعیت زندگی کرده اید و ناآگاهانه راه‌های دیگری برای جبران آن پیدا کرده اید.

۴-سایر عادات سبک زندگی سالم را تمرین کنید

دیسک‌های بیرون زده در مقایسه با سایر بافت‌ها جریان خون زیادی ندارند ، بنابراین با گذشت زمان تمایل به آسیب دیدگی بیشتری دارند. علاوه بر تحرک و استفاده از مکانیک و وضعیت درست بدن ، بسیاری از عادت‌های دیگر نیز در زندگی شما وجود دارد که می‌توانید با انجام آن‌ها سلامتی دیسک را با افزایش سن بهبود ببخشید. این عادت‌ها عبارتند از:

  • هرگز سیگار نکشیدن یا ترک سیگار
  • داشتن یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی که دارای پروتئین بدون چربی ، سبزیجات ، میوه و چربی‌های سالم است
  • هیدراته نگه داشتن بدن و مصرف آب کافی
  • حفظ وزن مناسب بدن
  • به حداقل رساندن خطر آسیب دیدگی ، مانند بستن کمربند ایمنی و پوشیدن کفش‌های محکم و محافظ
  • کنترل استرس

۵- به دنبال طب فیزیکی باشید

هرکسی که دیسک کمر داشته باشد نیازی به جراحی نخواهد داشت. در حقیقت ، مداخلات محافظه کارانه مانند طب فیزیکی اولین خطوط درمان دیسک کمر در بیشتر موارد محسوب می‌شوند.

متخصصین طب فیزیکی متخصصانی هستند که بسیار آموزش دیده اند و می‌توانند درمان‌های غیرتهاجمی‌، سفارشی و بدون دارو را ارائه دهند که طبق تحقیقات نشان داده شده که علائم دیسک فتق را بهبود می‌بخشد ، بافت دیسک را بهبود می‌خشد و از درد مکرر یا مزمن جلوگیری می‌کند. یکی دیگر از مزایای یطب فیزیکی این است که به عنوان یک روش مقرون به صرفه برای بهبود کیفیت زندگی فرد شناخته می‌شود در حالی که نیاز وی به داروهای مسکن و جراحی را کاهش می‌دهد. و حتی اگر برای اصلاح دیسک کمر خود به عمل جراحی احتیاج دارید ، طب فیزیکی می‌تواند به شما کمک کند تا به درستی بهبود یابید و از عوارض بعد از عمل جلوگیری کنید.

طب فیزیکی علاوه بر درمان دیسک کمر در بهبود آسیب‌های عضلانی از جمله آرتروز زانو، درد مفاصل و بهبودی پس از جراحی مناسب است

 

سایر متخصصین برای دیسک کمر و آسیب‌های ستون فقرات

پزشکان کمر همگی یکسان نیستند. بسیاری از تخصص‌های پزشکی برای یک فرد مبتلا به درد ستون فقرات وجود دارد ، و انتخاب یک یا چند پزشک که می‌توانند به طور موثر شما را درمان کند به کاری طاقت فرسا تبدیل می‌شود، مگر اینکه انواع مختلف تخصص آن‌ها را بدانید. به چه کسی مراجعه کنید و چه زمانی؟ در اینجا لیست کوتاهی از این پزشکان مطرح شده است.

ارتوپد‌ها

پزشک ارتوپدی یک جراح دارای بورد است که متخصص مشکلاتی – از سر تا پا – در سیستم اسکلتی عضلانی است. این مشکلات البته که شامل ستون فقرات است. یک ارتوپد ممکن است به مواردی مانند پارگی دیسک‌ها ، اسکولیوز یا انواع دیگر گردن یا کمردرد رسیدگی کند.

برخی از جراحی‌های انجام شده توسط جراحان ارتوپدی توسط جراحان مغز و اعصاب نیز قابل انجام است (به مورد زیر مراجعه کنید.) نمونه‌هایی از این روش‌ها شامل همجوشی ستون فقرات ، دیسککتومی ‌و موارد دیگر است.

متخصص مغز و اعصاب

متخصصین مغز و اعصاب نیز می‌توانند بهترین دکتر دیسک کمر باشند.

متخصص مغز و اعصاب متخصصی است که مشکلات سیستم عصبی مانند عصب سیاتیک که عامل دیسک کمر است را تشخیص می‌دهد و درمان می‌کند. اگر درد کمر یا گردن شما مزمن و طولانی مدت باشد ، ممکن است یک متخصص مغز و اعصاب انتخاب شود ، زیرا آنها متخصص ریشه‌های درد هستند.

متخصص مغز و اعصاب جراحی ستون فقرات را انجام نمی‌دهد. بلکه بررسی می‌کند که اعصاب شما چگونه کار می‌کند ، دارو تجویز می‌کنند و در صورت لزوم شما را به متخصص دیگری ارجاع می‌دهد. یک متخصص مغز و اعصاب می‌تواند یک دکتر حوزه پزشکی (MD) یا یک متخصص مجاز در زمینه دیگر باشد.

جراحان مغز و اعصاب

یک جراح مغز و اعصاب متخصص بیماری‌ها و شرایط سیستم عصبی مرکزی و اعصابی است که از ستون فقرات منشعب می‌شوند (سیستم عصبی محیطی نامیده می‌شود.) جراح مغز و اعصاب ممکن است جراحی مغز ، نخاع یا خود ستون فقرات را انجام دهد.

در حالی که جراحان مغز و اعصاب مدیریت غیر جراحی درد کمر را انجام می‌دهند ، در اکثر موارد ، تنها پس از اتمام تمام گزینه‌های مراقبتی محافظه کارانه ، به یکی از آنها مراجعه می‌شود.

متخصصان کایروپراکتیک

متخصصین کایروپراکتیک نیز در دسته‌ی بهترین دکتر دیسک کمر به شمار می‌آیند. چرا که درمان دستی تاثیر فوق العاده‌ای در روند درمان دیسک کمر دارد.

کایروپراکتیک یک رشته پزشکی جایگزین عملی است که با ترازبندی ستون فقرات ، عملکرد فیزیولوژیک بدن را بازیابی می‌کند. برای انجام این کار ، متخصصان کایروپراکتیک سابلاکسیشن را درمان می‌کنند (اصطلاحی که معنای آن برای متخصص کایروپراکتیک نسبت به یک پزشک معمولی متفاوت است).

متخصصان کایروپراکتیک کار خود را ترکیبی از هنر و علم می‌دانند. هدف از تراز بندی و تنظیم ستون فقرات (همراه با سابلاکسیشن یا جابه جایی جزیی) بهبود سلامت کلی با از بین بردن وقفه‌های جریان طبیعی انتقال عصب است.

لازم است بدانید که استراتژی بیشتر تنظیمات کایروپراکتیک برای شل کردن است. به عبارت دیگر ، برای افزایش انعطاف پذیری است. تنظیم و سفت کردن در واقع آن چیزی نیست که متخصص کایروپراکتیک شما هنگام تنظیم کردن انجام می‌دهد.

اگر مفاصل شما دچار لقی باشند ، یا با مشکل بافت پیوندی روبرو باشید یا پوکی استخوان داشته باشید ، ممکن است عمل کایروپراکتیک بیش از فایده به شما آسیب برساند.